داروهای ضدانعقاد جدید برای جلوگیری از آمبولی

به گزارش پیکوشو، بیماری های آمبولی لخته خون، یکی از عوامل اصلی مرگ ومیر و معلولیت در کشورهای توسعه یافته بوده و در کشورهای با درآمد کم و متوسط نیز به طور چشمگیری در حال افزایش هستند. محققان کشور با توجه به اهمیت این نوع از بیماری ها، به مرور جدیدترین داروهای ضدانعقاد پرداخته اند.

داروهای ضدانعقاد جدید برای جلوگیری از آمبولی

به گزارش پیکوشو، لخته های شریانی که غنی از پلاکت و با میزان کم فیبرین هستند، لخته سفید نامیده می شوند که معمولاً در حاشیه های عروق آسیب دیده تشکیل شده و عامل سکته های قلبی و مغزی هستند، درحالی که لخته های وریدی غنی از فیبرین و گلبول قرمز با میزان کم پلاکت، لخته قرمز نامیده می شوند. لخته های قرمز، عامل آمبولی لخته خون وریدی هستند که شامل ترومبوز وریدهای عمقی یا DVT و آمبولی ریه یا PE هستند.

به بیان محققان، مهم ترین روش برای رهایی از چنین مسائلی، پیشگیری اولیه است که خود شامل مداخلاتی در سبک زندگی و تعدیل عوامل خطری چون سیگارکشیدن، پرفشاری خون، چاقی شکمی، کم تحرکی و عادات غذایی نادرست است. اما علیرغم نتایج مثبت این اقدامات، بسیاری از افراد با علائم بالینی بیماری های آمبولی لخته خون احتیاج به استفاده از دارودرمانی برای پیشگیری و درمان دارند تا عوارض و مرگ ومیر ناشی از آن را کاهش دهند.

تمایل ذاتی خون به لخته شدن نقش محوری در ایجاد لخته دارد و ازاین رو، عوامل ضدلخته باید به عنوان ابزار ضروری در مدیریت و درمان این بیماران در نظر گرفته شوند و شناخت داروهای موجود در این زمینه، اهمیت بسیاری دارد.

در همین رابطه، پژوهشگران دانشـگاه علـوم پزشـکی بقیه الله (عـج) در یک مطالعه تحقیقاتی و در قالب پژوهشی مروری، به آنالیز داروهای ضدانعقاد جدید پرداخته اند.

بدین منظور، پژوهشگران فوق با استفاده از کلمات کلیدی معین، به جستجو در نمایه های بین المللی Web of Science،Google Scholar ، Scopus و PubMed به عنوان مهم ترین پایگاه بین المللی دانش پرداخته اند.

بر این اساس، محققان فوق از هپارین و هپارین با وزن مولکولی کم، آنتاگونیست های ویتامین کا و ضدانعقادهای دیگری مثل فونداپارینوکس، بیوالیرودین و آرگاتروبان به عنوان عوامل ضدانعقادی متعارف نام برده اند و همچنین، داروهای ضدانعقاد جدید خوراکی نظیر مهارکننده های مستقیم ترومبین و مهارکننده های فاکتور 10 را برشمرده اند.

در این خصوص، مهدی مشهدی اکبر بوجار، استادیار گروه فارماکولـوژی و سم شناسی دانشـکده داروسـازی دانشـگاه علـوم پزشـکی بقیه الله (عـج) و دیگر همکارش در این تحقیق، اظهار کردند: برای حدود 70 سال هپارین، هپارین با وزن مولکولی کم و آنتاگونیست های ویتامین کا از گزینه های پرکاربرد دارویی برای پیشگیری و درمان اختلالات ترومبوآمبولی بوده اند. بااین حال، بسیاری از محدودیت های این ضدانعقادهای سنتی منجر به جستجو و کوشش برای معرفی عوامل دارویی مناسب تر طی 15 سال گذشته شده است و از این طریق، گروهی جدید از ضدانعقادهای خوراکی که به طور خاص مؤثر بر فاکتور 10 و ترومبین هستند معرفی شده اند که در حال حاضر نیز در دسترس هستند.

به گفته این محققان، علاوه بر مزایای غیرقابل انکار داروهای تجویزی خوراکی در دوزهای ثابت و همچنین احتیاج کمتر به پایش آزمایش ها، نتایج مطالعات وسیع نشان دادند که ضد لخته های خوراکی با اثر مستقیم نسبت به آنتاگونیست های ویتامین کا، در پیشگیری و درمان ترومبوآمبولی مؤثرترند و نتایج قابل پیش بینی تری نیز در مطالعات مشابه در سراسر دنیا از خود نشان داده اند. هرچند که قبل از معرفی ضد لخته های خوراکی با اثر مستقیم می بایست مسائل مهم آن ها ازجمله استفاده در بیماران سالمند با سن 80 سال یا پیرتر، افراد مبتلابه نارسایی کلیه، تشکیل لخته مرتبط با سرطان، بیماران با افزایش وزن شدید و یا تحت درمان با دو نوع داروی ضد پلاکت مورد توجه قرار گیرد.

طبق یافته های این پژوهش مروری که در مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده اند، اگرچه نتایج حاصله در مراحل ابتدایی درمان بسیار امیدوارکننده هستند، ولی تحقیقات طولانی مدت و بیشتری جهت ارزیابی ایمنی و اثربخشی آن ها جهت جایگزین شدن با آنتاگونیست های ویتامین کا مورد احتیاج است.

بوجار و همکارش در این خصوص می گویند: مشکل دیگر، آنالیز و پایش آزمایشگاهی اثرات ضدلخته داروی تجویزی است. اگرچه ضد لخته های خوراکی مهارکننده مستقیم ترومبین احتیاج کمتری به پایش دارند ولی همچنان تنظیم دوز درمانی در بعضی شرایط خاص نظیر بیماران با اختلال عملکرد کلیه و کبد و یا بیماران با خونریزی و ترومبوز ناگهانی یا ناسازگاری در درمان و همچنین تجویز همزمان با بعضی داروها مثل آنتی بیوتیک ها، احتیاج به پایش انعقاد خون و آنالیز های ثانویه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 764

به "داروهای ضدانعقاد جدید برای جلوگیری از آمبولی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای ضدانعقاد جدید برای جلوگیری از آمبولی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید