تمرکزگرایی مهمترین مانع در جهت تولید است

به گزارش مجله پیکوشو، رئیس اتاق بوشهر می گوید: الزامات تحقق شعار سال که تاکید بر تولید، حمایت از تولید و مانع زدایی از جهت تولید است، نیاز به همراهی، همکاری و هماهنگی قوای سه گانه مجریه، مقننه و قضائیه دارد. بدون هماهنگی این سه قوه تصمیم گیر برای اقتصاد، گره از کار تولید باز نمی شود.

تمرکزگرایی مهمترین مانع در جهت تولید است

خورشید گزدرازی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: نباید در مقابل تولید مانع تراشی شود، باید مسائل این حوزه شناسایی شود و برای رفع این مسائل گام های اساسی برداشته شود؛ اما این گام اساسی جز با همراهی همه ارکان تاثیرگذار بر سیاست های اقتصادی ممکن نیست.

عضو هیات کنندگان اتاق ایران تاکید می کند: مخاطب مهم ترین بخش شعار سال، دولت و مجموعه حاکمیت است. مثلابراساس سنجش ها و آمارهای و رتبه ایران می گویند شرایط ایران برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی مناسب نیست؛ این فضا باید توسط حاکمیت از جمله قوای سه گانه بهبود یابد.

رئیس اتاق بوشهر تاکید می کند: در قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار تاکید شده که از نظر بخش خصوصی استفاده شود، اما متاسفانه در عمل به نظر بخش خصوصی توجه نمی شود؛ نمونه آن را در دوره نرخ گذاری ارز، ارز 4200 تومانی دیده ایم؛ همان زمان بارها و بارها بخش خصوصی گفت که این نرخ گذاری تبعات زیادی برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

او ادامه می دهد: ما باید در سیاست گذاری به اقتصاد به قوانین نوشته شده موثر احترام قائل باشیم و قوانین مزاحم و مخل فعالیت اقتصادی را پایش و اصلاح کنیم. باید در حوزه های مختلف به نگاه بخش خصوصی توجه شد؛ این واقعا می تواند در اقتصاد و تولید گره گشا باشد.

به گفته گزدرازی مهم ترین مشکل بخش خصوصی در حوزه بانک و تأمین اجتماعی است. انتظار می رود بانک ها امسال با تغییر بخش نامه ها، سود مرکب و بخشش جرائم دیرکرد از تولید و صنعت حمایت کنند.

او ادامه می دهد: در پایش فضای کسب وکار بارها به این مسائل اشاره شده است، باید برای رفع این موانع و مسائل به نگاه اجرایی و کارشناسی بخش خصوصی توجه شود.

گزدرازی به مسائل نظام بانکی اشاره می کند: در پایش ملی بهبود محیط کسب وکار مسائل نظام بانکی از عمده ترین موانع بهبود محیط کسب وکار است و قطعاً اصلاح ساختار و نظام بانکی کشور از اهم وظایف دولت و مجلس است که با اصلاح بوروکراسی گسترده در این نظام و اصلاح نظام بهره در تسهیلات بانکی، تلفیق بانکداری تجاری و سرمایه گذاری و خارج کردن بانک ها از حالت بنگاهی امکان پذیر است.

به گفته رئیس اتاق بوشهر یکی از مهمترین مکشلات در حوزه تولید تمرکزگرایی است؛ تمرکزگرایی از پایتخت تا مراکز استان گسترده شده و این یکی از بزرگترین مانع بر راستا تولید است. تولید نیاز به چابکی و چالاکی در تصمیم گیری هادارد. برای رفع موانع تولید باید هر سه قوه اراده محکم و اراده معطوف به اهمیت تولید داشته باشند.پ

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1617

به "تمرکزگرایی مهمترین مانع در جهت تولید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکزگرایی مهمترین مانع در جهت تولید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید