بحران پس از باران

به گزارش پیکوشو، هنوز شرایط مردم حاشیه اهواز بعد از بارندگی های هفته گذشته به سامان نشده است که بارش باران سیلی از فاضلاب را در اهواز، آبادان، خرمشهر و شادگان به راه انداخت؛ مشکل پس زدگی فاضلاب بعد از بارندگی ها، اتفاق جدیدی نیست و هرسال در زمان بارش های شدید تکرار می گردد.

بحران پس از باران

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

خبرنگاران - سیده زهرا عباسی: اما مردم شرایط سال جاری را بحرانی تر عنوان و اعلام می نمایند؛ این بار فاضلاب در همان دقایق اولیه بارندگی بالازده است. مسئله ای که مردم آن را نتیجه بی کفایتی مسئولان و مسئولان به گردن کمبود بودجه برای اصلاح زیرساخت های آب و فاضلاب و جمع آوری آب های سطحی ربط می دهد.

ادامه بحران در اهواز

در اهواز شرایط هنوز هم عادی نشده است. محلی ها ارتفاع آب و فاضلاب جمع شده در خیابان را تا 20 سانتی متر هم می دانند و تردد را بدون وسیله نقلیه غیرممکن عنوان می نمایند. وحید آلبوناصر، روزنامه نگار که خود ساکن اهواز است، با بیان اینکه بسیاری از پارکینگ و زیرزمین آپارتمان ها را آب گرفته است به خبرنگاران می گوید: هر سال شاهد این اتفاق بودیم، اما سال جاری بحران شدیدتر است. اهواز شبکه جمع آوری آب های سطحی ندارد، اما سال جاری انگار شبکه فضلاب پر بود و به همین دلیل از همان دقایق ابتدایی آب باران را پس زد.

او با بیان اینکه پس زدگی فاضلاب طی دوشنبه شب تا 30 سانتی متر هم بود، می افزاید: آب و فاضلاب می گوید مسئولیت جع آوری آب های سطحی را ندارد، اما به هر حال آب های سطحی وارد شبکه فاضلاب می شود. این شرایط در حالی رخ داده است که ما از چند روز گذشته شاهد آب گرفتگی مناطقی چون پردیس، شهرک برق و کوت عبدالله بوده ایم. آلبو ناصر البته با توجه به تعطیلی مدارس و اداره ها تردد را در شهر کم می داند و اظهار می نماید: به دلیل حجم آب در خیابان ها تردد بدون ماشین در شهر تقریبا غیرممکن است. آبادان، خرمشهر و شادگان هم همین شرایط را دارد و در اهواز مناطق بوستان، گلستان و کیان آباد شرایط بحرانی تری دارند.

او از خرابی یک خانه در حصیرآباد و غرق شدن یک ماشین در یکی از زیرگذرهای اهواز هم می گوید و حجم آب در زیرگذر را به حدی می داند که ماشین را کاملا در شرایط عمودی قرار داده بود.

اتفاقی که حتی در سیل هم نیافتاد

در شادگان هم شرایط بهتر نیست. یکی از شهروندان از حجم آب زیاد مانده در خیابان ها و معابر می گوید و به خبرنگاران شرح می دهد: تقریبا همه خانه های شادگان را آب گرفته است. حتی آب و فاضلاب به پاساژهای مرکزی شهر که اغلب در کار فروش پوشاک هستند، وارد شده و خسارت زیادی به مردم وارد نموده است.

او با بیان اینکه حتی در سیل فروردین ماه خوزستان به آن حجم آب پس زدگی فاضلاب اتفاق نیافتاد، می افزاید: دوشنبه شب در همان ابتدای بارندگی شاهد پس زدگی فاضلاب بودیم. در همه شهر کارگران شهرداری در حال فعالیت برای تخلیه آب هستند، اما کارشان بی نتیجه است چون وقتی حجم آب و فاضلاب پمپاژ نمی شود دوباره به سطح خیابان برمی شود.

شادگان یک ماه است که شهردار ندارد؛ شهردار پیشین به دلیل تخلف های اقتصادی در بازداشت است و شورای شهر دوشنبه شب و در اوج بحران بعد از بارندگی یک سپرست برای شهرداری معین کرد. شهروندان شادگانی از کوشش نیروهای خدماتی شهرداری می گویند، اما با همه این ها هنوز آب و فاضلاب با ارتفاع حدود 30 سانتی متر در شهر ماندگار است و زندگی مردم را مختل نموده.

یکی دیگر از شهروندان هم از وضع شهرداری نابه سامان شادگان گلایه می نماید و به خبرنگاران می گوید: شادگان به دلیل کم کاری شهرداری پیشین، همین طور با بحران روبرو بود و حالا با این شرایط حداقل یک ماه از برنامه های خود عقب افتاد.

او با بیان اینکه تمام خیابان های شهر را آب گرفته و در خیابان های اصلی ارتفاع آب تا زانو می رسد، می افزاید: بارندگی که آغاز شد، در خیابان امام خمینی(ره) که خیابان اصلی شادگان است، بودم. 3-4 دقیقه که گذشت خیابان پر از آب شد. تصور کنید که شادگان وضع آسفالت مناسبی هم ندارد و زمین آن پستی و بلندی زیادی دارد و به همین دلیل پستی های خیابان همه تبدیل به چاله آب و فاضلاب شده است. هنوز از شبکه های فاضلاب آب به بیرون می جوشد و بوی نامطبوع کل شهر را فرا گرفته است.

وضع بحرانی در آبادان

مردم آبادان هم مانند اهالی اهواز و شادگان با بحران آب گرفتگی روبه رو شده اند. معابر این شهر همه زیرآب است به طوری که در سطح شهر تا چشم کار می نماید آب و فاضلاب موج می زند. شرایط در آبادان به قدری بحرانی است که تردد به سختی امکان پذیر است و حتی تاکسی سرویس هم کار نمی نمایند، زیرا به دلیل حجم آب امکان سوار و پیاده شدن مسافران وجود ندارد.

یکی از شهروندان از مردمی می گوید که کار واجبی داشته اند و به ناچار کفش در دست با شلوارهای تا زانو بالازده ناچار به تردد شده اند. او به خبرنگاران می گوید: آب به همه خانه ها وارد شده و هنوز تخلیه نشده است. معلوم نیست این آب را چطور باید تخلیه کرد و بعد به کجا برد؟ این طور که به نظر می رسد این آب تا یک ماه دیگر هم مهمان ماست.

مشکل تکراری شبکه فاضلاب

مدیریت بحران خوزستان با ذکر این جمله که در حال مدیریت بحران یک استان است از مصاحبه طفره می رود، اما پاسخی به این سئوال نمی دهد که مدیریت بحران یک استان چطور اجرا شده که بعد از گذشت یک روز آب و فاضلاب در بسیاری از مناطق ماندگار است و زندگی شهروندان را فلج نموده.

با این وجود استاندار خوزستان درباره مدیریت بحران در شهرهای درگیر شرح می دهد: بعضی از مناطق اهواز هنوز دچار آب گرفتگی شدید هستند، اما در آبادان و خرمشهر و شهرهای دیگر وضع بهتر شده است و حتی معابر که تا نیم متر آب در آن ها جمع شده بود، خشک شده اند.

غلامرضا شریعتی با اشاره به بارش 113 میلی متری در آبادان و 90 میلی متری در اهواز طی سه ساعت در دوشنبه شب به خبرنگاران می گوید: اهواز شبکه جمع آوری آب های سطحی ندارد که این نقص متوجه شهرداری است که در طول سال ها این کار را انجام نداده. اجرای این پروژه درحال حاضر به حدود 7 هزارمیلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد که در توان شهرداری نیست و دولت اگر این اعتبار را تقبل کند، می توان آن را اجرا کرد.

وی با بیان اینکه سیستم فاضلاب اهواز هم فرسوده است و به دلیل بار اضافه آب های سطحی مستهلک شده می افزاید: راه چاره اصلی این است که هم شبکه فاضلاب داشته باشیم و هم شبکه جمع آوری آب های سطحی که با توجه به کمبود اعتبار، اکنون شرایط آن وجود ندارد. این مسئول به پیگیری های اجرا شده از مسئولان کشوری برای تامین اعتبار می گوید و اظهار می نماید: فعلا دولت فاینانس تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز را تصویب نموده است. در کوتاه مدت برای تامین اعتبار ایستگاه پمپاژها و کلکتورها از صندوق توسعه ملی و بودجه کشوری پیگیر هستیم، اما درعین حال اصلاح و نوسازی شبکه های جمع آوری فاضلاب در دستورکار و در اولویت بعدی است.

شریعتی با بیان اینکه برطرف مشکل شهر اهواز حداقل به 2-3 سال زمان احتیاج دارد، درباره لایروبی شبکه های فاضلاب هم شرح می دهد: شبکه فاضلاب اهواز بسیار گسترده است و اگر کارکنان آن در طول سال مداوم کار نمایند، نمی توانند آن را کامل لایروبی نمایند. بخشی از این شبکه لایروبی شده بود، اما باید بیش از این ها لایروبی می شد تا مسائل کمتر باشد.

استاندار خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود به اعتبار 150 میلیارد دلاری بانک جهانی برای اصلاح شبکه آب و فاضلاب اهواز هم اشاره و تصریح می نماید: این بودجه حدود 12 سال پیش به کلانشهرهای دیگری مانند شیراز هم اختصاص یافت و آن ها به خوبی و در اسرع وقت از آن استفاده کردند، اما اهواز فقط 50 میلیارد دلار آن را هزینه کرد و همان را هم بهینه استفاده نکرد. بقیه آن را هم به دلیل تحریم نتوانستیم دریافت کنیم.

مرگ هم زمان 4 بیمار در بیمارستان اهواز

عصر روز دوشنبه 4 بیمار در بیمارستان دولتی امام خمینی (ره) اهواز که در بخش آی. سی. یو بستری بودند، به صورت همزمان فوت کردند. این بیماران همگی زن بودند و گفته می شود که سن آن ها بالای 70سال است. رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز در تشریح ماجرای فوت همزمان 4 نفر دراین بیمارستان شرح داد: درپی بارش های بی سابقه روز دوشنبه اهواز شاهد نوسان شدید برق شهری بودیم که هم زمان با این مساله در یکی از بخش های مراقبت های ویژه این بیمارستان 4 بیمار دچار مشکل شدند.

وی اضافه کرد: همواره تیم پزشکی در آی. سی. یو مستقر هستند و باوجود اینکه عملیات احیا برای این بیماران انجام شد، اما متاسفانه این 4 بیمار فوت کردند. علت مرگ این بیماران ازسوی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، کارشناسان مرجع قضایی و کارشناسان پزشکی قانونی درحال آنالیز است. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور پیگیری این موضوع را به معاون خود داده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 712

به "بحران پس از باران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران پس از باران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید