دو تصویر متفاوت از یک زاویه به فاصله 43 سال

به گزارش پیکوشو، همه چیز در این دو تصویر متفاوت از یکدیگرند، به جز زائران در حال رفت وآمد در صحن عتیق حرم حضرت معصومه (ص). از مقرنس های حذف شده در زیر طاقی های صفوی حرم گرفته تا درگاه ها و رواق های صحن که جایشان را به ورودی های عظیم با مقرنس های جدید داده اند.

دو تصویر متفاوت از یک زاویه به فاصله 43 سال

به گزارش خبرنگاران، صفحه قم نامه در فضای مجازی در اینستاگرام همزمان با شهادت حضرت معصومه (س)، با انتشار دو تصویر مقایسه ای از صحن عتیق حرم حضرت معصومه (ص) به شرایط امروز و 43سال قبل بازسازی جداره های تاریخی این صحن تاریخی اشاره نموده است. تصاویر طبق چیزی که در این صفحه اعلام شده از آرشیو ریچارد فرای برداشت شده است.

تصویر قدیمی تر را متعلق به سال 1356 می دانند؛ تصویری که درگاه های ورودی به شبستان های پشت صحن قدیمی عتیق در حرم، کاملا متفاوت با تصویر این روزهای رواق ها و درگاه های ورودی آن شبستان ها نشان داده می گردد. بالکن ها، بخشی از کاشی های قدیمی، طاقی ها و درگاه های طبقه دوم از بین رفته اند و جایشان را به طاقی های عظیم ورودی به شبستان ها داده اند.

صحن عتیق یا همان صحن قدیم حرم حضرت معصومه (س) نخستین صحنی است که در حرم حضرت با چهار ایوان احداث شده است، ایوانی در جنوب که همان ایوان طلا در (ورودی صحن) و ایوانی در شمال که ورودی فیضیه به صحن را تشکیل می دهد و ساختمان نقاره خانه روی آن بنا شده است. ایوانی در غرب که ورودی مسجد اعظم به صحن است و در شرق، ایوان ورودی صحن عتیق به صحن نو قرار گرفته است. این صحن و ایوان های اطراف آن را شاه بیگی همسر شاه اسماعیل صفوی در سال 925 هجری قمری بنا کرد.

حتی گفته می گردد در زمان تاجداری شاه عباس صفوی دوم نیز امیر مظفر احمد بن اسماعیل - عظیم خاندان آل مظفر-، محمدبن ابی طاهرکاشی قمی را که از مشهورترین کاشی کارهای آن دوره بوده، برای کاشی کردن مزار حضرت معصومه (س) به کار می گیرد و دقت، هنر و تجربه ای که در نقش زدن و پختن این کاشی ها به کار رفته، آن چنان بوده که کار ساخت تا نصب آن هشت سال طول کشیده است، اما در مقایسه این دو تصویر تعیین است که بخشی از این کاشی کاری ها در قدیمی ترین صحن حرم حضرت معصومه که قطعا در ان زمان نصب شده اند نیز از بین رفته اند. از سوی دیگر در سال 1377 شمسی که مرقد به شکل جدیدی که آن را آمیخته ای از کاشی و سنگ می نامند، تجدید بنا شده و دیواره های داخلی نیز با سنگ مرمر سبز کار شدند.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه در تیرماه سال 1397 بیان کرد؛ تعمیراتی اساسی در این صحن از سال1377 در این صحن و مقابر اطراف آغاز شده است که همچنان ادامه دارد اما دقیق تعیین نیست چه زمانی بخش از جداره های قدیمی و تاریخی صحن حرم حضرت معصومه (س) از بین رفته و جای ان را ورودی های جدید گرفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1364

به "دو تصویر متفاوت از یک زاویه به فاصله 43 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو تصویر متفاوت از یک زاویه به فاصله 43 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید