آسپیرین برای چه کسانی خطر دارد؟

به گزارش مجله پیکوشو، قرص آسپیرین، به عنوان یک مسکن خفیف درد، یکی از شناخته شده ترین دارو ها در سراسر دنیا است. اما نتیجه یک تحقیق که اخیرا منتشر شده نشان می دهد، مصرف این دارو برای پیشگیری از بیماری های قلبی، سکته قلبی و مغزی، نه تنها در همه افراد مفید نیست بلکه می تواند خطر خونریزی معده و مغزی را افزایش دهد.

آسپیرین برای چه کسانی خطر دارد؟

| دکتر شون ژنگ، که راهنمایی این تحقیقات را بر عهده داشته است می گوید: این نتایج این سوال را مطرح می نماید که آیا افرادی که سابقه بیماری قلبی ندارند ضروری است آسپیرین مصرف نمایند یا خیر.

او تاکید نمود مصرف روزانه یک عدد قرص آسپیرین برای همه توصیه نمی گردد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مجله پزشکی جاما، علی رغم اینکه مصرف آسپیرین می تواند خطر خونریزی در معده و جمجه را افزایش دهد، اما افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند می توانند روزانه دوز پایینی از این دارو را مصرف نمایند.

بر طبق نتایج مطالعات علمی مصرف این قرص در افرادی که یک بار حمله قلبی داشته اند یا خطر سکته مغزی در آن ها بالاست، بسیار مفید است و می تواند از حملات احتمالی بعدی جلوگیری کند.

اما درباره نقش آسپیرین در پیشگیری از سکته قلبی و مغزی همچنان نظرات مخالف و موافقی در سراسر دنیا وجود دارد. به طور مثال در حالیکه در آمریکا مصرف روزانه دوز پایینی از آسپیرین برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی تجویز می گردد، اما این قرص در اروپا برای همه توصیه نمی گردد.

ژنگ تاکید نمود: گزارش های پیشین که در دهه 1980 اجرا شده حاوی یافته های متناقض است و از آن موقع سعی شده آگاهی های عمومی نسبت به خطرات مصرف این دارو افزایش یابد.

تحقیق اخیر در خصوص عوارض آسپیرین با مشارکت 164255 نفر که سابقه بیماری قلبی نداشتند انجام شد. این مطالعات نتیجه مصرف و عدم مصرف آسپیرین در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در این افراد را آنالیز نموده است.

یافته های این پژوهش نشان داد، مصرف آسپیرین تا 0.38 درصد خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در این افراد کاهش می دهد، اما از سویی دیگر تا 0.47 درصد خطر خونریزی معده و مغز را در آن ها افزایش می دهد.

این دقیقا به چه معنی است؟

ژنگ می گوید: از هر 265 نفری که به مدت 5 سال آسپرین مصرف نمایند، فقط دریک نفر حمله قلبی، مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری خواهد شد. از طرفی، از هر 210 بیماری که در مدت مشابه آسپیرین مصرف نمایند، یک نفر دچار خونریزی شدید می گردد.

این مطالعه هیچ رابطه ای معنی داری بین مصرف آسپیرین و مرگ های زودرس، مانند مرگ ناشی از بیماری های قلبی یا افزایش خطر ابتلا به سرطان یا مرگ ناشی از سرطان، گزارش ننموده است.

این یافته ها تازه نیستند

دونا آرنت، رئیس سابق انجمن قلب آمریکا و رئیس کالج سلامت عمومی در دانشگاه کنتاکی درباره این یافته ها گفت: این یافته ها واقعا تازه نیستند، اما نتیجه فراتحلیل های سابق را تایید می نمایند.

آرنت گفت، بیماران بهتر است برای مصرف آسپیرین با پزشک خود مشورت نمایند. شاید مواردی مثل قطع مصرف سیگار، یا پایین آوردن فشار خون یا کلسترول خون بسیار مفیدتر از مصرف آسپرین باشد. او تاکید نمود افرادی که سابقه خونریزی داشته اند حتما باید قبل از مصرف آسپیرین با پزشک مشورت نمایند.

دکتر مایکل گازیانو، استاد مدرسه پزشکی هاروارد نیز نتایج این تحقیقات را، علی رغم تازه نبودن، تحسین کرد و گفت: این نتایج درستی نتایج قدیمی را تایید می نماید.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2144

به "آسپیرین برای چه کسانی خطر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسپیرین برای چه کسانی خطر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید