نگاهی به سیدبندی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا؛ ایران به غول شرقی برخورد نمی کند

به گزارش مجله پیکوشو، تهران (پانا) - با خاتمه مرحله اول انتخابی جام جهانی 2022 در قاره آسیا، 12 تیم به مرحله نهایی انتخابی این رقابت ها راه یافته اند و قرار است خاتمه هفته آینده این تیم ها در دو گروه 6 تیمی تقسیم شوند.

نگاهی به سیدبندی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا؛ ایران به غول شرقی برخورد نمی کند

پایان شب گذشته مرحله طولانی و سخت اول انتخابی جام جهانی 2022 در قاره آسیا به پایان رسید تا تکلیف 12 تیم صعود کننده به مرحله نهایی معین شده و رقابت ها از شهریور 1400 برای کسب جواز حضور در جام جهانی 2022 آغاز گردد.

براساس سیستمی که فیفا پیش از این طرح آنرا اعلام کرده بود، تیم های راه یافته به مرحله نهایی در دو گروه 6 تیمی گروه بندی خواهند شد و بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار خواهد شد تا در نهایت تیم های اول و دوم هر گروه به جام جهانی 2022 راه یافته و تیم سوم هم به پلی آف برود و در این مرحله شانس خود را برای رسیدن به جام جهانی قطر امتحان کند.

سیدبندی مرحله نهایی

اما در سیستم اعلام شده از طریق فدراسیون جهانی فوتبال، 12 تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی براساس رنکنیگ فیفا در 6 سید تقسیم بندی خواهند شد. سیدبندی قاره کهن به صورت زیر است:

سید یک: ایران و ژاپن

سید 2 : استرالیا و کره جنوبی

سید 3: عراق و عربستان

سید 4: امارات و چین

سید 5: سوریه و عمان

سید 6: ویتنام و لبنان

بدین ترتیب و در حالی که قرار است قرعه کشی مرحله نهایی رقابت ها پنجشنبه 3 تیر در کوالالامپور مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت آنلاین برگزار گردد، تیم های ملی ایران و ژاپن در انتخابی جام جهانی با هم برخورد نخواهند کرد اما قطعا یکی از تیم های مطرح و بزرگ استرالیا یا کره جنوبی در مرحله بعد رقیب تیم ملی ایران خواهد بود.

با این سیدبندی اگر قرار به تشکیل گروه مرگ با سرگروهی ایران باشد، سخت ترین قرعه ای که در انتظار دراگان اسکووچیچ است، این قرعه خواهد بود:ایران، کره جنوبی، عربستان، امارات، عمان، لبنان

اما در سمت مقابل امکان تشکیل گروهی آسان تر هم برای تیم ملی ایران فراهم است. آسان ترین گروهی که برای تیم ملی فوتبال ایران قابل تصور خواهد بود با این تیم های تشکیل می گردد: ایران، استرالیا، عراق، چین، سوریه، ویتنام

سیستم برگزاری مرحله نهایی تغییر می کند؟

نکته دیگر که قابل توجه است به سیستم برگزار مرحله نهایی انتخابی برمی گردد. براساس اعلام فیفا این مرحله به صورت عادی و رفت و برگشت با میزبانی تیم ها برگزار خواهد شد اما طی روزهای گذشته اخباری در رسانه های عربی منتشر شده مبنی بر اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا بدنبال ادامه فرایند شیوع کرونا ویروس در قاره آسیا در تلاش است تا فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) را قانع کند تا سیستم برگزاری مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر را تغییر دهد و خبری از بازی های رفت و برگشت نباشد.

در سیستمی که کنفدراسیون فوتبال آسیا طراحی کرده و در حال رایزنی با فیفا برای پذیرش این طرح است، بازی های مرحله نهایی هم به صورت متمرکز اما با سیستمی جدیدتر برگزار خواهد شد. با توجه به این رقابت های مرحله نهایی در 10 هفته برگزار می گردد، کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داده است که بازی ها در سه مقطع و به میزبانی سه کشور به صورت متمرکز برگزار گردد تا در مجموع تنها 6 کشور میزبانی از دور نهایی را بر عهده بگیرند. البته فعلا فیفا پاسخ درخواست AFC را نداده است اما تلاش های این نهاد برای قانع کردن فدراسیون جهانی فوتبال ادامه دارد، تلاش هایی که به نظر می رسد در راستای سیاست های پنهان کنفدراسیون فوتبال آسیا برای کمک به کشورهای عربی باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1735

به "نگاهی به سیدبندی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا؛ ایران به غول شرقی برخورد نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به سیدبندی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا؛ ایران به غول شرقی برخورد نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید