در سفر به ایلام از این جاذبه ها تماشا کنید

به گزارش مجله پیکوشو، ایلام که به عنوان عروس زاگرس شناخته نمی گردد در میان حصاری از کوه ها و ارتفاعات جنگلی قرار گرفته است. آب وهوای ایلام کوهستانی بوده در نیمه اول سال مطبوع و معتدل است، بنابراین اگر قصد سفر به ایلام را دارید نیمه اول سال می تواند انتخاب مناسبی باشد.

در سفر به ایلام از این جاذبه ها تماشا کنید

این گزارش به معرفی جاذبه های دیدنی ایلام می پردازد.

1- دریاچه دوقلوی سیاه گاو

تنها دریاچه دوقلوی ایران در شهرستان آبدانان استان ایلام قرار گرفته است. این دو دریاچه به وسیله یک کانال طبیعی با عرض حدوداً 8 متر به هم وصل شده اند.

زلالی آب این دریاچه ها آن ها را به آکواریومی طبیعی بدل نموده است. این زلال بودن تا حدی است که می توان تا عمق 30 متری آب را مشاهده کرد. رودخانه سیاه گاو پس از عبور از دره های میان کبیرکوه به سمت این دو دریاچه حرکت می نماید و ابتدا به دریاچه اول و بعد با کمی اختلاف سطح به دومین دریاچه می ریزد.

با توجه به این که آب دریاچه دوقلوی سیاه گاو از نوع رودخانه ای و دائماً در حال تازه شدن است می توان آن دو را در دسته دریاچه های آب شیرین قرار داد.

2- تنگه کافرین

تنگه کافرین از دیدنی های شهر بدره است و به علت وجود ارتفاعاتی مانند کوه های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت ایجاد شده است. رودخانه ای که در این تنگه جریان دارد از کوه های کبیرکوه سرچشمه می گیرد و پس از عبور از میان تنگه کافرین به رودخانه سمیره می ریزد. آب های این دره متشکل از این رودخانه و چشمه ها هستند. از نقاط گردشگری اطراف این تنگه می توان برکه آب زمزم و زیارت گاه جابر را نام برد. متداول ترین سرگرمی این ناحیه قایق سواری است.

آب وهوای سرد و کوهستانی این تنگه تحمل آن را در پاییز و زمستان برای مسافرین سخت می نماید. برترین زمان برای بازدید از این تنگه از اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد است.

3- آبشار اما

این آبشار تنها یکی از آبشارهای استان ایلام است که در شهرستان ملکشاهی در نزدیکی روستای اما و پشت سد ایلام قرار گرفته است.

این آبشار حدوداً 20 متر ارتفاع دارد که فشار آب را بسیار بالا برده و آب تنی زیر آن را خطرناک می نماید. ماهیگیری، شنا و طبیعت گردی در روستاهای اطراف از سرگرمیاتی است که مسافران را به این آبشار جذب می نماید.

4- قلعه والی

این قلعه در سال 1326 هجری قمری در زمینی به بزرگی 2500 متر مربع بنا شده است. این قلعه قبلا در محوطه ای باز قرار داشته اما با توسعه شهرنشینی به تدریج با خانه های اطراف احاطه شده است. بیشتر اتاق های این قلعه به صورت تودرتو ساخته شده اند و به هم مرتبط هستند. این قلعه که به عنوان اقامتگاه تابستانی والی وقت این ناحیه به شمار می رفته در سال 1376 در لیست آثار ملی ثبت شده است. این قلعه قاجاری بر روی تپه چغامیرگ قرار گرفته است.

5- غار کناتاریکه

این غار در 35 کیلومتری ایلام در ارتفاعات سیوان کوه قرار گرفته است. تنگ بودن ورودی غار و دمای بسیار پایین آن باعث شده هیچ حیوان زنده ای در آن زندگی نکند. دهلیزها و دالان های متعدد، چاه ها، پرده های سنگی، یک حوضچه آبی و صدها ستون و مجسمه استالاکتیی از دیدنی های این غار هستند. به خاطر هوای بسیار سرد این غار، حتی در تابستان نیز برای بازدید از آن باید لباس گرم به تن داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1403 بروزرسانی: 4 تیر 1403 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2333

به "در سفر به ایلام از این جاذبه ها تماشا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به ایلام از این جاذبه ها تماشا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید