سبقت صندوق ها از شاخص سهام

به گزارش پیکوشو، معامله گران آخرین روز های مردادماه را با افت چشمگیر شاخص کل بورس و البته قیمت سهام پشت سر گذاشتند. جایی که فقط در 11 روز معاملاتی 6/ 22 درصد از ارتفاع دماسنج تالار شیشه ای فروریخت و برخی سهامداران حتی با ضرر های بیش از 50 درصدی نیز روبرو شدند.

سبقت صندوق ها از شاخص سهام

به گزارش دنیای اقتصاد؛ در این شرایط، اما صندوق های سرمایه گذاری نشان دادند امن ترین مکان برای نقدینگی سرگردان سرمایه گذاران هستند. به ویژه آن هایی که به اصطلاح در زمره تازه واردان بازار قرار می گیرند و از شناخت مختصری درخصوص پارامتر های سرمایه گذاری در بازار سهام برخوردارند.

بررسی 160 صندوق سرمایه گذاری در گروه های مختلف نشان می دهد در بازه زمانی 20 مرداد تا 3 شهریورماه بیش از 89 درصد از صندوق ها اعم از سهامی، با درآمد ثابت و مختلط عملکردی بهتر از شاخص کل داشته اند. شاخص کل بورس تهران با رسیدن به قله 2 میلیون و 78 هزار واحد در 19 مردادماه، جهت نزولی در پیش گرفت و پس از تنها 11 روزه به کف 38 روزه عقب نشست و در سطح یک میلیون و 608 هزار واحد قرار گرفت. در این مدت در حالی شاخص کل بورس تهران با کاهش 6/ 22 درصدی روبرو شد که صندوق ها عملکرد به مراتب بهتری را نشان دادند. به طوری که در این بازار سراسر منفی، حتی برخی از صندوق ها سودده بودند و با بازدهی مثبت هر چند کمرنگ همراه شدند.

پیش تر در گزارشی تحت عنوان فرار نقدینگی از صندوق های بورسی به بررسی شرایط صدور و ابطال واحد های سرمایه گذاری در این صندوق ها پرداختیم. گزارشی که نشان داد در همین بازه زمانی همزمان با خروج پول از گردونه معاملات سهام، صندوق ها نیز با خالص ابطال مثبتی روبرو شدند. با این حال بررسی ها نشان می دهد صندوق های سرمایه گذاری مأمن بسیار مناسبی برای پول های نابلدی است که قصد کسب سود مطمئن را دارند.

برتری 70 درصدی صندوق های سهامی

صندوق های سرمایه گذاری سهامی همان طور که از نام شان پیداست، بیشترین درصد سرمایه را روانه بازار سهام می کنند. بر اساس قوانین موجود این نوع از صندوق ها حداقل 70 درصد از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند و 30 درصد باقی مانده نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می گردد. این صندوق ها که تطابق بیشتری با بازار سهام دارند در بازه زمانی مورد بررسی (20 مرداد تا 3 شهریورماه) 82 درصد صندوق ها عملکرد بهتری از شاخص کل ثبت کردند.

در این میان البته هیچ کدام از صندوق های سهامی با رشد واحد های خود همراه نشدند، اما زیان 45 صندوق مزبور بین 5/ 22 تا 7/ 6 درصد محدود شد. در این میان بهترین عملکرد از آن صندوق قابل معامله سرو سودمند مدبران با افت 7/ 6 درصدی شد. پس از آن صندوق قابل معامله هستی بخش آگاه با کاهش 1/ 8 درصدی روبرو شد.

در حال حاضر خالص ارزش دارایی 62 صندوق سهامی مورد بررسی بالغ بر 40 هزار و 828 میلیارد تومان برآورد می گردد و با توجه به هجوم نقدینگی نابلد به گردونه معاملات سهام، به نظر می رسد لازم است با توسعه همراه گردد تا پول های نابلد مستقیما در جریان دادوستد سهام قرار نگیرند. دور از واقعیت نیست اگر بگوییم بخش عمده هیجاناتی که این روز ها گریبان بازار را گرفته است، علاوه بر قوانین محدودکننده و خودساخته، به رفتار های هیجانی بورس بازان تازه وارد بازمی گردد.

سبقت حدود 100 درصدی مختلط و درآمد ثابت

اما صندوق های با درآمد ثابت عموما شرایط به مراتب بهتری نسبت به شاخص کل ثبت کردند و برخی نیز سودده ظاهر شدند. صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت وجوه دریافت شده از سرمایه گذاران را در اوراق با درآمد ثابت، مثل اوراق بدهی یا سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند و همواره جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه گذاران خود فراهم می کنند. بر اساس آخرین ویرایش قوانین، این نوع صندوق ها حداقل بین 70 درصد تا 85 درصد از دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. باقیمانده دارایی های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف 15درصد) در بورس سرمایه گذاری می گردد.

این صندوق ها مناسب افرادی است که ریسک پذیری پایینی دارند، چون علاوه بر ریسک کم از یک حداقل سود تضمین شده هم برخوردار هستند. بررسی از 77 صندوق با درآمد ثابت در بازه زمانی 20 مرداد تا 3 شهریورماه حکایت از سبقت 76 صندوق از شاخص کل دارد. در این میان 54 صندوق با زیانی بالغ بر 06/ 0 تا 2/ 6درصد روبرو شدند و 22 صندوق نیز سودده بودند. در این میان بهترین عملکرد از آن صندوق سپهر خبرگان نفت با رشد 4/ 1 درصدی شد.

تنها صندوقی که از شاخص کل جاماند صندوق سرمایه گذاری مشترک نیکوکاری ندای امید بود که زیانی معادل 8/ 25درصد را ثبت کرد. در حال حاضر خالص ارزش دارایی صندوق های با درآمد ثابت 238 هزار و 213 میلیارد تومان برآورد می گردد. در صندوق های مختلط که حد میانی صندوق های با درآمد ثابت و صندوق های سهامی هستند و از ریسک متوسطی برخوردارند، در بازه زمانی مورد بررسی با پیشتازی 100 درصدی نسبت به شاخص کل همراه شدند.

لزوم توجه به کانال دوم بورسی

این روز ها که حجم نقدینگی به بالاترین میزان در سال های گذشته رسیده و بازار های موازی (دلار، مسکن و سکه) نیز از جذابیت چندانی برخوردار نیستند، نقدینگی به دنبال محلی مناسب برای ورود می گردد. در این راستا دنیای اقتصاد به دفعات در گزارش های منتشر شده به سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس اشاره کرده و نهادی به نام صندوق های سرمایه گذاری را به عنوان کانال دوم ورود به بورس معرفی کرده است.

صندوق های سرمایه گذاری یک دهه است که فعالیت خود را در ایران و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرده و با برخورداری از تنوع بالا، جوابگوی سلیقه های مختلف سرمایه گذاری هستند. به عبارت دقیق تر تنوع ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری کمک می کند تا از یکسو ریسک موجود در بازار به حداقل رسد و از سوی دیگر با برخورداری از قدرت نقدشوندگی بالا، در هر زمان امکان دریافت نقدینگی و خروج از بازار را برای سرمایه گذار به دنبال دارد.

ضمن اینکه مدیریت این صندوق ها را مدیران حرفه ای برعهده داشته و به این ترتیب بهترین گزینه برای ورود افراد تازه وارد به بازار سرمایه خواهد بود. بازهم تاکید می گردد که سهامداران به ویژه افراد مبتدی از راه چنین کانال هایی به سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار بپردازند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1213

به "سبقت صندوق ها از شاخص سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبقت صندوق ها از شاخص سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید