هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به سایر کشورها معرفی شوند

به گزارش مجله پیکوشو، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به سایر کشورها معرفی شوند.

هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به سایر کشورها معرفی شوند

نشست هم اندیشی معاونین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با رایزن های اقتصادی وزارت امور خارجه در سالن اجتماعات موزه فرش ایران برگزار گشت.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی در این مراسم گفت: اطلاع از همه رویدادهای هنری که در کشورها برگزار می گردد مانند رویدادهای هنری و اقتصادی به ما یاری می نماید که تعامل با تجار خارج از مرزها را داشته باشیم و با آنها ارتباط برقرار کنیم. بحث صنایع دستی و هنرهای سنتی از آن دسته بازارهایی است که افراد خاصی را به خود اختصاص می دهد شناسایی افرادی که صاحب گالری و بوتیک های هنری هستند و برقراری تعامل و ارتباط با کسانی که داخل کشور فعالیت می نماید برای ما راهگشاست.

محمودیان گفت: ارائه درست شاخص ها و مزیت رشته های صنایع دستی و شناسایی آنها در خارج از مرزها می تواند به ما یاری زیادی کند. یکی از نقاط قوت ما زنان کشورمان هستند به رخ کشیدن هنر آنها می تواند برای ما راهگشا باشد. بحث استارت آپ ها و خلاقیت ها و با احترام به صنایع دستی با اصالت یکی دیگر از مزیت های کشورمان است و می تواند مدل های خوبی برای ارائه باشد.

وی گفت: اکونومیست پیش بینی دقیقی از شرایط کشور چین را در پساکرونا منتشر کرد که نشان می دهد از محل صادرات کالاهای تزئینی کریسمس عایدی بسیار خوبی نصیب این کشور خواهد شد درصورتیکه ما اگر بخواهیم می توانیم در این حوزه پیش گام باشیم. طرح های توسعه ای و طرح هایی که وجود دارد با جزئیات در اختیار رایزنان قرار خواهد گرفت.

اعلام آمادگی وزارت امور خارجه برای معرفی صنایع دستی ایران به کشورهای دیگر

در ادامه معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه نیز گفت: یکی از وظایف وزارت خارجه ارزآوری است. ما دارو وارد می کنیم. اگر وزارت خارجه دیده بانی قوی داشته باشد می تواند فرمول آن داروها را وارد کند وقتی به چین رفتم در سفارت گفتم که چین با یک میلیارد و 305 میلیون نفر الان 250 تا 300 میلیون نفرشان از حد میانه عایدی بالاتر هستند. گفتیم به چین صادرات فرش داشته باشیم بعضی خندیدند اما الان می بینیم که بازار قوی در این حوزه داریم.

وی اضافه کرد: فضای کسب و کار خوبی در چین وجود دارد و این وظیفه ماست که بتوانیم آن را در حوزه صنایع دستی توسعه دهیم. دو میلیون نفری که در کشور شغل دارند اگر بتوانیم در جهت صادرات صنایع دستی فعالشان کنیم به تعداد چهار میلیون نفر هم می رسند. صنایع دستی ما قابل مقایسه با چین نیست. در آلمان می گفتند که اگر کسی خانه و بنز و یک فرش ایرانی داشته باشد شرایط اقتصادی خوبی دارد.

صفری گفت: در حوزه صنایع دستی دیپلمات های اقتصادی در بخش اشتغال زایی می توانند یاری نمایند. اگر بتوانیم چند کشور را مورد هدف قرار دهیم مثل هند و چین و مالزی بسیار پیروز خواهیم بود. ارزآوری دیگر در حوزه گردشگر است. چین سالانه 160 میلیون نفر گردشگر دارد. کوشش کردیم که ایران هدف گردشگری آنها گردد. همواره می گفتیم اگر یک میلیون گردشگر در سال به ایران بیایند اتفاق خوبی است که باید زیرساخت آن ایجاد گردد.

وی اضافه کرد: باید خبرنگاران چین را به ایران بیاوریم تا درباره ایران مطلب بنویسند. یکی از این خبرنگاران می گفت وقتی می خواستم به ایران بیایم، به من می گفتند می خواهی وارد جهنم شوی اما من بعد از سفر فهمیدم وارد بهشت شده ام. یکی از وظایف ما آشنا کردن چینی ها با پتانسیل های ایران است. یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهیم تمرکز در حوزه گردشگری سلامت است. رئیس جمهور یکی از صنایعی که در سفرهایش به کشورهای دیگر اهدا نموده اند، تجهیزات اتاق عمل و بیهوشی بوده است به این علت که نشان دهند ما چقدر در این حوزه توانا هستیم. خواهش من از معاونت گردشگری این است که همفکری کنیم و مراقب دلالان گردشگری سلامت باشیم. ما در میان معاونت اقتصادی و دیپلمات های اقتصادی آمادگی معرفی صنایع دستی ایران را داریم.

منبع: همگردی
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2009

به "هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به سایر کشورها معرفی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به سایر کشورها معرفی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید