سرزمین مفرغ کجاست؟

به گزارش پیکوشو، استان لرستان یکی از استان های غربی کشورمان است. این استان از 11 شهرستان ازنا، الیگودرز، بروجرد، پلدختر، خرم آباد، دورود، چگنی، دلفان یا نورآباد، رومشکان، سلسله یا الشتر و کوهدشت تشکیل شده است.

سرزمین مفرغ کجاست؟

شهرستان دلفان در میان رشته کوه های زاگرس و در گوشه شمال غربی استان لرستان قرار گرفته است. مردم این شهرستان طبق آنالیز های باستان شناسی، بازماندگان مهرپرستان و قوم عظیم کاسی هستند. کاسی ها قومی باستانی بوده اند که در میان کوه های زاگرس زندگی می کردند. آن ها نخستین کسانی بودند که اسب را رام نموده و به کار گرفتند.

بنابراین گزارش، شهرستان دلفان که در گذشته با نام های نیشا و دم آیزه شناخته می شد، به نظر بعضی از باستان شناسان سرزمین مفرغ است. کارشناسان معتقدند که تمدن مفرغ از شهرستان دلفان امروزی ظهور پیدا نموده است. عصر مفرغ یا عصر برنز یکی از دوره های تاریخی پیشرفت بشر است و انسان ها در این دوره بیشتر به فلزکاری پرداختند.

شهرستان دلفان دربرگیرنده 3 بخش با نام های بخش مرکزی شهرستان دلفان، بخش کاکاوند و بخش خاوه است. از جاذبه های گردشگری شهرستان دلفان می توان به پل گرمابه، مهراب کوه، چهل نابالغان، آبشار قمیش، تپه باستانی سیکوند، راه باستانی گاوشمار، بقعه حسن گاویار، مقبره باباعظیم، منطقه شکار ممنوع گرین و آبشار غسلگه اشاره نمود.

لازم به ذکر است تپه سیکوند مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است. این تپه در تاریخ 23 بهمن ماه سال 1380 به ثبت ملی رسید.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1776

به "سرزمین مفرغ کجاست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "سرزمین مفرغ کجاست؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرزمین مفرغ کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید