مجوز سفر صادر شد؟ ، طرح سفر منفرد و هوشمند چیست؟

به گزارش مجله پیکوشو، دو هفته از برطرف محدودیت تردد بین استانی می گذرد، آمار مرکز مدیریت راه های کشور افزایش تردد در جاده ها را نشان می دهد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز طرح سفر منفرد و هوشمند را به ستاد ملی مدیریت کرونا پیشنهاد نموده است؛ آیا دوباره سفرها برقرار خواهد شد؟

مجوز سفر صادر شد؟ ، طرح سفر منفرد و هوشمند چیست؟

به گزارش ایسنا، تاکید ستاد ملی مدیریت کرونا همچنان بر این است که از سفرهای غیر ضروری پرهیز گردد، در وب سایت مدیریت راه های کشور کشور هم این پیغام دیده می گردد، در بسیاری از استان ها هنوز هتل ها و مراکز تفریحی و موزه ها باز نشده اند، بسیاری از خانه های بومی و اجاره ای هنوز بیم دارند از شهری دیگر مسافر بپذیرند، با این حال آمارهای مرکز مدیریت راه های کشور نشان می دهد دقیقا یک روز پس از انتها محدودیت تردد بین استانی، میزان ترددهای جاده ای 6 درصد بیشتر شد، این عدد در طول یک هفته تا 20 درصد افزایش را نشان می داد.

این ترافیک سنگین خودروها، واکنش بعضی از استان ها را برانگیخت، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: تصمیم دولت برای برطرف محدودیت تردد بین استانی، به معنای آن نیست که هموطنان می توانند سفرهای خود را به شهرهای مختلف از سر بگیرند. استان های دیگری همچون مازندران بودند که اعلام کردند هنوز امکان پذیرش مسافر را ندارند. اما تصاویری که بعضی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند، گویای این است که عده ای هشدارها را نادیده گرفته و دل به طبیعت زده اند و یا به سوی خانه دوم خود در شهری دیگر، خویشاوندان و آشنایان گسیل شده اند، درحالی که از غربالگری به شیوه تعطیلات نوروز در بعضی عوارضی ها و ورودی شهرها، خبری نیست.

طرحی که کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با عنوان سفر منفرد و هوشمند به ستاد ملی مدیریت کرونا نیز پیشنهاد نموده این شائبه را به وجود آورده که گویی با برداشته شدن محدودیت تردد بین استانی، جواز سفرهای عمومی هم صادر شده است.

این کمیته زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است که متولی سفر است و در روزهای نخست سرایت ویروس کرونا به ایران، در مقابل بسته شدن مراکز اقامتی و توریستی مقاومت نشان می داد، با این حال ولی تیموری ـ معاون گردشگری این وزارتخانه و دبیر آن کمیته ـ شرح داده که این الگو با توجه به شرایط جامعه و با هدف پاسخگویی به احتیاج مردم طراحی شده است.

شرحات معاون گردشگری نشان می دهد انگیزه اصلی این طرح، حمایت از کسب و کارهای گردشگری است که شیوع ویروس کرونا، خسارت مالی سنگینی را به آن ها تحمیل نموده است. جمشید حمزه زاده ـ دبیر تشکل های ملی گردشگری در نشستی با رییس جمهور گفته بود: صنعت گردشگری ایران فقط در دو ماه اسفند و فروردین، 5300 میلیارد تومان خسارت دیده است.

تیموری در توجیه این الگوی پیشنهادی گفته است: مغفول ماندن آثار و تبعات مالی کرونا در شرایط خاص کشور، صدمات و لطمات به مراتب بیشتری از تبعات بهداشتی می تواند به دنبال داشته باشد و به هر حال فردی که برای گذران امور شخصی یا شغلی ناگزیر به سفر است، باید خدمات استاندارد و تحت نظارتی را دریافت کند.

او در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این که پیشنهاد این الگو به ستاد ملی کرونا به منزله برداشتن محدودیت های سفر است؟ گفت: ما در عین حالی که رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی را لازم می دانیم، می خواهیم فعالیت های گردشگری دوباره از سر گرفته گردد. شاید زود باشد که سفرهای تفریحی، سیاحتی و زیارتی دوباره برقرار گردد، قصد ما هم از ارائه الگوی سفر منفرد و هوشمند در همان حدی است که ستاد ملی مدیریت کرونا معین و تایید نموده است؛ سفرهای کاری و ضروری که در چارچوب ضوابط ستاد و پروتکل های بهداشتی انجام گردد.

معاون گردشگری در تعریف سفر منفرد و هوشمند این جمله را اعلام کرد: انجام سفر با رعایت همه پروتکل های، تدابیر و موازین بهداشتی.

تیموری در پاسخ به این پرسش که چگونه این سفرها را می توان مدیریت کرد در شرایطی که هنوز پروتکل پذیرش مهمان و مسافر در تاسیسات گردشگری بروز رسانی نشده و بعضی از این بخش ها همچنان ناتوان از اجرای پروتکل های قبلی ستاد کرونا هستند؟ اظهار کرد: معاونت گردشگری با مشورت فعالان گردشگری درحال تنظیم پروتکل های بازگشایی برای تاسیسات گردشگری و سایت های تاریخی و موزه ها است. درحال حاضر هم تاکیدمان فقط بر سفرهای ضروری و کاری است، نوعی از سفر که اجتناب ناپذیر است.

وی اضافه کرد: در همین راستان طرح سفر منفرد و هوشمند به ستاد ملی مدیریت پیشنهاد شد که منتظر تایید این ستاد هستیم. ما این الگو را به سازمان جهانی جهانگردی هم پیشنهاد کردیم که از آن استقبال کردند، این طرح می تواند پیشنهاد ابتکاری ایران باشد.

تیموری گفت: معتقدیم اگر همکاران و فعالان گردشگری، حرفه ای وارد کار شوند با همراهی یکدیگر می توانند سفرهای هوشمند را با رعایت همه پروتکل ها و موازین بهداشتی دوباره برقرار کرد.

منبع: چمدان
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1033

به "مجوز سفر صادر شد؟ ، طرح سفر منفرد و هوشمند چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز سفر صادر شد؟ ، طرح سفر منفرد و هوشمند چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید