عرصه و حریم تپه های شمال استان آذربایجان غربی مشخص می گردد

به گزارش پیکوشو، لیلا گرگری، مدیر پروژه باستان شناسی با بیان این که چرایی انجام این پروژه از آن جا ملزم شده که در سالیان اخیر میزان دخل و تصرف اهالی به حریم و عرصه تپه ها بسیار زیاد شده، گفت: انجام فعالیت های کشاورزی و پیشروی این فعالیت ها به سمت عرصه تپه ها به منظور گسترش زمین و حفاری غیرمجاز عمده ترین آسیب وارده به تپه هاست.

عرصه و حریم تپه های شمال استان آذربایجان غربی مشخص می گردد

وی اظهار کرد: در راستای انجام این برنامه 9 تپه در شهرستانهای مختلف استان شامل سه تپه در شهر ارومیه (دیزج تکه، مکی، قیز قلعه)، دو تپه در شهرستان سلماس (صدقیان، پیکاجیک)، دو تپه در شهرستان خوی (شوریک و گوهران)، دو تپه در شهرستان چالدران (بیگوش تپه، کربلایی تپه سی) و همچنین کاوش ضلع شرقی مسجد جامع ارومیه انجام شد.

گرگری اعلام نمود: طی این پروژه تمام تپه های نام برده شده هر کدام به سرپرستی یک باستان شناس برآورد، نقشه برداری و مشخص عرصه و حریم شدند.

این باستان شناس توضیح داد: تیم های مستقر در هرکدام از این تپه ها علاوه بر اجرای فرایند برآورد اقدام به آنالیز های میدانی و فشرده در محوطه و اطراف آن کرده تا در طول انجام پروژ شناخت هرچه بیشتری از این تپه ها دست یابند و در نتیجه اطلاعات ارزشمندی از دوره های مختلف به دست آمد.

وی اضافه کرد: در برآورد بیشتر تپه ها اطلاعات جدید و متفاوت از آنچه در پفراینده ثبتی هر تپه ارائه شده بود به دست آمد و تقریبا گاهنگاری بیشتر تپه ها بر اساس مطالعات جدید انجام گرفته تغییر خواهد نمود.

او با بیان این که بعد از اتمام کار میدانی هر پروژه نقشه برداری محوطه های باستانی مناطق یاد شده از روش فتوگرامتری برد کوتاه سامانه پهپاد بدون سرنشین استفاده شد، اعلام نمود: برای بالا بردن دقت نقشه برداری هوایی نقاط کنترل زمینی توسط جی پی اس مولتی فرکانس برداشت شد.

وی توضیح داد: عکس های برداشت شده توسط برنامه های فتوگرامتری تبدیل به عکس و سپس از روی عکس های زمین مرجع موجود نقشه های بروز با دقت بالا تهیه شد.

گرگری اعلام نمود: از دیگر اقدامات اجرا شده در این پروژه مطالعات لندسکیپ باستان شناسی (باستان شناسی چشم انداز) است.

ایلنا نوشت، این باستان شناس در خاتمه اضافه کرد: در نتیجه با مشخص عرصه و حریم این تپه ها امید آن می رود که اقدامات حفاظتی مناسب موجب توقف دخل وتصرف و تخریب هرچه بیشتر به تپه ها گردد و همچنین با توجه به اطلاعات ارزشمند به دست آمده از هر تپه اطلاعات ما از شرایط استقرارهای این منطقه روشن تر می گردد که این امر می تواند زمینه ساز مطالعات تکمیلی در آینده باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1246

به "عرصه و حریم تپه های شمال استان آذربایجان غربی مشخص می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرصه و حریم تپه های شمال استان آذربایجان غربی مشخص می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید