ترامپ می خواهد گرینلند را بخرد

به گزارش پیکوشو، به گزارش خبرنگاران، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابعی در درون کاخ سفید خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری آمریکا میخواهد گرینلند را خریداری کند.

ترامپ می خواهد گرینلند را بخرد

به گزارش بی بی سی، گرینلند بزرگترین جزیره دنیا، قلمروی دانمارک است که به صورت خودمختار اداره می گردد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، در کار ساخت و ساز بود، گویا خیلی جدی به دنبال این خرید است.

دو منبع آگاه از درون کاخ سفید به این روزنامه آمریکایی گفته اند که ترامپ در تبادل نظر با دستیارانش این سوال را مطرح نموده که چطور می توانند گرینلند را بخرند و خیلی با دقت به صحبت ها و دلایل موافقان و مخالفان گوش می دهد.

این منابع حتی گفته اند که ترامپ با وکیل کاخ سفید هم درباره این خرید و موانع پیش روی آن صحبت نموده است.

گرینلند بخشی از قاره آمریکا به حساب می آید؛ اما پس از قرن نوزدهم مستعمره دانمارک بوده و کم و بیش اروپائی است. بیشتر مردمان گرینلند از نژاد بومیانی هستند که قرن ها پیش از کانادا به این جزیره نقل مکان نموده اند.

گرینلند از سال 2008 خودمختاری اش بیشتر شد. اما از آنجا که هنوز بخشی از کشور پادشاهی دانمارک است، بسیاری از تصمیم های بین المللی اش را آن کشور اختیار می نماید.

آمریکا با دانمارک یک قرارداد نظامی دارد و بر اساس به آن پایگاهی در گرینلند دارد. تجهیزات ردیابی موشکی آمریکا در گرینلند است. تجهیزاتی که علیه روسیه می تواند به کار رود.

به گزارش بی بی سی، آمریکا همچنین پیروز شد در سال 2018 گرینلند را متقاعد کند که ساخت فرودگاه هایش را به چین ندهد. اقدامی که برای جلوگیری از نفوذ چین در این کشور قلمداد شد.

آمریکا پیشتر در سال 1946 هم قصد خریدن گرینلند را داشته است. قیمت آن موقع 100 میلیون دلار بوده که دانمارک نمی پذیرد. یک بار هم در 1867 آمریکا قصد خرید گرینلند و آیسلند را داشته است.

لازم به ذکر است، آمریکا در سال 1867 توانسته بود آلاسکا را به مبلغ 7 میلیون و 200 هزار دلار از روسیه بخرد.

بخش عمده ای از هزینه های گرینلند را دانمارک می پردازد و گفته می گردد که رئیس جمهوری آمریکا تصور می نماید که هزینه های بالای نگهداری این جزیره ممکن است دانمارک را به فکر فروش بیندازد.

دونالد ترامپ قرار است که تا 2 هفته دیگر از دانمارک دیدار کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 331

به "ترامپ می خواهد گرینلند را بخرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ می خواهد گرینلند را بخرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید