شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تا 15 شهریور وارد بورس می شوند

به گزارش پیکوشو، به گزارش خبرنگاران، محمدرضا جودکی در خصوص اینکه اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت مربوط به خراسان جنوبی وارد بورس شد، بقیه شرکت ها چه زمان می آیند، گفت: همه شرکت های سرمایه گذاری استانی در حال طی کردن مراحل افزایش سرمایه و پذیرش در بورس هستند و نهایتا تا 15 شهریور ماه همه این شرکت ها وارد بورس می شوند. در حال حاضر کارها مراحل قانونی خود را طی می نمایند و اگر مسئله ای برای هر شرکت باشد، ظرف دو سه روز آینده رفع می گردد.

شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تا 15 شهریور وارد بورس می شوند

وی گفت: سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی که به عنوان اولین شرکت سرمایه گذاری استان مرتبط با سهام عدالت وارد بورس شده، اول باید بدانیم مراحل قانونی آن طی شده و یا اینکه کارها با عجله صورت گرفته یا نه؟، اما در حال حاضر مراحل افزایش سرمایه و پذیرش همه شرکت های بورسی در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری استان تهران در خصوص اینکه آیا کسانی که در هر استان ساکن هستند، فقط سهامدار شرکت سرمایه گذاری استانی می شوند، گفت: سهام عدالت که مربوط به کسانی که ساکن هر استان هستند، در سبد پورتفوی شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار می گیرند و این پورتفو از سوی سازمان خصوصی سازی به شرکت سرمایه گذاری منتقل می گردد و اعضای شرکت سرمایه گذاری استانی به نسبت سهام خود سهامدار شرکت استانی می شوند.

جودکی همچنین در خصوص اینکه آیا اعضای شرکت سرمایه گذاری استانی کسانی هستند که اکنون ساکن استان هستند، گفت: ملاک روز ثبت نام برای سهام عدالت بوده که هر کس در هر استان ساکن بوده اکنون سهامدار شرکت سرمایه گذاری همان استان است گرچه اکنون در یک استان دیگر ساکن باشد. ملاک استان محل ثبت نام برای سهام عدالت از روز اول است.

وی همچنین در خصوص اینکه آیا مجامع شرکت ها برای افزایش سرمایه برگزار شده، گفت: مجامع عمومی شرکت های سرمایه گذاری برای افزایش سرمایه برگزار شده و در نهایت تا 15 شهریور ماه همه مراحل ثبت نام و پذیرش شرکت های استانی سهام عدالت در بورس تمام می گردد. تا به امروز مجامع شرکت های استانی 12 استان برگزار شده است. در خصوص استان تهران روز 4 شهریور انجام می گردد و حدود 3.4 میلیون نفر سهامدار در سرمایه گذاری استان تهران حضور دارند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری استان تهران در خصوص اینکه تا به امروز 60 درصد از سهام عدالت آزاد شده آیا سهامداران به روش غیرمستقیم می توانند کل سهام خود را بفروشند، گفت: در حال حاضر متاسفانه برای سهامداران عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب نموده اند بانک ها و کارگزاران وکالت می گیرند و اختیار فروش 30 درصد یا 60 درصد سهام آنها را می گیرند و خودشان هر سهمی که خواستند را به فروش می گذارند. در حالی که باید طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت باید اختیار تصمیم گیری برای خرید یا فروش سهام عدالت در اختیار دارنده باشد.

جودکی گفت: به نظر من باید اختیار انتخاب سهام عدالت برای فروش 30 درصد یا 60 درصد از سهام عدالت باید در اختیار دارنده سهام باشد و بتواند نسبت به سهام خود اعمال مدیریت کند. در حال حاضر این چه مدیریتی است که سهامدار عدالت نمی داند چه سهامی از او برای فروش عرضه می گردد و فقط می گویند پولش را به حسابت می ریزیم.

وی همچنین تاکید نمود: ما به هیچ وجه مردم را چه روش مستقیم و یا روش مدیریت غیرمستقیم را برگزیده باشند، ترغیب نمی کنیم که سهام عدالت ارزنده خود را بفروشند چون می توانند از عایدی این سهام در سال های آینده استفاده نمایند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری استان تهران در خصوص اینکه به هر نفر در شرکت های سرمایه گذاری استانی چقدر سهام می رسد، گفت: مبلغ اسمی سهام برای افراد متفاوت است. بعضی سهام 420 هزار تومانی، عمده افراد سهام 532 هزار تومانی، بعضی سهام 800 هزار تومانی و بعضی سهام به ارزش اسمی یک میلیون تومانی دارند و هر کسی به نسبت سهام خود سهامدار همان شرکت سرمایه گذاری استانی می گردد.

جودکی همچنین با انتقاد از اینکه در حال حاضر مشاهده میزان دارایی اشخاص قابل مشاهده نیست، گفت: نباید برای فروش سهام مردم اختیار کامل در اختیار بانک یا کارگزاری قرار گیرد. از طرفی دولت برخلاف آئین نامه ماده 85 تلاشی برای فرهنگ سازی برای سهامداری مردم ننموده است و عمدتا مسئولان دولت مردم را به فروش سهام خود ترغیب نموده اند.

وی همچنین گفت: الان سهام عدالت و سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی چه تفاوتی با سهام دیگر دارد که مردم می توانند در خصوص سهام خود تصمیم گیری نمایند، اما برای سهام عدالت اختیاری ندارند و باید فقط به بانک و یا کارگزاری وکالت بدهند.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1195

به "شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تا 15 شهریور وارد بورس می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تا 15 شهریور وارد بورس می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید