تصویر سفر عید از پنجره ویلا ها

به گزارش مجله پیکوشو، بازار رزرو ویلا در شهر های شمالی با قحطی تقاضای سفر روبه رو شد. آنالیز شرایط عرضه ویلا های اجاره ای مختص سفر های عید 1400 در استان مازندران نشان می دهد برعکس همه سال های گذشته که تا قبل از اسفندماه، همه ویلا های مرغوب را مسافران نوروزی رزرو می کردند، در حال حاضر بیشتر ویلا ها در صف رزرو، بدون مشتری مانده اند.

تصویر سفر عید از پنجره ویلا ها

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ صاحبان این ویلا ها از تقاضای صفر برای سفر در ایام نوروز خبر می دهند. به این ترتیب، این نوع سفر در عید انجام نمی گردد و مسافرت احتمالی ویلادار ها به شمال در تراکم پایین و به شکل ایمن می تواند صورت بگیرد.

رصد بازار شب عید ویلا ها برای اجاره بهای ویلا در ایام عید دو پیغام روشن از بازار مسافرت های نوروزی را مخابره می نماید و تصویری از تعطیلات 1400 را نشان می دهد. پیغام اول از این پنجره حاکی از در حد صفر رسیدن رزرو های انواع اقامتگاه هاست. این درحالی است که هر سال تا پیش از آغاز اسفند تمامی رزرو ها تکمیل می شده و تنها در ورودی شهر ها امکان دریافت اقامتگاه ممکن بوده است و پیغام دومی که از بازار شب عید ویلا ها به دست آمده تغییر نیافتن نرخ اجاره بهای مراکز اقامتی برای هر شب در مقایسه با سال گذشته است و نرخ ها تقریبا شبیه نرخ عید 99 ارائه شده است.

اگرچه ظاهرا تغییر ننموده، اما باتوجه به نرخ واقعی و میزان تورم طی یک سال در واقع اجاره بها کاهش یافته است. نتیجه این دو پیغام با توجه به شرایط موجود نشان دهنده بلاتکلیفی و سردرگمی مسافران نوروزی و ارائه دهندگان خدمات بازار گردشگری است که حتی برای حداقل سفر ها به قصد اقامت در هتل ویلا و خانه مسافر به مقصد استان های شمالی فراهم نشده است.

این سردرگمی به دلیل نبود اطلاعیه رسمی دولتی است که نه اعلامیه ای رسمی مبنی بر ممنوعیت کامل سفر ها تصویب شده و نه ابلاغیه ای مبنی بر اجازه سفر بدون هیچ محدودیت ترافیکی و ترددی اعلام شده است. در نتیجه انواع و اقسام اظهارات و نظرات در حوزه سفر توسط مقامات مختلف درباره نحوه مدیریت جاده ها در تعطیلات مطرح می گردد که به این سردرگمی دامن می زند.

رزرو ویلا، هتل، اقامتگاه، سوئیت و... در دو هفته سرانجامی سال هیچ گاه به اندازه سال 99 با شک و تردید همراه نبوده است. سال 98 برای مسافران سال لغو کردن رزروهایشان در آخرین دقایق بود و برای صاحبان ویلا، مدیران هتل ها و اقامتگاه ها شوک خالی ماندن و بیکار بودن در ایام نوروز.

تا چندی پیش که هنوز ابتلا به ویروس جهش یافته گزارش نشده بود، مسوولان با خیال راحت درباره نوروز سخن می گفتند، اینکه با رعایت پروتکل ها و پس از گذراندن پیک بیماری در زمستان، تکانی به صنعت گردشگری داده خواهد شد. این پیش بینی به وقوع نپیوست و شیوع ویروس جهش یافته در کنار اوضاع وخیم خوزستان و بسته شدن در های این استان، بار دیگر امید به گشایش در این حوزه را با، اما و اگر های فراوان روبه رو نموده است.

این روز ها رزرو کردن محل اقامت به یکی از چالش های جدی برای فعالان حوزه گردشگری به ویژه در مقاصد اصلی گردشگری در نوروز بدل شده است. استان های شمالی یکی از این مقاصد هستند که در آن ها علاوه بر هتل ها، اقامتگاه ها، متل ها، خانه مسافرها، یکی از گزینه های اصلی اقامت ویلا است. ویلا های جنگلی و ساحلی تا سال پیش با استقبال بسیار خوبی از سوی مسافران همراه بود و نیمه دوم اسفند کمتر کسی می توانست گزینه خالی برای آن پیدا کند.

این روز ها صاحبان ویلا چه شرایطی دارند؟ آیا قیمت ها نسبت به سال قبل افزایش یافته است؟ استقبال مسافران از این ویلا ها به چه ترتیب بوده و چه چشم اندازی را برای نوروز دارند؟

نگاهی به سایت های رزرواسیون ویلا در دو منطقه نوشهر و نمک آبرود به عنوان یکی از گزینه های اصلی گردشگران شمال در کنار تبادل نظر با مدیران آن ها نشان دهنده تنوع قیمت گذاری از سوی آنهاست. عمده صاحبان ویلا ها عنوان می نمایند قیمت هایشان را نسبت به نوروز 99 تغییری نداده و مشابه سال گذشته مبالغی را از گردشگران دریافت می نمایند.

اما واقعیت نرخ های اجاره ویلا برای سفر های نوروز 1400 از کاهش بهای واقعی اجاره اقامتگاه های نوروزی در شمال خبر می دهد. نرخ های عید 1400 مالکان ویلا های اجاره ای شبیه عید 99 است که دست کم 30 درصد کاهش در اجاره بهای واقعی این مراکز را نشان می دهد.

به عنوان مثال یک ویلای لوکس با استخر و جکوزی با 350 متر مربع ساختمان که ظرفیت نرمال آن 6 نفر بوده و چهار میلیون تومان در مواقع عادی دریافت می نموده، در ایام نوروز همین مبلغ را دریافت می نماید. البته صاحب این ویلا تاکید دارد که ویلا های مشابه گاه تا روزی پنج میلیون تومان هم رزرو شده اند.

در مواردی صاحبان ویلا افزایش قیمت را نه به واسطه تورم بلکه در راستای افزایش امکانات می دانند. به عنوان مثال صاحب ویلایی در نمک آبرود که سال گذشته برای ویلای لوکس خود با دو استخر و جکوزی در 540 متر مربع ساختمان، سه طبقه با چهار اتاق و هفت نفر ظرفیت چهار و نیم میلیون تومان دریافت می نموده در سال جدید مبلغ رزرو روزانه خود را به پنج میلیون تومان افزایش داده و دلیل این افزایش قیمت را به اضافه کردن تفریحاتی مانند جت اسکی و... مرتبط می داند.

آیا با توجه به کرونا استقبالی از رزواسیون ویلا در شمال انجام شده است؟ و عموما چه کسانی درخواست برای دریافت ویلا داشته اند؟ در این زمینه گرچه پاسخ ها متفاوت است، اما در همه آن ها می توان نشانی از کسادی این بازار دید. بعضی مالکان از رزرو هفته اول عید خود خبر می دهند در حالی که گروه دیگری عنوان می نمایند متقاضی برای رزرو نداشتند.

دسته سومی هم هستند که می گویند خودشان تمایلی به رزرو ندارند و ترجیح می دهند با معین شدن شرایط جاده ها و در روز های سرانجامی سال رزرو ها را انجام دهند تا با مشکل بازگشت پول مسافران روبرو نشوند. جامعه متقاضی برای هر یک از این ویلا ها هم متفاوت است. بعضی تنها پذیرای زوج ها هستند و معتقدند زوج های بدون فرزند بیشتر مسافران شان را تشکیل می دهند، در حالی که بعضی دیگر معتقدند یکی از انگیزه های دریافت ویلا علاقه بچه هاست و از این رو گردشگرانی که تا به امروز داشته اند خانواده های دارای فرزند بوده است.

مالکانی که کار رزرواسیون را انجام داده اند درباره شرایط ررزو و کنسلی هم عنوان می نمایند که در شمال رسم بر این است 50 درصد هزینه اقامت به عنوان پیش پرداخت باید به مالک داده گردد و اگر کنسلی از سوی مسافر انجام شده این مبلغ عودت داده نمی گردد. اما با توجه به خاص بودن شرایط اپیدمی کرونا و احتمال بسته شدن جاده ها در این رویه ثابت تغییراتی داده شده است.

به عنوان مثال مالکی می گوید در همین روز ها مسافری از همدان داشته که ویلا را برای نوروز رزرو نموده بوده، این مسافر با توجه به حساسیت های ایجاد شده درباره ویروس جهش یافته تصمیم گرفته سفرش را کنسل کند و مالک تمام مبلغ پیش پرداخت را به او عودت داده است. او همچنین تاکید دارد اگر ویلایش پس از بازدید نظر مسافر را جلب نکند باز هم حاضر به پرداخت پیش پرداخت است.

مالک دیگری هم عنوان می نماید تا بیست و هشتم اسفند حاضر به دریافت پیش پرداخت به واسطه تغییراتی که ممکن است در شرایط سفر پیش بیاید نیست، بنابراین او به مسافرانی که تماس گرفته اند وعده داده در این تاریخ می توانند با واریز همان 50 درصد مقرر، ویلا را برای تاریخ انتخابی شان رزرو نمایند.

نگاهی به شرایط رزرواسیون ویلا در شمال نشان دهنده ابهام در این بازار است. هم مسافران در یک سردرگمی به سر می برند و هم صاحبان ویلا و این درحالی است که 10 روز تا سرانجام سال و نوروز باقی نمانده است. به نظر می رسد متولیان گردشگری و بهداشت باید هر چه سریع تر به جمع بندی در این زمینه رسیده و تکلیف شهروندان را درباره سفر های نوروزی و پروتکل های مربوطه روشن نمایند، در عین حال صاحبان ویلا هم با در نظر دریافت بازار محدود خود به گونه ای قیمت گذاری نمایند که با بودجه شهروندان تناسب بیشتری داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1560

به "تصویر سفر عید از پنجره ویلا ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر سفر عید از پنجره ویلا ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید