آیا به کامپیوترها اعتماد دارید؟

اکثر مردم دنیا به کامپیوترها اعتماد ندارند به همین دلیل مهندسان هوش مصنوعی به دنبال ساخت دستگاه های هوشمند با احساسات انسانی هستند. در ژاپن روباتی به نام اریکا ساخته اند که می تواند صحبت کند و حالت صورتش یک شبیه سازی از چهره انسان است.

آیا به کامپیوترها اعتماد دارید؟

هنرمندان و مهندسان از گذشته آینده را به اشکال مختلف تصویر می کردند. رویاهای ژول ورن و لئوناردو داوینچی اکنون دیگر رویا نیست بلکه بدیهیات زندگی مدرن امروز است.

با پیشرفت تکنولوژی، نویسنده ها، کارگردان ها و دیگر هنرمندان بیش از پیش به دنبال ساخت محصولاتی درباره فناوری بودند. از طرفی فیلم های علمی-تخیلی بینندگان زیادی دارند و کتاب هایی با این مضمون پرفروش ترین کتاب ها در بازار هستند.

همین دلایل کافی بود تا مارک مونرو (Mark Monroe ) فیلمنامه نویس و مستندساز آمریکایی به ساخت مستندی درباره هوش مصنوعی فکر کند. مارک مونرو پیش از این در سال 2016 برنده جایزه امی برای مستند ماموریت آبی ( Mission Blue ) درمورد اقیانوس شناسی بود.

مستند آیا به این کامپیوتر اعتماد داری؟ ( ?Do You Trust This Computer) را کریس پین (Chris Paine) کارگردانی کرده است. کریس پین فعال محیط زیست است و به مسئله فناوری توجه زیادی دارد.

مستند آیا به این کامپیوتر اعتماد داری؟ بعد از مستند چه کسی خودروی برقی را کشت؟ و انتقام ماشین برقی، سومین اثر کریس پین به عنوان کارگردان است. مستند آیا به این کامپیوتر اعتماد داری؟

در سال 2018 ساخته شده و ایلان ماسک و جاناتان نولان در آن صحبت کرده اند. بحث اصلی این مستند، اخبار جعلی در خصوص قدرت هوش مصنوعی است.

حتما بخوانید:

5 فرصت استثنایی برای راه اندازی کسب و کاربا هوش مصنوعی

4 مهر 98 222

ایلان ماسک در این مستند می گوید: هر انسان دیکتاتوری در نهایت می میرد اما هوش دیجیتالی ممکن است روزی تبدیل به دیکتاتوری شود که هرگز نمی توان آن را تعقیب کرد. مستند آیا به این کامپیوتر اعتماد داری؟

ادای دینی به استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) است زیرا هاوکینگ هشدار داده بود که انسانیت ممکن است توسط فراهوش هوش مصنوعی به خطر بیفتد. مستند آیا به این رایانه اعتماد داری؟ محصول آمریکا و ژاپن است.

کشورهایی که در حوزه هوش مصنوعی تلاش های بسکمک می کنند. با ظهور نسل جدیدی از کامپیوترهای خودآموز، زندگی روزمره ما انسان ها دچار تغییرات فراوانی می شود.

در عین حال مفاهیم زیادی جایگاه خود را عوض می کند. به عنوان مثال، جایگاه پول در زندگی امروز به گفته یووال نوح حراری تغییر کرده است و داده ها در دنیای امروز پول هستند، همانطور که در گذشته حیوانات و محصولات کشاورزی پول محسوب می شدند.

از طرفی مقادیر غیر قابل اطمینانی از داده ها در حال حاضر جمع آوری، تفسیر و بازسازی می شوند. امروز ما در حال غرق شدن در سونامی برنامه ها، دستگاه های هوشمند و تبلیغات هدفمند هستیم.

اکثر مردم دنیا به کامپیوترها اعتماد ندارند به همین دلیل مهندسان هوش مصنوعی به دنبال ساخت دستگاه های هوشمند با احساسات انسانی هستند. در ژاپن روباتی به نام اریکا ساخته اند که می تواند صحبت کند و حالت صورتش یک شبیه سازی از چهره انسان است.

هیروشی ایشی گورو، استاد دانشگاه اوساکا سازنده اریکا ست. ایشی گورو همواره به دنبال ساخت روباتی با تمایلات انسانی بود و در نهایت اریکا را که شبیه ترین روبات به انسان هاست، تولید کرد.

ایلان ماسک می گوید: اگر در خیابان روباتی ببینیم چه کاری باید انجام دهیم؟ حقیقت این است که ما به روبات ها در خیابان توجهی نمی کنیم. هوش مصنوعی ابزار قدرتمندی برای نجات انسان ها، سرگرمی و یادگیری چیزهای جدیدی است ولی آیا این سرانجام ماجراست؟

پیتر سینگر، نویسنده کتاب ساختمانی برای جنگ، نگاه ترسناکی نسبت به هوش مصنوعی دارد. پیتر سینگر درباره اهمیت هوش مصنوعی در ارتش فکر می کند.

در واقع علاوه بر اینکه هوش مصنوعی می تواند تبدیل به ابزاری جنگی شود، برای کمک رسانی در شرایط بحرانی از آن استفاده می شود.

بسکمک از انسان ها به کامپیوتر اعتماد ندارند با این وجود هر روز و هر لحظه از کامپیوترها و سیستم های مرتبط با یک رایانه استفاده می کنند. آیا به واقع سیستم های رایانه ای مضر هستند؟ قضاوت با شماست.

منبع: مجله شنبه
انتشار: بروزرسانی: 17 آبان 1398 شناسه مطلب: 507

به "آیا به کامپیوترها اعتماد دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا به کامپیوترها اعتماد دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید