محمدرضا گلزار از سفرش به هند می گوید

به گزارش مجله پیکوشو، مجله زندگی ایده آل - احسان کرمی: در این گفت وگو احسان کرمی، مجری همه فن حریف ما را همراهی کرد تا گفت وگوی درجه یکی داشته باشیم. آقای سوپراستار مقابل آقای همه فن حریف بی هیچ رودربایستی حرف زد و چیزی را از قلم نینداخت. این گفت وگو پر از حرف هایی است که راجع به محمدرضا گلزار تا حال گفته نشده و نمی دانید.

محمدرضا گلزار از سفرش به هند می گوید

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

هند خوش گذشت؟

- بله. خوب بود؛ تجربه جدید و جالبی بود.

پیش از این سفر به هند داشتید؟

- بله. یک بار در سال 82 بود که به گوآ سفر کردم.

اما جامعه واقعی هند را نمی توان در گوآ پیدا کرد.

- خیر. چون گوآ یک منطقه توریستی است و با روح هند کمی متفاوت است. بمبئی یک تجربه جدید و عجیب برای من بود. بمبئی باعث شد احساس جدیدی به مردم هندوستان پیدا کنم.

ایران و هند ریشه های فرهنگی مشترک زیادی با هم دارند. نظرتان در این باره چیست؟

- اگر دنبال ریشه مشترک می گشت باید بگویم در حال حاضر می توان این اشتراک را در زبان جست وجو کرد. زبان فارسی یکی از زبان های رسمی هندوستان است اما اشتراک دیگری بین ایرانی ها و هندی ها نمی توان پیدا کرد. مردم در هندوستان با یک اختلاف طبقاتی بسیار متفاوت در کمال آرامش در کنار هم زندگی می نمایند و شما می توانید یک همنشینی زیبای اجتماعی را بین شان پیدا کنید؛ به عنوان مثال آمیتا باچان یا شاهرخ خان را با خانه های چند میلیاردی در کنار کسی که زاغه نشینی می نماید یا خودش را در دریا می شوید، می گردد دید. آنها در جوار هم زندگی می نمایند و به هم احترام می گذارند و بسیار مسالمت آمیز با یکدیگر تعامل دارند و به هم عشق می ورزند این چیزی بود که من واقعا به آن غبطه خوردم. با اینکه ما در سرزمینی زندگی می کنیم که سراسر فرهنگ و قدمت است اما فقدان این همزیستی را در اینجا می توان به راحتی مشاهده کرد. ما از فرهنگ و تمدن 2500 ساله ادعایی خودمان هم خیلی دور شده ایم.

ولی شما می توانید این دوست داشتن را به خوبی بین مردم هند ببینید. شاید اگر کسی در ایران به جایی برسد، عده ای از مردم به جای تشویق آن هنرمند، او را مورد تنفر هم قرار دهند. این یک واقعیت تلخ است که شاید باورش برای مان کمی سخت است؛ مثلا من صحنه ای را در خیابان های بمبئی با آن جمعیت زیاد دیدم که دو ماشین با هم تصادف کردند اما به جای دعوا و بحث راننده ها از ماشین خود پیاده شدند و برخورد تندی نداشتند و صورت همدیگر را بوسیدند و سوار ماشین شدند و به راه خودشان ادامه دادند.

چه عاملی در فرهنگ هندوستان وجود دارد که این دوست داشتن بین مردم را سبب شده است؟

- عشق و آرامش در هر لحظه زندگی مردمان شان موج می زند و این موضوع برای من بسیار قابل احترام بود. وجود استرس های روزمره بین مردم ما شاید باعث این تفاوت شده باشد و یک سری اتفاق های دیگر که از صبح که چشم باز می کنیم درگیر آن هستیم.

چقدر هنر در زندگی مردم هند تاثیر گذاشته است؟

- سینما یکی از ارکان اصلی زندگی آنهاست و هنرمند ها را در هر سطحی که باشند بسیار دوست دارند. آنها حتی در خصوص هنرپیشه های درجه 7 و 8 خود به خوبی و با عشق صحبت می نمایند. مردم هندوستان آرزوهای خود را در سینما دنبال می نمایند برعکس کشور ما که برخی افراد برای خود منتقد و کارشناس هستند؛ مثلا برخی مردم در خیابان پلیس می شوند و در سینما بهترین منتقد هستند یا در موسیقی طوری نظر می دهند که هر کسی نداند فکر می نماید این افراد از بهترین ها در حوزه موسیقی هستند. من قبلا فکر می کردم مردم در شغل های خودشان بهترین هستند و شغل دوم شان نقد و قضاوت است اما اگر در حال حاضر از من بپرسی می گویم اینها در نظر دادن بیشتر استاد هستند و شغل اول شان قضاوت و نقد دیگران است.

فضای مجازی هم به این موضوع دامن زده و باعث شده که مردم ما بیشتر همدیگر را نقد نمایند تا به هم یاری نمایند؛ به عنوان مثال در کشور های دیگر آقای انریکه در فضای مجازی خود یک پست قرار می دهد و یک سری هوادار دارد و یک سری دیگر منتقد می آیند خطاب به او نظرشان را می نویسند اما در کشور ما مردم با هم دعوا دارند و در پیج یک هنرمند با هم بحث می نمایند و گاهی اوقات دعوا هایی راه می افتد که تعجب آور است و همگی نمونه آن را دیده ایم. این مسائل باید ریشه یابی گردد چون امکان دارد تنها یک دقیقه ذهن کسی را که کامنت می گذارد به خود مشغول کند اما لطمه بزرگی به هنرمند وارد می نماید.

از فضای مجازی استفاده می کنید؟ فضای اینستاگرام چطور؟

- بله. من پیج رسمی در اینستاگرام دارم و چند فن پیج رسمی دیگر؛ این مسائل مجازی هم از من دور نیستند و هواداران مرا هم تحت تاثیر قرار می دهند.

البته یک تیم راهنمایی شده در این فضا با هدف تعیین، تخریب انجام می دهد که شناسایی شده و به زودی از طرف مجاری قانونی پیگیری خواهد شد. به هر حال هر هنرمندی یک سری هوادار و یک سری منتقد دارد که البته اگر باعث رنجش برای کسی نشوند، حرف های شان را باید شنید. من از این شرایط ناراضی نیستم و هواداران بسیار نازنین و فهمیده ای دارم که یکی از بزرگ ترین شبکه های منظم هواداری را شکل داده اند و من به آنها افتخار می کنم.

شاهرخ خان در فضای مجازی؟

- ماجرای پیج آقای شاهرخ خان برای همه بسیار جذاب بود. تا زمانی که من پیج اینستاگرامی ایشان را فالو ننموده بودم 900 هزار فالوئر داشت که الان فکر می کنم بسیار زیاد تر شده است یا هر پست ایشان نهایتا 1700 کامنت داشت اما بعد از اینکه ایرانی ها جلب پیج او شدند، تعداد کامنت ها به عدد 24 هزار در پست جدید او رسید. یک سری از هوادار های ایرانی به فارسی به آقای شاهرخ خان ابراز محبت می کردند و یک سری دیگر به فارسی ناسزا گفته بودند؛ البته اگر از اینها بگذریم یک سری از ایرانی های فهیم آمده بودند و عذرخواهی نموده بودند. ما بیشتر از هر چیز دیگری احتیاج به فرهنگسازی داریم.

شاهرخ خان به شما چیزی راجع به این ماجرا نگفت؟

- نه. اما برای من جالب بود که ایشان چند جمله فارسی می دانست. پدر ایشان یک عقبه فارسی زبان دارند و جالب تر اینکه ایشان شیعه هستند. استقبال ایشان از من در تاریخ هندوستان بی سابقه بود. البته شاهرخ خان یک اسطوره است و من برای ایشان احترام بسیاری قائلم.

به عنوان یک سوپراستار ایرانی که شاید نتوانید راحت از خانه بیرون بروید یا خیلی نتوانستن های دیگر، وقتی که زندگی خودتان را با سوپراستار های هند قیاس می کنید چه تفاوت هایی را احساس می کنید؟

- مقیاس ها در هر جایی متفاوت است؛ شاهرخ خان اگر به لس آنجلس برود باید ساعت ها در فرودگاه بماند تا بتواند از آنجا بیرون برود. ایشان فرد متفاوتی است. شرایط شاهرخ خان با من بسیار متفاوت است و قابل قیاس نیست.

چه شد با قربان محمدپور کار کردید؟

- فیلم های ایشان به شدت در جهت سرگرم کردن مردم در سینما ساخته می شوند که البته در برخی موارد به هدف خود رسیده و در گیشه پیروز بودند و برخی دیگر در گیشه شکست خوردند.

از روزی که من آقای محمدپور را با فیلمنامه سلام بمبئی دیدم، نزدیک به دو سال می گذرد. فیلمنامه بیشتر شبیه یک رویا برای آقای محمدپور به نظرم آمد. من هم به این فیلمنامه نه نگفتم. کم کم که جلوتر رفتیم تهیه نماینده ایرانی آمد و بعد از مکاتباتی که داشتند هنرمند های هندی هم به کار اضافه شدند و همه چیز شکل جدی تری به خودش گرفت. خود من هم فکر نمی کردم که پروژه به این ابعاد صورت بگیرد و اولین پروژه اینترنشنال بین ایران و هندوستان در سینما بسته گردد. خدا رو شکر که از پسش برآمدیم. من کار را دیدم و راضی هستم. ایشان خیلی زحمت کشیدند و برای من عزیز هستند.

قرار است اکران بزرگی برای این فیلم داشته باشید؟

- 3 هزار سینما فقط در هند قرار است فیلم را اکران نمایند. ما در آمریکا و اروپا هم اکران خواهیم داشت و 17 سینما هم در کانادا فیلم را روی پرده خواهند برد. در ایران هم یک اکران هیجان انگیز خواهیم داشت. یک فرش قرمز پرهیجان با حضور هنرمند های هندی هم شاهد خواهیم بود.

حواشی این سوپراستارهای هندی و خود شما روی فرش قرمز چگونه است؟

- همه این کارها با مجوز وزارت ارشاد خواهد بود. تمام هنرپیشه ها با مجوز خواهند آمد و اگر خدا بخواهد آبرومند برگزار می گردد. اگر بدانم که همه چیز عالی برگزار نمی گردد این کار را اصلا انجام نمی دهم و حتی جلوی آن را خواهم گرفت. سلام بمبئی کار گیشه است؛ اما کار آبرومند گیشه است و مطمئن هستم که مردم از آن راضی خواهند بود.

نسخه فیلم در ایران با هند تفاوت دارد؟

- قرار شده مجددا بازبینی گردد چون صحبت هایی در رابطه با مسائل فرهنگی شد. ما مجوز فیلم را گرفته بودیم اما دوباره مورد بازبینی نهاده شد. در یک سکانس حرکات موزون داریم که من و خانم دیا میرزا وارد رستورانی می شویم و چند پسر جوان حرکات موزون انجام می دهند که بی نظیر است. توقع من از فیلم هندی همواره این بوده که درخت ببینم و دو دلداده یا صحنه های اکشن با صحنه هایی از اسلحه و. . . . این فیلم اصلا این طور نیست. یک سکانس حرکات موزون آبرومند داشتیم که در بازبینی حذف شد. البته نسبت به این مساله اعتراض دارم و در رابطه با این موضوع تا به حال صحبت ننموده ام. ما می توانستیم برای ورژن هندی، پایکوبی و آواز دیگری بگیریم و برای ورژن ایرانی همین طور. . . می خواهم بگویم اگر مجوز یک کار بین المللی را می دهیم این قدرت و جرات را داشته باشیم که پایش بایستیم. در نهایت این را بگویم که هیچ تفاوتی بین نسخه ایرانی و هندی نیست و فقط به دستور وزارت ارشاد بخش های حرکات نمایشی از فیلم حذف شد. البته تمام سکانس های فیلم براساس فیلمنامه پیش رفته است؛ پروانه ساخت گرفتیم و بعد فیلمبرداری انجام شد ولی اگر تدبیری انجام گردد که 1 تا 2 دقیقه ای از فیلم حذف نگردد بهتر است. البته ورژن ایرانی و هندی چندان تفاوتی ندارد و ورژن هندی فقط حدود 5 دقیقه بیشتر است.

شایعه شده بود شما با خانم میرزا ازدواج نموده اید؟

- البته فرهنگ مردم ما بالاتر این حرف هاست که چنین شایعاتی به وجود آید. قبلا به صورت تصویری پاسخ این سوال را داده ام. ایشان سال ها پیش ازدواج نموده اند و شوهرشان دوست خوب من است.

به فیلم خشکسالی و دروغ اشاره کردید؛ فیلمی که کارگردانش از اینکه از جشنواره دور مانده ناراضی بود. متنش از محمد جعفری فوق العاده بود و همین طور فیلم مادر قلب اتمی. . . بیشتر برای مان بگو.

- عدم حضور مادر قلب اتمی در جشنواره فجر بیشتر از باقی کارها من را اذیت کرد. مگر یک بازیگر در طول کارنامه هنری اش چند بار می تواند خودش را نشان دهد و دیده گردد. آنهایی هم که قرار است کارشان دیدن چنین کارهایی باشد یا دقت نمی نمایند یا دوست ندارند که ببینند؛ حتی گاهی حواس شان را پرت می نمایند. مادر قلب اتمی فیلمی است که وارد جشنواره برلین شده است. این جشنواره در سطح جهان برگزار می گردد. البته در بخش اصلی جشنواره برلین نبودیم. در بخشی از جشنواره بودیم که داوری نشد. کسانی که این فیلم را دیده اند می توانند قضاوت نمایند. کار آقای فرمان آرا، خشکسالی و دروغ و فیلم بوتیک هم به جشنواره نرفت. آخر مگر چند تا کار جشنواره ای هر بازیگر در کارنامه اش دارد؟ البته من براساس علاقه شخصی مدت هاست که کلا تغییر ژانر داده ام.

چرا این کار را کردی؟

- گیشه سینما را سال ها با کارهای مورد استقبال مردم مثل کما، شام آخر، توفیق اجباری، آتش بس و. . . داشته ام. از آن طرف از بزرگان عرصه سینما مثل آقای بیضایی، کیمیایی، مهرجویی پیشنهاد کار داشتم اما ترجیح دادم با کارگردانان جوان کار کنم. همچنانکه اگر الان هم این اساتید به من پیشنهاد کار بدهند دوست دارم کار کنم.

کار گیشه ای هم انجام می دهید؟

- گیشه خوب بله؛ گیشه ای که با خواهش مردم را به سینما نکشانیم. کارهایی را دوست دارم بازی کنم که مردم برای دیدنش صف بکشند.

اخیرا چه فیلم هایی دیده اید؟

- در کارهایی که در سینما دیده ام باید به ابد و یک روز اشاره کنم که خیلی خوب بود و خوشحالم از اینکه بازیگرانش جایزه گرفتند.

برگردیم به خشکسالی و دروغ. بیشتر برای مان درباره این کار شرح بدهید.

- خشکسالی و دروغ فیلمی است که 7 سال تئاترش پرمخاطب ترین تئاتر ایران بود. آقای سرابی، خانم آیدا کیخایی، باران کوثری و پیمان معادی کار می کردند و من جای احمد و پیمان این نقش را بازی کردم. برای فیلم سینمایی اش من و پگاه آهنگرانی اضافه شدیم. باران کوثری مشغول کاری بود و نتوانست حضور پیدا کند. به نظرم کاری درخشان است.

منتظر هستیم تا این فیلم را ببینیم.

- این فیلم کاری است که مردم دوست خواهند داشت چون به مسائل خانوادگی اشاره می نماید که می دانم قابل لمس است. سیاه نمایی هم ندارد. اعتقاد دارم که سیاه نمایی تا یک جایی برای فیلم ها جذاب است. ممکن است عده ای با این مسئله مشکل داشته باشند و خرده بگیرند. از یک جایی به بعد به نظرم خیلی از فیلمنامه های ما سیاه نمایی دارد. همه می خواهند اصغر فرهادی شوند؛ مسلما چنین چیزی امکان پذیر نیست! ساخت فیلم های مشابه جدایی نادر از سیمین دیگر کافی است!

بله. چندین و چند سال است که ما فیلم سرگرم نماینده به معنای واقعی نداریم. . . برویم سراغ موسیقی. کلا فعالیت هنری تان با موسیقی شروع شد. این را بگویید که جدی جدی، جدی شد یا شوخی شوخی، جدی شد؟

- بله. با گروه آریان کار در عرصه موسیقی را شروع کردم؛ البته سال ها قبل از این گروه جدا شدم. اما الان تیمی که باید با آنها کار کنم را پیدا کردم که تمامی افراد حرفه ای و در کار خود بهترین هستند که شامل تیم فراوری، اجرایی، تبلیغات، و نوازنده هاست که آقای حامد برادران به عنوان تنظیم نماینده و رهبر ارکستر و آقای ایمان ابراهیمی با عنوان مدیریت اجرایی به عنوان ارکان اصلی در این تیم حضور دارند.

آقای برادران شریک هنری شما هستند یا مدیربرنامه تان؟

- ایشان تنظیم نماینده و رهبر ارکستر من هستند.

همکاری شما صرفا در زمینه موسیقی بوده؟

- بله. فقط در حوزه موسیقی همراه هستیم و زمانی که با هم کار می کنیم روند رو به رشدی داریم و بسیار حرفه ای کار می کنیم.

ترک هایی که کار نموده اید برای اجرای کنسرت کم نیست؟

- بله کمتر از 10 تاست.

شنیده ام قرار است به زودی کنسرت برگزار کنید. در خصوص تاریخ آن و... بگویید.

- الان حدود 9 ترک آماده داریم. 4 ترک هم داریم که آماده برای مرحله ضبط است. کنسرت در شهریورماه و در جشنواره برگزار خواهد شد. در نهایت حدود 14 ترک باکیفیت برای کنسرت آماده خواهیم داشت.

کاری را بازخوانی هم می کنید؟ مثلا از کارهای قدیمی، احتمالا مورد استقبال هم قرار خواهد گرفت ...

- موافقم و محتمل است این کار را انجام دهیم. به نظرم کار جالب و زیبایی است.

برای آهنگسازی فقط با آقای برادران کار می کنید؟

- خیر. از بیرون هم کار می گیریم. البته با مشورت تیم این کار را انجام می دهیم اما با یاری خود گروه. در حال حاضر اجرای رسمی نداشته ایم. البته در کار ما آدم های بسیار حرفه ای فعالیت می نمایند.

ورود شما به سینما تحولی در گیشه به وجود آورد و فیلم های سرگرم نماینده را تبدیل به فیلم های جذاب کرد؛ مثلا شام آخر هنوز برای من فیلم جذابی است. . . فکر می کنید بتوانید چنین تحولی در موسیقی هم به وجود آورید؟

- راستش را بخواهید برای همین است که می خواهیم کار متفاوتی انجام دهیم؛ مثلا کنسرتی را در سال 88 برگزار کردم که اولین کنسرت آقای فلاحی، جهانبخش، سهراب پاکزاد و طبری بود. من عنوان کردم در این کنسرت می خواهم از زیر با بالابر خیلی سریع روی صحنه بیایم. آنها گفتند چند خواننده خدابیامرز در آن ور آب فقط این کار را نموده اند. اما من عقیده داشتم هر طوری هست باید این کار را انجام دهم؛ بنابراین سیستم حرفه ای تهیه کردیم و درام را با یاری چند نفر از وسط صحنه بالا آوردند و این رخ داد.

یعنی می خواهید کنسرت ها هم هیجان انگیز باشد؟

- کوشش مان این است. دوستان دیگر ایده های جالب دیگری را پیاده نموده اند. اما ما می خواهیم با خلاقیت هایی که تا به حال مردم ندیده اند روی صحنه حاضر شویم تا مخاطب ها راضی باشند.

آلبوم چطور؟

- در راه است.

سال جاری؟

- بله. حتما بعد از محرم و صفر آلبوم را بیرون می دهیم.

در موسیقی هم مدیربرنامه دارید؟

- آقای ایمان ابراهیمی، مدیر اجرایی مان در موسیقی است.

لزوم حضور مدیربرنامه چیست و به نظر شما حتما باید باشد؟

- در تمام جهان در سطح حرفه ای این موضوع وجود دارد. از سال 79 که سام و نرگس را کار کردم این مساله را مهم می دانستم. بله من هم مدیربرنامه دارم. آقای حمیدرضا حمیدی منش، که همواره ترجیح می دهد پشت پرده باشد و در انتخاب خیلی از کارها به من مشورت می دهد. خیلی جاها هم با نظر خودش دلیلی نمی بیند که حضور داشته باشد؛ مثلا وقتی با آقای شایسته، تهیه نماینده قرار کاری دارم که 16 سال است که با او کار می کنم و او را می شناسم، خود حمیدرضا تشخیص می دهد در جلسه حضور نداشته باشد و البته این از روی احترام به تهیه نماینده های آشناست که این کار را می نماید؛ چون ما زبان هم را به خوبی می فهمیم. اما زمانی هست که قرار است با یک اسپانسری قرارداد ببندیم که من نه او را می شناسم و نه ادبیات هم را متوجه می شویم. در این زمان آقای حمیدی منش وارد می گردد و شروع به آنالیز می نماید تا به نتیجه برسیم. در خصوص سینما، عزیزی هست به نام علیرضا شمس که مشورت ها را با او می کنم و با هم تصمیم گیری می کنیم که تمام این سال ها یار من بوده است؛ مخصوصا در سال های اخیر خیلی به من یاری نموده است و مدت هاست در کنار من است.

از شرایطی که در ایران دارید، راضی هستید؟ تا به حال به رفتن از ایران فکر نموده اید؟

- حدود دو سال در امارت، لندن و آمریکا زندگی کردم اما دلیلی برای اینکه بخواهم بروم و برنگردم نمی بینم.

در جامعه سینمایی مثل افتتاحیه ها و اختتامیه ها کمتر شما را می بینیم. دلیلش چیست؟

- من باید دلیلی برای حضور در این مراسم داشته باشم. وقتی فیلم های من در آن جشنواره حضور ندارد، دلیلی برای حضور ندارم؛ مثلا حتما در مراسم روز ملی سینما شرکت می کنم. در آینده هم هر جشنواره ای که فیلمی از من را داشته باشد، حتما در آن حضور خواهم داشت.

طبیعتا شما به عنوان یک سوپراستار از موقعیت تان به راحتی می توانید برای کسب درآمد بهره ببرید و گاهی تشخیص اینکه کاری را انجام دهید یا نه برای تان سخت است. خیلی ها به شما پیشنهادهای اقتصادی خاص می دهند، این حامیان اقتصادی شما چه کسانی هستند و چطور انتخاب می شوند؟

- یک تیم و اتاق فکری دارم که پیشنهادهای مطرح شده را آنالیز می نمایند تا اعتماد مردم به من خدشه دار نگردد. به هر حال هر محصولی که انتخاب می گردد باید جوری باشد که مردم بابت استفاده از آن متضرر نشوند. مثلا با خمیردندان G. U. M نزدیک 4 تا 5 ماه در حال آنالیز بودیم تا به این نتیجه رسیدیم که این محصول باید تبلیغ گردد. یک سال قرارداد داشتیم که تمام شده است اما چون هم من راضی بودم و هم دوستان طرف مقابل این قرارداد ادامه دار خواهد بود. ساعت lond weil هم هست که برایشان تبلیغات می کنم و همین طور برای HYPE که از طرف شرکت جهانی هایپ انتخاب شدم. من همراه چند مدل تبلیغاتی دیگر در جهان به طور مشترک تبلیغ HYPE را انجام می دهیم.

در خصوص فعالیت های اجتماعی و بشردوستانه تان بگویید.

- اتفاقا یک کار بزرگ خیریه در راه دارم. کار بزرگی است که مردم هم در آن سهیم می شوند؛ چون متاسفانه اعتمادها از بین رفته و این کارها نمایشی شده است، ترجیح می دهم این کارها را در خفا انجام دهم.

جامعه هدف شما بچه ها هستند، بیماران یا... ؟

- همه را در بر می گیرد. هر سری سراغ یک گروه می رویم تا مسائل شان را رفع کنیم.

در خصوص دیگر فعالیت تان بگویید.

- فعالیت های مختلفی داریم از جمله به تازگی رستوران انار را در اختیار دارم که از آنجا مستقیم با مردم در ارتباط هستم. اینجا قبلا دایر بوده و مدیریت داخلی آن را حدود دو ماه است من برعهده گرفته ام و اکثر زمانم را آنجا می گذرانم.

و حرف آخر؟

- از مدیر اجرایی تیم موسیقی، ایمان ابراهیمی و حامد برادران و محسن بیگلری به خاطر عکاسی و تصاویر تشکر می کنم.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 479

به "محمدرضا گلزار از سفرش به هند می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدرضا گلزار از سفرش به هند می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید