آخرین خورشید گرفتگی سال 2021

به گزارش مجله پیکوشو، خبرنگاران : هفته آینده آخرین خورشید گرفتگی سال 2021 میلادی رخ می دهد.

آخرین خورشید گرفتگی سال 2021

خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که ماه در یک خط مستقیم بین خورشید و زمین قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگاران ، آخرین خورشید گرفتگی سال 2021 در تاریخ چهارم دسامبر مقارن با 13 آذر 1400 رخ خواهد داد. مردم در نیم کره جنوبی می توانند این خورشید گرفتگی را به صورت کامل یا جزئی مشاهده نمایند.

خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که ماه در یک خط مستقیم بین خورشید و زمین قرار می گیرد. این نحوه قرارگیری به ماه اجازه می دهد تا با مسدود کردن کامل یا جزئی از نور خورشید روی زمین سایه بیاندازد. افرادی که در مرکز سایه ماه زندگی می نمایند، مشاهده می نمایند که آسمان تاریک می گردد و شاهد یک خسوف کامل هستند.

اما تنها مکان روی زمین که خورشید گرفتگی کامل در آن در چهارم دسامبر قابل مشاهده خواهد بود، قطب جنوب است.

مردم فقط در چند مکان از جمله سنت هلنا، نامیبیا، لسوتو، آفریقای جنوبی، جزایر جورجیای جنوبی و جزایر هاوایی(ساندویچ)، جزایر کروزت، جزایر فالکلند، شیلی، نیوزیلند و استرالیا می توانند آخرین خورشید گرفتگی سال جاری را به صورت جزئی مشاهده نمایند.

خورشید گرفتگی پایانی سال 2021 در کجا رخ می دهد؟

از آنجایی که منطقه تحت پوشش این خورشید گرفتگی، بزرگ و وسیع خواهد بود، این خورشید گرفتگی قبل، در حین و بعد از طلوع یا غروب خورشید در منطقه ها ذکر شده رخ خواهد داد. این بدان معناست که بینندگان برای تماشا این خورشیدگرفتگی باید دید واضحی از افق در هنگام طلوع یا غروب خورشید داشته باشند.

لازم به ذکر است که ناسا تمهیداتی را برای پخش زنده این رویداد آسمانی از قطب جنوب و از یخچالی طبیعی به نام یونیون(Union) انجام داده است. این واقعه در یوتیوب و وب سایت ناسا به صورت زنده پخش خواهد شد.

پخش زنده خورشید گرفتگی در ایران

ناسا اعلام نموده است که این پخش زنده در ساعت 10 صبح شنبه 13 آذر به وقت ایران شروع خواهد شد و خورشید گرفتگی نیم ساعت پس از آن شروع می گردد و مرحله خورشید گرفتگی کامل در ساعت 11:14 شروع می گردد. مدت زمان و طول خورشید گرفتگی کامل یک دقیقه و 54 ثانیه خواهد بود.

ناسا نسبت به نگاه مستقیم به خورشید در هنگام این کسوف هشدار داده است و توصیه می نماید که در طول این واقعه از عینک های مخصوص دید خورشیدی یا مخصوص خورشید گرفتگی استفاده گردد.

منبع: رکنا
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1952

به "آخرین خورشید گرفتگی سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خورشید گرفتگی سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید