عسگراولادی: بانک ها قفلند و کلید دست دولت است

به گزارش مجله پیکوشو، خبرنگاران: رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه پولهای آزادشده نباید صرف معیشت گردد، باید صرف فراوری و ارتقای فناوری گردد، گفت: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن احتیاج داریم.

عسگراولادی: بانک ها قفلند و کلید دست دولت است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، اسداللّه عسگراولادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: ما احتیاج داریم از حالت سنتی به علمی حرکت نموده و به علم و فناوری بیشتر بها دهیم. صنایع داخلی خودشان برای مسائل درمانی و سلامت می توانند به خوبی تکاپو نمایند ولی اگر علم تقویت گردد مسئله سلامت، اشتغال و درآمد خود به خود حل خواهد شد. ما در قرن 21 و عصر فناوری هستیم بنابراین باید به علم و فناوری بیشتر اهمیت داده و پولهایی را که از بلوکه خارج می شوند در این زمینه هزینه کنیم.

وی اضافه نمود: بعد از سرانجام بحران جنگ جهانی دوم در سال 1326 بهترین فرصت را داشتیم تا برای رونق فراوری و بازسازی صنایع کاری انجام دهیم که این کار به ظاهر بوده و عملی نشد. مدتی هم کشور به سمت کشاورزی رفت ولی در این بخش هم توفیقی حاصل نکرد.

عسگراولادی توضیح داد: اگر به فناوری رسیدگی می کردیم در حال حاضر جلو بودیم ولی در واقع 20 سال است که کشور به علم روی آورده که خوشبختانه 50 سال هم در زمینه فناوری جلو افتادیم. در حال حاضر کارخانه ها و پالایشگاه های خوبی با فناوری جدید داریم که در خاورمیانه بی نظیر است.

عسگراولادی بیان نمود: اگر به سمت فضانوردی، راه سازی و راه آهن حرکت کنیم به فناوری احتیاج داریم. دیگر راه آهن را به شکل سنتی نمی توانیم بسازیم و 50هزار کیلومتر خط ریلی جدیدی که کشور به راه آهن احتیاج دارد، باید با فناوری جدید ساخته گردد.

وی عنوان نمود: دلارها از چهار ماه دیگر به تدریج آزاد می شوند چون توافق نموده و در واقع یک سری موافقت نامه در ژنو، لوزان و غیره انجام و در نهایت به وین ختم شد. اجرایی شدن توافقات احتیاجمند گذر از یک سری تشریفات هست که به عنوان نمونه مصوبه قطعنامه شورای امنیت یکی از آنها بود و تمام تحریم های علیه ایران را معلق کرد. خوشبختانه تصویب این قطعنامه برای نظام و دولت یک توفیق بزرگ بود. همچنین باید از مجلس کشور یک مصوبه بگیریم که آن هم در جریان است.

وی ادامه داد: حضور هیئت های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و غیره یکی از راه های نشان دادن آمادگی این کشورها برای همکاری با ایران است. بعضی ها معتقد هستند که بعد از انجام توافقات اگر همه امیدوار شده و تصمیم به کسب و کار بگیرند قطعاً باید کسب و کار رونق بگیرد و بعضی دیگر اعتقاد دارند اصلاً رونق نمی گیرد.

عسگراولادی یادآور شد: قطعاً در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از سرانجام رکود حداقل تا 6 ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم، اعتقاد دارم کار و کاسبی از اردیبهشت سال آینده راه می افتد.

وی تأکید کرد: رونق در کسب و کار احتیاج به پول دارد ولی بانک های کشور قفل هستند. کلید باز کردن بانک ها در دست دولت بوده و با پرداخت بدهی های بانکی قفل بانک ها باز می گردد. در حال حاضر کشورهای خارجی این آمادگی را دارند که ایران از آنها خرید نمایند ولی نباید به واردات روی آورد.

عسگراولادی توضیح داد: دلارهای آزادشده قدرت اقتصادی کشور را افزایش خواهد داد که مقرر شده تا 130 میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده کشور را در مرحله اولیه آزاد نمایند. این میزان دلار معادل 390هزار میلیارد تومان است که در امکان بانک مرکزی کشور قرار می گیرد. سیستم بانکی کشور با آزادسازی این میزان پول می تواند مطالبات خود را دریافت کند.

وی اظهار کرد: صندوق ذخیره با یک هدفی شکل گرفته و برای ذخیره ابدی پولها ساخته نشده است. پولهای این صندوق باید طبق برنامه ریزی برای توسعه زیربنای کشور از اموال این صندوق هزینه گردد. در واقع صندوق نباید پول را راکت باقی بگذارد بلکه باید آن را برای زیربنای کشور یعنی تقویت راه آهن، جاده ها و فناوری هزینه کند.

وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک کشور در حال حاضر دچار فقر فراوری شدند، گفت: باید با آزاد شدن این دلارها به کارخانه های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش فراوری بدهیم و باید معین گردد که چرا اقدام به خرید جنسهای آشغال ترکیه می کنیم. به جای اینکه از کشورهای چین و ترکیه جنسهای بی کیفیت وارد می کنیم بهتر است که کارخانه های خود را تقویت کنیم.

عسگراولادی بیان نمود: متأسفانه در گذشته با کشور روسیه مشکل حمل و نقل داشتیم که هنوز هم حل نشده و این مشکل از سمت مدیریت بود. در حال حاضر با انجام توافقات اتفاق خوبی اتفاق افتاده و در واقع پولهای بلوکه شده کشور ظرف یک سال به تدریج آزاد می شوند. به نظر من این پول باید صرف فراوری و فناوری شده و نباید صرف امور جاری گردد.

در صورت عدم حل بحران آب در آینده دچار گرسنگی می شویم

وی عنوان نمود: پول های آزاد شده نباید صرف معیشت گردد باید صرف فراوری و ارتقای فناوری گردد. اگر برای رفاه هزینه شد در واقع یک تورم بیجا به کشور وارد نموده و پول ها نیز تلف می گردد. الآن در زمینه آب بحران داریم و هر چقدر که صندوق توسعه ملی برای حل آن بودجه بگذارد، خوب است. بحران آب اگر حل نگردد تا 50 سال آینده دچار گرسنگی می شویم.

وی افزود: باید با فناوری های جدید برداشت محصولات کشاورزی از هر هکتار زمین را افزایش دهیم. باید در مدیریت ها تجدید نظر گردد به عنوان نمونه در حال حاضر مدیریت های کشاورزی کشور دچار ضعف است و باید بهره برداری این بخش را با ماشین آلات و تکنولوژی بیشتر، بالا ببریم. قطعا اگر فناوری و علم را توسعه دهیم قطعا به سایر بخش ها هم خواهیم رسید.

عسگراولادی تأکید کرد: 38 میلیون جوان زیر 35 سال در کشور داریم که باید فکری به حال آنها کرد. باید به فکر اشتغال جوانان باشیم و با یک تقسیم متوجه می شویم که هر سال یک میلیون و 500 هزار پسر و دختر زیر 25 سال تحویل جامعه می دهیم. مرکز آمار می گوید فردی که یک ساعت در هفته کار کند در صورتی که غلط بوده و بیکار است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین توضیح داد: از اردیبهشت 95 شاهد رونق کسب و کار هستیم و تا رسیدن به این زمان در تشریفات توافق قرار داشته و به تدریج ارتباط بیشتری با غرب خواهیم گرفت. کارخانه ها فاینانس های خارجی خود را دریافت نموده و ما هم به رونق بازار می پردازیم. چنین کارهای باعث اشتغالزایی و رونق فضای کسب و کار می گردد البته تا چهار ماه آینده و حتی بعد از آن باید اقتصاد مقاومتی را بر اساس اصول کم اتکایی به ارز خارجی، بی احتیاجی به خارجی ها، افزایش منابع فراوری و رونق منابع داخلی داشته باشیم. باید تا 80 درصد از احتیاجهای خود را از داخل کشور تأمین کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر هزینه های جاری کشور بر اساس دلار سه هزار تومان تنظیم شده و اگر بخواهیم این میزان را تغییر بدهیم هزینه هایمان دچار مضیقه می گردد که نمی گردد مضیقه را به راحتی از بین ببریم. به نظر من در تمام سال 95 نمی توانیم قیمت نفت را با دلار کمتر از سه هزار تومان به فروش برسانیم و قیمت بین سه هزار تا سه هزار و 300 تومان خواهد بود.

عسگر اولادی گفت: واردات را در شرایطی انجام دادیم که نفت را هیچ جای جهان خریداری نمی کردند و به قولی اجباری بوده و تنظیم روابط بین الملل قوانین خاص خودش را دارد.

وی یادآور شد: من ثروتی به جز انبار، ماشین و خانه ندارم و شایعات درباره من دروغ است. بنز هم ندارم و فقط به خاطر همین حرفا که میگفتن فخر فروشی می نماید، ماشین خودم را فروختم. من با اعتبار خود دارم زندگی می کنم و با پول هایی که درآوردم خانه خریدم.

عسگراولادی در پاسخ به سوال مردم مبنی بر پیش بینی شرایط دلار و صادرات فرش دستباف گفت: پیش بینی می کنم دلار بین سه هزار و 200 و حداکثر سه هزار و 300 تومان قیمت داشته باشد. بعد از توافقات اتحادیه فرش دستباف باید هیئت هایی را به اروپا و چین اعزام نموده و بازارهای از دست رفته را برگرداند. این کسادی حاکم بر بازار کم کم رفع شده و بازار فرش دستباف رونق هم می گیرد.

عسگراولادی اضافه نمود: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن احتیاج داریم. در حال حاضر در قبال اخم غربی ها لبخند شرقی ها را پذیرفته ایم ولی خب این لبخندها پایدار نیست. بنابراین باید پایه های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم و برای آن به آموزش احتیاج داریم و صدا و سیما باید در این زمینه همکاری نمایند.

وی اظهار کرد: تعداد زیادی از هیئت های خارجی که آمده اند در واقع برای فروش خودرو به ما بوده که به آنها اعلام کردیم خودرو به ما بفروشید و ما از ما خرید کنید. در اروپا بازار خودرو متورم شده و می خواهند خودرو را بفروشند در حالی که در ایران شرایط این بازار خوب است.

وی بیان نمود: انرژی را حاضریم بفروشیم ولی بعد از شکستن تحریم ها؛ یعنی انرژی ها را به فروش می رسانیم اما چوب حراج به آنها نمی زنیم. الآن به دنبال فروش کالاهای مصرفی نبوده و به دنبال سرمایه گذاری های مشترک هستیم.

عسگراولادی ادامه داد: اگر تحریم ها کاملا در سه ماه آینده شکسته گردد قطعا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک به ایران خواهند آمد. اروپایی ها به سرمایه گذاری در ایران به ویژه در بخش انرژی اهمیت زیادی می دهند.به دولت توصیه می کنم هرگز به دنبال واردات نباشند چون ما را بدهکار می نمایند. این مذاکرات هسته ای هنوز فرصتی برای ایجاد بازار صادرات ایجاد ننموده ولی در آینده بیشتر می گردد. افزایش حداقل 15 درصد صادرات غیر نفتی بعد از شکسته شدن تحریم ها عملیاتی است.

وی در پاسخ به این سوال مجری که چقدر پسته می توانید صادر کنید، گفت: در فراوری پسته به مرز فراوری 300 هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مسائل منابع آبی به 200 هزار تن کاهش پیدا کرد. اگر می خواهیم شاهد افزایش صادارت این محصول باشیم باید مشکل آب را حل کنیم. سال جاری راحت می توانیم 160 هزار تن پسته را صادر کنیم ولی باید با بالا بردن تکنولوژی کشاورزی و حل مشکل آب این میزان صادرات را افزایش دهیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 753

به "عسگراولادی: بانک ها قفلند و کلید دست دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسگراولادی: بانک ها قفلند و کلید دست دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید