فوربس: خریداران عمده نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی نمی نمایند

به گزارش مجله پیکوشو، تهران - خبرنگاران - نشریه فوربس در مطلبی نوشت: واشنگتن نمی تواند با تحریم های شدیدتر نفتی، شرکای بزرگ نفتی ایران را مجبور به نخریدن نفت از این کشور کند زیرا چنین موضوعی در نهایت به دستور کار داخلی آمریکا لطمه می زند و در کمترین حالت سبب افزایش بهای نفت می گردد.

فوربس: خریداران عمده نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی نمی نمایند

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران، در مطلب این نشریه که به قلم پانوس موردوکوتاس استاد اقتصاد دانشگاه ال. آی. یو نیویورک و با عنوان تحریم های نفتی ایران؛ چین هنوز آماده رویارویی با آمریکا نیست نوشته شده، آمده است: عزم آمریکا برای تحمیل تحریم ها و رساندن صادرات نفت ایران به صفر، چین را مجبور به انتخاب نموده است. چین از جمله کشورهایی است که پیش از این از تحریم نفتی ایران معاف شده بود. اما پکن در پی رد تمدید معافیت ها، از انتقاد از واشنگتن پرهیز کرد و در سرمقاله ای در روزنامه گلوبال تایمز یکی از روزنامه های پرتیراژ چین کوشش کرد منافع خود در خاورمیانه را روشن کند و راه های بالقوه ای که می تواند تلفات بالقوه تحریم ها را کاهش دهد، روشن سازد. در این سرمقاله آمده است: ما فکر می کنیم چین باید منافع و اصول خود را درباره خرید نفت از ملت های خاورمیانه روشن و کوشش کند نابودی منافع ملی چین را کاهش دهد.

در ادامه مطلب درج شده در این نشریه آمریکایی تصریح شده است: پکن همچنین در این سرمقاله از قصد خود همراه با اروپایی ها و روس ها برای حفظ روابط خوب با ایران نوشت. در این سرمقاله اضافه شده است، چین باید به طور مشترک از توافق هسته ای ایران با انگلیس، فرانسه، آلمان و روسیه محافظت و همچنین باید روابط محبت آمیز و همکاری با ایران را حفظ کند.

ظاهرا چین هنوز برای مقابله با آمریکا آماده نیست. چین حق ژئوپلیتیک و نظامی مناسبی برای انجام این کار را ندارد و زمانبندی آن هم درست نیست، زیرا پکن در حال مذاکرات تجاری با واشنگتن است.

با این حال، تئوپانیس ماتسوپولوس تحلیلگر نفتی مستقر در آتن به روشنی شرح می دهد چین از خروج ایران از بازار دنیای نفت آسیب می بیند.

ماتسوپولوس می گوید: ایالات متحده آمریکا علیه اقتصادهای مهمی مانند چین و اتحادیه اروپا اعلان جنگ مالی می نماید و خروج نفت ایران از بازار دنیای انرژی سبب افزایش بهای نفت خام می گردد، زیرا حدود 2 میلیون بشکه نفت در روز از بازار خارج خواهد شد. این امر سبب تسریع تورم مالی در چین می گردد و کندی رشد اقتصاد آن را هم سرعت می بخشد.

در همین حال، ماتسوپولوس، اروپایی ها را در این مساله در کنار چین نمی بیند. وی می گوید: کشورهایی که به طور مستقیم با برنامه سرمایه گذاری راه ابریشم جدید ارتباط دارند از چین حمایت می نمایند. اما اتحادیه اروپا سیاست های مشترک خارجی با چین ندارد. بنابراین دیگر جایی برای همکاری با چین علیه سیاست خارجی قدرتمند و جامع آمریکا باقی نمی ماند.

با این حال، جف یاسیتن تحلیلگر ارشد بورس فکر نمی نماید که واشنگتن در اجرای کامل تحریم های نفت ایران جدی باشد.

وی اضافه کرد: آخرین باری که دولت آمریکا این مساله را مطرح نمود، بیشتر یک تهدید توخالی بود. کاخ سفید هرگز این تهدید را دنبال نکرد و در آخر هم بجای آنکه فشار را بر بزرگترین خریداران نفت ایران بیشتر کند، گفت: فراموشش کنید. من انتظار دارم این بار هم مانند قبل باشد. در واقع این اهداف بیشتر به منظور رسیدن به اهداف سیاسی داخلی مطرح شده نه موارد ژئوپولیتیک.

به گفته یاستین، واشنگتن نمی تواند با تحریم های شدید نفتی، شرکای بزرگ نفتی ایران را وادار به پیروی از آن کند زیرا این امر در نهایت به دستور کار داخلی آمریکا لطمه می زند و در کمترین حالت سبب افزایش بهای نفت می گردد.

نشریه فوربس در سال 1917 میلادی توسط یک مهاجر اسکاتلندی به نام برتی چارلز فوربس بنا قرار گرفت.

فوربس یک مقاله نویس برجسته در زمینه مسائل مالی بود و برای مجله هرست قلم می زد.

بعد از مرگ فوربس در سال 1954 بروس فرزند وی جانشین او شد.

امروزه مجله فوربس هر دو هفته یک بار منتشر و یکی از مشهورترین مجله های مالی آمریکا و دنیا محسوب می گردد.

اروپام ** 7276 ** 1071

منبع: ایرنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 254

به "فوربس: خریداران عمده نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوربس: خریداران عمده نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید