اثر منفی دعواهای خانگی روی فرزندان

به گزارش پیکوشو، یک روانشناس ضمن تشریح تاثیر خشونت های میان والدین بر روی بچه ها تاکید نمود: بچه های که به صورت مستمر تحت تاثیر درگیری میان والدین شان قرار می گیرند و در معرض خشونت قرار دارند، به مرور رفتارهای پرخاشگرانه یا مسائل روانی در آنها پدیدار خواهد شد.

اثر منفی دعواهای خانگی روی فرزندان

مژگان ناقل در گفت وگو با پیکوشو، با بیان اینکه خشونت خانگی دارای جنبه های مختلف فیزیکی (دعوا، کتک زدن و پرت کردن اشیاء)، هیجانی (رفتارهای کنترل گرایانه، تهدید کردن و...) و جنسی است، اضافه نمود: اغلب خشونت هایی که میان زوجین اتفاق می افتد خشونت های فیزیکی و هیجانی هستند.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی خشونت در انواع مختلف بر زندگی، جسم، روان و رفتار بچه ها اثر مستقیم دارد، گفت: بعضی مسائل روانی بچه ها ریشه در محیط خانوادگی آن ها دارد. در واقع بچه ها به وسیله مشاهده و تقلید، مدل های متفاوت رفتاری را آموخته و آن را بروز می دهند.

این روانشناس در ادامه با اشاره به تاثیر خشونت بر جسم و روان بچه ها بیان نمود: باتوجه به اینکه بچه ها نسبت به بزرگسالان از منطق و علم پایین تری برخوردارند، در روبروه با مسائل و مسائل عاطفی میان والدین شان خود را مقصر می دانند. این احساس گناه و مقصر بودن درنهایت موجب افزایش اضطراب و استرس آنها می گردد. در واقع بچه های که شاهد کتک زدن یا کتک خوردن والدین، تهدید و رفتارهای خشونت آمیز هستند، دچار شب ادراری، رفتارهای وحشت زدگی، کابوس، استرس، پرخاشگری و ناآرامی دائمی، اضطراب، بی قراری، ترس از جدایی از والدین و احساس گناه می شوند.

بنابر اظهارات ناقل، مشاهده خشونت در دوران نوجوانی نیز واکنش های متفاوتی را در نوجوان بروز می دهد، به طور مثال نوجوانانی که شاهد بروز خشونت از سوی والدین شان هستند برای پیش بردن کارهای خود رفتارهای پرخاشگرانه ای از خود بروز می دهند، گاه و بی گاه با همسالان خود دعوا می نمایند، به مصرف مواد مخدر و سیگار روی می آورند و اقدام به رفتارهای تکانشی و ضد اجتماعی می نمایند تا از این طریق هیجانات خود را تخلیه نمایند.

وی با اشاره به اینکه خشونت میان والدین می تواند در دراز مدت بچه ها را دچار مسائل روانشناختی جدی کند، گفت: افرادی که در دوران کودکی شاهد خشونت و درگیری بوده اند در محل کار، برقراری ارتباط با جنس مخالف یا والدین الگوهای دوران کودکی شان را تکرار می نمایند و باتوجه به اینکه آخرین راهکار والدین این دسته از بچه ها تهدید و خشونت بوده است، این موضوع باعث می گردد بچه ها در دوران بزرگسالی برای حل مسائل خود از توانایی کمتری برخوردار باشند، در برقراری ارتباط با دیگران و زندگی زناشویی با مشکل بیشتری روبرو شوند و در برابر دیگران خشونت بیشتری از خود بروز دهند و حتی نسبت به بچه ها خود خشونت داشته باشند.

به گفته این روانشناس، در واقع خشونت پدیده ای است که همانند دستگاه کپی در ذهن افراد کپی و به افراد دیگر منتقل می گردد.

ناقل دلایل مالی و مالی، عدم تفاهم والدین و ناتوانی در ارائه روش های حل مسئله را از عوامل اصلی بروز خشونت میان والدین مطرح کرد و به ارائه روش هایی برای کاهش تاثیر خشونت بر فرزندان پرداخت.

این روانشناس یادآور شد: در هر صورت اختلاف میان والدین امری است اجتناب ناپذیر که نمی توان والدین را از بروز آن منع کرد. اما باتوجه به تاثیرات خشونت بر فرزندان ضروری است والدین برای پنهان این مسئله راهکارهایی در پیش گیرند.

وی ادامه داد: کنترل هیجان خشم و مدیریت رفتارهای تکانشی، مدیریت حل مسئله که یکی از مهم ترین مهارت های 10 گانه زندگی سالم به شمار می رود (که البته اکثرا خانواده های ایرانی از این توانایی برخوردار نیستند) از مهم ترین روش های کاهش خشونت میان والدین است. والدین باید بیاموزند که همراه با کنترل خشم توانایی حل مسئله را در خود پرورش دهند. در صورتی که اختلاف میان زوجین اوج گرفت، والدین باید حتی الامکان از دعوا کردن در محیطی که کودک در آن حضور دارد پرهیز نمایند.

این روانشناس بیان نمود: یک بار دعوا یا خشونت میان والدین نمی تواند اثرات منفی روی کودک داشته باشد، اما تداوم نزاع و دعواهای میان والدین می تواند به مرور زمان اثرات منفی داشته باشد. میزان خشونت باید در محیط خانه کم باشد زیرا بچه های که به صورت مستمر تحت تاثیر درگیری میان والدین شان قرار می گیرند و در معرض خشونت قرار دارند به مرور رفتارهای پرخاشگرانه یا مسائل روانی در آنها پدیدار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 604

به "اثر منفی دعواهای خانگی روی فرزندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر منفی دعواهای خانگی روی فرزندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید