احساس سرما و گرما با واقعیت مجازی ممکن شد

به گزارش پیکوشو، سیستم های واقعیت مجازی(VR) هر روزه بیشتر و بیشتر به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل می شوند و کاری که می توانند انجام دهند، بسیار چشمگیر است. آنها به شما اجازه می دهند دنیای مجازی را به صورت بصری تجربه کنید و همچنین آنچه را که اتفاق می افتد، لمس و احساس کنید.

احساس سرما و گرما با واقعیت مجازی ممکن شد

اکنون تیمی از محققان دانشگاه شیکاگو بُعد دیگری به سیستم های VR اضافه نموده اند و آن القای دما است.

این تیم راهی پیدا کرده است که کاربر بتواند تغییرات دما را از گرما به سرما و بالعکس از طریق حس بویایی تجربه کند.

در واقع از ترکیب احساسات مختلف صحبت می کنیم و می توان گفت که فناوری واقعیت مجازی بدین ترتیب وارد یک مرحله جدید شده است.

این سیستم واقعیت مجازی جدید که توسط محققان دانشگاه شیکاگو ساخته شده، کم مصرف و تحسین برانگیز است.

این تیم برای القای احساس درجه حرارت گرم و سرد که بتوان فقط با تنفس آن را احساس کرد، روشی را برای هک کردن بینی پیدا کرده اند.

آنها برای دستیابی به این مهم، از مواد شیمیایی خاص برای دسترسی به عصب سه قلو در بینی استفاده می کنند که مغز را به صورت متصل می کند. به عنوان مثال، وقتی بوی نعناع را حس می کنیم، احساس می کنیم که قسمت خاصی از صورت ما خنک می شود. این به دلیل منتول موجود در نعناع است که یک گیرنده را در عصب سه قلوی ما تحریک می کند و برعکس آن را می توان در مورد فلفل های تند گفت.

اکنون آنچه که محققان انجام می دهند این است که یکی از این بوها را به ماده شیمیایی تبدیل کردند و سپس آن را به سمت بینی هدایت می کنند. این کار می تواند احساس تغییر دما را در کاربر ایجاد کند.

ترفند این است که کاربر به هیچ وجه بو را استشمام نکند، بلکه فقط تغییر دما را حس کند.

جاس بروکس نویسنده مسئول این مطالعه گفت: احساس دما تا حد زیادی در صورت انجام می شود و قطعاً به تنفس گره خورده است. من در آزمایش این سیستم بوی چیزی را حس نکردم، اما احساس کردم دما در حال افزایش است و احساس می کردم که انگار صورتم مدتی تحت تابش نور خورشید گرم می شود.

محققان می گویند ایجاد احساس سرما سخت تر بود، اما با استفاده از اوکالیپتول-یک ترکیب شیمیایی- پیروز شدند این کار را ممکن کنند.

بروکس گفت: هر دو احساس گرما و سرما که در واقعیت مجازی توانستیم از آن استفاده کنیم به طرز حیرت انگیزی باورپذیر و طبیعی بودند، اما قاعدتا به شدت احساس گرما و سرما از طریق تماس هوا با پوست نیست.

این تیم یک سیستم تحویل بو را به یک هدست واقعیت مجازی اضافه نمود. وزن این سیستم همراه باتری هایش کمی بیش از 100 گرم است. این سیستم تنها 0.25 وات انرژی مصرف می کند. سه شیشه کوچک یک میلی لیتری حاوی مواد شیمیایی مایع مذکور، می توانند تا شش ساعت تغییر دما را به کاربر القا کنند و دستگاه می تواند هر شش ثانیه یک بار این بوها را به بینی کاربر بفرستد.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1118

به "احساس سرما و گرما با واقعیت مجازی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احساس سرما و گرما با واقعیت مجازی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید