آگاهی، کلید طلایی برای یک بارداری امن

به گزارش پیکوشو، به گزارش خبرنگاران ، بارداری، دورانی سخت گاهی اما شیرین. در واقع باید گفت بارداری جزو آن دسته تجربیاتی است که تنها بانوانی که در همان موقعیت قرار گرفته اند، با زوایای پنهان آن آشنا هستند.

آگاهی، کلید طلایی برای یک بارداری امن

دانشمندان معتقدند بارداری یکی از بزرگ ترین رویدادهای زندگی یک زن محسوب می گردد که برای تمامی زنان واقعه خوشایندی نیست و در مواردی که به درستی مدیریت نگردد، استرس زیادی بر مادر و اطرافیان وی وارد می کند. کتاب صفر تا صد بارداری نوشته کتایون جلیلی، سادات علیزاد و حمیدرضا رحیمی به آشنا کردن بانوان با بارداری، زایمان و مراقبت های پس از آن آشنا می کند.

بنا بر اعتقاد نویسندگان این کتاب، قرار دریافت در این شرایط جدید بدون داشتن آگاهی موجب ترس و نگرانی می گردد. اگر مادر حمایت نگردد، تغییرات بارداری می تواند اثر نامطلوب روی جنین و مادر بگذارد. بنابراین تجربه یک مادر از دوران بارداری و تولد فرزندش دارای اهمیت بسکمک است.

گفتنی است، آگاهی مادر در مورد توانایی های بدنش برای انجام زایمان طبیعی به او کمک می کند تا زایمان را هدایت کرده و بر درد و ترس و نگرانی خود غلبه کند. آموزش ها به مادر کمک می کند تا بارداری سالم تر و با عارضه کمتری داشته باشد.

مهمترین و بزرگ ترین هدف این کتاب، دادن اطلاعات و آگاهی به مادران باردار است. ترس های مادر با کسب آگاهی به مرور از بین می رود و تفکرات نادرست او اصلاح می گردد. این اثر به مادران باردار کمک می کند تا با مسائل احتمالی بارداری کنار بیاییند یا آن ها را حل نمایند. در این شرایط است که اعتماد به نفس مادر باردار افزوده می گردد و او یاد می گیرد بسکمک از دردهای دوران بارداری را بدون نیاز به دارو برطرف کند.

سحر مرتضوی در پژوهشی با عنوان ارزیابی مادران از اثربخشی کلاس های آمادگی برای زایمان در شرق مازندران آورده است؛ نگرانی و ترس از ناشناخته های دوران بارداری و زایمان، موجب طولانی تر شدن مراحل زایمان و افزایش مداخلات پزشکی در حین زایمان می گردد. افزایش آگاهی مادر می تواند از طرفی موجب تطابق بهتر او با این دوران و از طرف دیگر موجب کاهش مداخلات پزشکی و عوارض جنینی و مادری گردد. این پژوهش به منظور ارزیابی مادران از تاثیر شرکت درکلاس های آمادگی برای زایمان بر آگاهی و عملکردشان در دوران بارداری انجام گرفت. این مطالعه در قسمت شرق مازندران بر روی100زن بارداری که 8 جلسه کامل درکلاس های آمادگی برای زایمان شرکت داشتند انجام گرفت و پرسشنامه ای مبنی بر اثرات آموزش های تنوری و عملی بر پاره ای از توانمندی های لازم آنان در این دوران، تکمیل شد.

گفتنی است، در این مطالعه 8/68 % از مادران مفاد آموزش های تئوری و 5/67 درصد مفاد آموزش های عملی از بین گزینه های کم ارزش، تقریبا با ارزش، با ارزش،کاملا با ارزش، گزینه کاملا با ارزش را انتخاب کردند. از حیث آگاهی 60 در صد اظهار کردند توانستند بر ترس و اضطراب خود غلبه نمایند، 93 درصد علایم زایمانی را تشخیص دهند، 77% مراحل مختلف زایمان را بشناسند و 6/83% با مراقبت پس از زایمان و مراقبت های اولیه و ضروری کودک خود آشنا شوند. از حیث عملکرد 7/73% توانستند برای زایمان خود برنامه ریزی نمایند و 6/60% همکاری همسر را در این دوران جلب نمایند. این مطالعه نشان داد که تنها شرکت مادران در کلاس های آموزشی و مهارت های زایمان نمی تواند کاملا از ترس و نگرانی آنان از زایمان بکاهد، بلکه فاکتورهای مهم دیگری نیز در این امر دخالت دارد. همچنین جهت جلب همکاری و حمایت و مشارکت همسر در این دوران، شرکت آنان در این کلاس ها ضروری و الزامی است.

با توجه به مطالب درج شده در این اثر، بسکمک از خانوم ها، مراقبت های بارداری را از مادر یا یکی از بستگان نزدیک یاد می گیرند که قبلا تجربه زایمان داشته است. آموزش های مادربزرگ ها بسیار خیرخواهانه است، اما باید توجه داشت که گاهی خرافات و عقاید اشتباه با این آموزش ها ترکیب می گردد و از طرفی هر روز راهکارهای جدیدی برای تسهیل بارداری و زایمان ارائه می گردد که مادربزرگ های ما از آن بی خبرند. این اثر به خانوم های باردار یاد می دهند که چطور از خودشان مراقبت نمایند و به مرور برای زایمان آماده شوند.

کتاب صفر تا صد بارداری در 246 صفحه، با تیراژ یک هزار نسخه به قیمت 50 هزار تومان راهی کتابفروشی ها شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1301

به "آگاهی، کلید طلایی برای یک بارداری امن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آگاهی، کلید طلایی برای یک بارداری امن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید