فهرست بحران های ولیعهد سعودی طولانی تر شد؛ از تنش با قطر و کانادا تا بازداشت سعد حریری و ماجرای جمال خاشقجی ، چهره بن سلمان چگونه ناگهان در غرب مکدر شد؟

الجزیره نوشت: ولی عهد سعودی از زمان عهده دار شدن این سِمت، با بحرانهای داخلی و خارجی متعددی روبرو بوده است که به عقیده تحلیلگران شیوه برخورد او با این پرونده ها، وجهه خارجی کشورش را تهدید نموده و بر روابط بین المللی عربستان تاثیر منفی می گذارد.

فهرست بحران های ولیعهد سعودی طولانی تر شد؛ از تنش با قطر و کانادا تا بازداشت سعد حریری و ماجرای جمال خاشقجی ، چهره بن سلمان چگونه ناگهان در غرب مکدر شد؟

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش انتخاب، این رسانه عرب زبان ادامه داد: در این میان، بحران فعلی که مربوط به روزنامه سعودی، جمال خاشقجی و احتمال کشته شدن او در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه است نیز به لیست طولانی بحرانهایی اضافه می گردد که بن سلمان در رابطه با هر یک از آنها با نقدها گسترده ای رو به رو شده است، که می تواند موجب متشنج شدن روابط عربستان با بسیاری از دولتها گردد.

محقق دانشگاه رایس آمریکا، کریستین اولریشسن، در این باره می گوید: این دیدگاه در واشنگتن در حال تقویت شدن است که عربستان سعودی به رهبری بن سلمان در معرض اقدامات متهورانه و نسنجیده ای نهاده شده است که سعودیها توجهی به عواقب آن ندارند، از جمله محاصره قطر، بازداشت سعد حریری، اختلاف با کانادا و جنگ یمن.

در همین رابطه، ولی عهد سعودی به دلیل بازداشت سعد الحریری در اکتبر سال گذشته و واداشتن او به تقدیم استعفایش، در معرض نقدها گسترده ای نهاده شد.

در خصوص دخالت عربستان در جنگ یمن، سازمان های بین المللی بسیاری، سعودیها و امارات را متهم به ارتکاب جنایتهای جنگی در یمن نمودند.

پرونده محاصره دولت قطر نیز از دیگر اقدامات عربستان است که موجب شد سعودیها در سطوح اجتماعی، حقوقی و مالی، در معرض فشارهای زیادی قرار بگیرند.

در سطح داخلی، عربستان طبق سیاست مشت آهنین که بن سلمان در پیش گرفت، با مخالفان خود برخورد کرد، اما این سیاست، بویژه از سوی موسسه های حقوقی بین المللی با مخالفت گسترده ای روبرو شد. این سیاست بن سلمان زمانی به اوج خود رسید که چندین نفر از شاهزاده ها و تاجران سعودی به اتهام فساد در هتل ریتز کارلتون در ریاض بازداشت شدند.

اما گذشته از این، مساله روزنامه نگار سعودی، جمال خاشقجی، که از روز سه شنبه در استانبول مفقود شده است، روابط ترکیه و عربستان را تهدید می نماید و تحلیلگران هشدار می دهند در صورتی که قتل او ثابت گردد، این اتفاق عواقب وخیمی برای روابط متشنج بین ریاض و انکارا خواهد داشت.

بسمه مومنی، از محققان دانشگان واترلو کانادا، بر این عقیده است که در صورت اثبات مرگ خاشقجی، تصویر ولی عهد سعودی بیش از پیش در واشنگتن و دیگر پایتخت های کشورهای غربی مکدّر شده و قطعا روابط عربستان و ترکیه در پی این ماجرا بدتر می گردد.

جیمز دورسی، دیگر تحلیلگر مسائل سیاسی نیز مساله خاشقجی را دارای تبعاتی سخت در خارج از عربستان دانسته و به دشواری هایی اشاره می نماید که این کشور در یمن با آن روبرو است و ممکن است هم پیمانان غربی آن در خصوص ممنوعیت فروش سلاح به ریاض، به توافق برسند.

از سوی دیگر، اولریشسن معتقد است در صورت اثبات ارتباط سعودیها با مرگ خاشقجی، احتمالا یک بحران دیپلماتیک بزرگ بین دو کشور عربستان و ترکیه شعله ور می گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 17 آبان 1398 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 506

به "فهرست بحران های ولیعهد سعودی طولانی تر شد؛ از تنش با قطر و کانادا تا بازداشت سعد حریری و ماجرای جمال خاشقجی ، چهره بن سلمان چگونه ناگهان در غرب مکدر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست بحران های ولیعهد سعودی طولانی تر شد؛ از تنش با قطر و کانادا تا بازداشت سعد حریری و ماجرای جمال خاشقجی ، چهره بن سلمان چگونه ناگهان در غرب مکدر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید