پرداخت وام 2 میلیارد تومانی به جوانان ، پیشنهاد معاون وزیر برای خانه دار شدن جوانان

به گزارش مجله پیکوشو، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد کرد تا به جوانان وام تجمیعی 2 میلیارد تومانی پرداخت گردد. پیشنهادی که به گفته وی می تواند مشکل ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان را یکجا حل نماید.

پرداخت وام 2 میلیارد تومانی به جوانان ، پیشنهاد معاون وزیر برای خانه دار شدن جوانان

جهت دریافت خدمات نوسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان با بیان اینکه این یک پیشنهاد است و به عنوان کسی که در این حوزه بیش از 2 سال شاهد مسائل جوانان بودم آن را مطرح می کنم، گفت: وقتی از ازدواج صحبت می کنیم، در مورد جوانی حرف می زنیم که شاغل است و مشکل مسکن هم ندارد. چراکه این موضوعات کاملا به هم مرتبط است و فکر نمی کنم کسی منکر آن باشد.

وی اضافه نمود: درحالی که با همه سیاست هایی که تا به امروز اتخاذ شده، نرخ بیکاری همیشه افزایش داشته است و مشکل مسکن برای جوانان با وجود راهکارهایی مانند مسکن مهر، وام مسکن جوانان و... و. هیچ وقت حل نشده است.

تندگویان با اشاره به اینکه در موضوع ازدواج هم هرسال آمار در حال کاهش است و طی 10 تا 15 سال اخیر شاهد افزایش سن ازدواج بوده ایم، اظهار کرد: همه این موارد نشان می دهد که همه اعتباراتی که گذاشتیم و تمام توانی که دولت های مختلف و مجلس در پیگیری های صرف نموده اند، پایان و برآیندش چیزی نبوده که مد نظر داشتیم.

  • به یک عدد تجمیعی برسیم

این مسئول ادامه داد: همین الان در موضوع جوانان اعتبارات زیادی به بخش های مختلف از دولت، قوه قضاییه یا نهادهای موازی با دولت مثل صدا و سیما سازمان تبلیغات و ... اختصاص می یابد که سرفصل همه آنها موضوع جوانان است. به عبارت دیگر موضوع این اعتبارات یا بحث اشتغال جوانان، مسکن، ازدواج یا فرهنگسازی در ارتباط با آنان و آسیب های اجتماعی است.

تندگویان با بیان اینکه این موارد هر سال در کشور پرداخت می گردد و مجموع آن رقم بزرگ و قابل توجهی است، گفت: نهادهایی که این بودجه ها را دریافت می نمایند، همان نهادهایی هستند که اتفاقا در ستادهای ساماندهی امور جوانان شرکت می نمایند و هرکدام هم ردیف های بودجه ای مرتبط با جوانان دارند. اگر همه این منابع را تجمیع کنیم به عدد قابل توجهی می رسیم.

او گفت: البته بودجه بعضی از بخش های مربوط با سیاستگذاری و اهداف استراتژیک کشور را نمی توانیم حذف کنیم و این بودجه باید در اختیار نهادهای سیاست گذار باقی بماند که من هم با این موضوع موافقم.

تندگویان اظهار کرد: برای مثال خود معاونت جوانان که عهده دار سیاست گذاری و برنامه ریزی در حوزه جوانان و نظارت بر اجرای مصوبات حوزه جوانان از سوی سایر دستگاه هاست، طی سال گذشته زیر 50 میلیارد تومان از بودجه اش را دریافت کرد. درحالی که ما درباره هزاران میلیارد تومان بودجه پراکنده در بخش های مختلف صحبت می کنیم.

  • مسائل حل می گردد اگر ...

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: الان مثلا 20 هزار ملیارد تومان وام برای اشتغال در کشور پرداخت می گردد. همچنین 25 هزار میلیارد تومان به موضوع توسعه اشتغال در مناطق محروم، مرزی و روستاها اختصاص می یابد. چند صد هزار میلیارد تومان هم سهم حوزه مسکن شامل وام های مسکن، ساخت و ساز ارزان و... است. موضوعاتی هم در حوزه بهداشت یا فرهنگ سازی در حوزه جوانان وجود دارد که به آنها بودجه اختصاص می یابد و موضوعات آموزش فنی- حرفه ای، سرباز مهارت و ... هم همه در حوزه جوانان هستند.

او تاکید نمود: اگر مجموع این موارد را تجمیع کنیم، این بودجه می تواند تبدیل به صندوق اندوخته جوانان در قالب قانون تسهیل ازدواج مصوب 14 سال پیش گردد. اما این صندوق هیچ وقت تشکیل نشد و دولت ها هم پای کار آن نیامدند.

تندگویان گفت: نظر من این است که اگر این اتفاق همان سال ها رخ می داد، به جای 2 میلیارد وام که الان آن را پیشنهاد نموده ام، مبلغ پرداختی به جوانان می توانست 500 میلیون تومان باشد. به طوری که با این مبلغ می توانستیم مشکل اشتغال، مسکن و ازدواج آنها را برطرف کنیم اما 14 سال است که این کار را نکردیم و الان به رقم پیشنهادی 2 میلیارد تومان رسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه معاونت جوانان هرساله گزارش عملکرد وزارت خانه ها را در حوزه جوانان به عنوان نهادی سیاستگذار رصد می نماید و گزارش آن را به دولت مجلس هم می دهد، اضافه نمود: با وجود عملکرد نه چندان مناسب این دستگاه ها در حوزه جوانان، هر سال همین اعتبارات به همه این نهادها با یک ضریب افزایش دوباره پرداخت می گردد، اما اگر همه این اعتبارت را تجمیع کنیم این مشکل برطرف می شد.

  • وام های فعلی دردی را دوا نمی نمایند

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در مورد نحوه پرداخت این وام نیز شرح داد: طی چند سال اخیر دولت با شبکه بانکی کشور همت کردند و موضوع پرداخت وام ازدواج را به روز کردند، یعنی کسانی که از مدت ها قبل درخواست وام ازدواج داده بودند در سال 96 با پفراینده های قبلی با سقف 10 میلیون تومان در سال 96 وام دریافت کردند و به این ترتیب بسیاری از پفراینده ها هم معین تکیلف شد.

تندگویان گفت: در سال 97 مجلس مبلغ وام را به 15 میلیون تومان افزایش داد و سال جاری این وام 30 میلیون تومان شد. در این سال ها اگرچه مسائلی نظیر تضامین بانکی وجود داشت، اما با این حال تقریبا این مسائل هم حل شد تا تسهیلات به درستی و به همه پرداخت گردد.

وی ادامه داد: در سال 96 مبلغ 10 هزار میلیارد تومان، در سال 97 مبلغ 15هزار و سال جاری هم به نظر می رسد حدود 30 هزار میلیارد تومان وام پرداخت گردد. سال آینده هم کمیسیون فرهنگی تصویب کرد که وام به 50 میلیون تومان برسد و اگر به همین شیب پیش برود، دولت در سال آینده باید بیش از 50 هزار میلیارد تومان وام پرداخت کند.

این مسئول اضافه نمود: اما سوال اصلی اینجاست که در خروجی کار چه اتفاقی افتاده است؟ آیا آمار ازدواج در کشور افزایش یافته است؟ خیر. هر سال با وجود پرداخت به روز و افزایش مبلغ، شاهد کاهش این آمار بوده ایم. نمی خواهم از الان نسبت به سال آینده پیش داوری کنم اما فکر می کنم با این فرایند شاهد افزایش میزان ازدواج در کشور نخواهیم بود.

تندگویان گفت: وقتی یک جوان اشتغال ندارد، مشکل مسکن دارد و با این وام نتوانسته ایم به او یاریی کنیم افزایش وام چه فایده ای دارد؟ این حرف من به این معنا نیست که مخالف وام ازدواج یا مخالف افزایش مبلغ آن هستم. بلکه حرف من این است که این افزایش و پرداخت یاریی به ازدواج ننموده است. چراکه ریشه مسائل جوانان در جای دیگر است.

او ادامه داد: سوال من از مسئولان معین نماینده رقم وام ازدواج این است که با 100 میلیون تومان یک زوج با شرایط اقتصاد فعلی می تواند صاحب خانه گردد؟ این زوج می تواند همه ملزومات اولیه زندگی را تهیه کند؟ به نظر می رسد این رقم پاسخ هیچ کدام از این بخش ها را نمی دهد. مگر آنکه زوجین ساکن روستاها و شهرستان ها باشند و این مبلغ جوابگوی بخشی از احتیاج آنها باشد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: با طرحی که به آن اشاره کردم، معتقدم به جای اینکه با 50 میلیون تومان به یک جوان مبلغی بدهیم که با آن هیچ کاری خاصی هم نمی تواند بکند، مشکل را از اساس حل کنیم.

  • مشکل جوانان در پرداخت اقساط وام

این مقام مسئول با اشاره به مسائل جوانان در پرداخت اقساط وام ازدواج نیز گفت: سال گذشته این مشکل را داشتیم که مبلغ 30 میلیونی که برای یک زوج در مجموع به 60 میلیون تومان می رسید ماهانه حدود یک میلیون تومان اقساط را به آنها تحمیل می کرد.

تندگویان افزود: زوجین همین الان در بازپرداخت این وام دچار مشکل هستند. چون وقتی یک زوج اشتغال مناسب نداشته باشد، برای حل این مسائل یا باید از جای دیگری وام بگیرد، یا سرمایه ای جور کند و مستاجر گردد که همه این هزینه ها مازاد بر اقساط بازپرداخت وام ازدواج است.

او با بیان اینکه جوانان واقعا توانایی پرداخت این همه هزینه را ندارند، گفت: حالا اگر این مبلغ به 50 میلیون تومان برسد، بازپرداخت آن به حدود یک میلیون و 500 هزار تومان افزایش می یابد. آیا واقعا سال آینده جوانان می توانند همین بازپرداخت را انجام دهند؟ با کدام تمهیدات؟ با کدام شغل؟

تندگویان گفت: اما اگر همه منابع را تجمیع کنیم، دولت را در حوزه جوانان کوچک کنیم و در منابع صرفه جویی کنیم، از بخش خصوصی، مشارکت مدنی و مسئولیت اجتماعی هم استفاده کنیم و سوبسیدهایی در این بخش تصویب کنیم، معتقدم هر زوج می تواند تا 2 میلیارد تومان دریافت کند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکید نمود: منظورم این است که این 2 میلیارد تومان، تجمیعی از تمام وام هایی می گردد که یک زوج ممکن است برای آغاز زندگی دریافت نمایند. مانند وام ازدواج، وام مسکن، وام اشتغال، وام خودرو، وام فراوری، وام توسعه صنعت و ... درواقع این وام ها تبدیل به پفراینده یک زوج برای دریافت تهسیلات می گردد.

او گفت:براساس این پیشنهاد این وام می تواند بدون هیچ درصدی به جز کارمزد عادی شبکه بانکی پرداخت گردد و بازپرداخت آن هم به جای کمتر از 10 سال بر روی 40 سال قرار بگیرد.

تندگویان اضافه نمود: یعنی ما به یک زندگی بلندمدت فکر می کنیم که می خواهیم در آن مسائل مسکن و شغل و ازدوج یک زوج همه با هم حل گردد.

  • مدل پرداخت وام

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره مدل پرداخت این وام ِ پیشنهادی شرح داد: جوانی که می خواهد ازدواج کند، مراجعه و اعلام می نماید که قصد تشکیل زندگی دارد. این فرد می تواند به شکل انتخابی وام دریافت کند. برای مثال اعلام می نماید که میخواهد اشتغال و مسکنش را به وسیله این طرح تهیه کند.

وی گفت: به نظر می رسد این وام ها را می توان به شکل مرحله ای با فرمتی که قوانین معین می نمایند، پرداخت کرد. برای مثال وقتی کارهای مسکن را انجام داد، برای دریافت وام اقدام کند. البته گفتنی است مانند سایر وام های مسکن، خود مسکن تبدیل به ضمانت دریافت وام می گردد.

تندگویان اضافه نمود: در بحث اشتغال هم می تواند مانند الان که وام های اشتغال پرداخت می گردد، این درخواست را ضمیمه پفراینده کند. به این ترتیب این جوان به جای سرو کله زدن با چندین بخش و نهاد و ارگان و بانک، فقط از یک وام استفاده می نماید و یک بار تشکیل پفراینده می دهد. این جوان از یک مدل بازپرداخت پیروی می نماید و در عین حال از امتیازاتی که به یک جوان تعلق می گیرد نیز استفاده می نماید. به این تریب طرح تجمیعی اجرا می گردد.

وی افزود: در این میان برای کسی که کارمند دولت است و شاغل محسوب می گردد، سرفصل اشتغالش از مجموع یک میلیارد وام اش کم می گردد یا فردی که صاحب مسکن است، از سرفصل مسکن کنار گذاشته می گردد. همه این کارها الان هم اجرا می گردد اما اگر یک بار تجمیع گردد، جوانان دیگر با اداره ها و بانک های متعدد طرف نیستند. با این مبلغ تجمیع شده آنها هم می توانند شاغل شوند و هم می توانند ازدواج نمایند و خانه و وسایل زندگی خود را تهیه نمایند.

  • مهاجرت معکوس

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، مهاجرت معکوس را از دیگر دستاوردهای این پیشنهاد دانست و گفت: جوان وقتی می بیند در یک منطقه روستایی مبلغ کمتری پرداخت نموده و راحت تر زندگی می نماید و می تواند کار بزرگ تری دایر کند، به روستا مهاجرت می نماید. کسی که می خواهد در شهر باشد هم با 2 میلیارد می تواند صاحب مسکن و شغل گردد.

تندگویان با بیان این که این موارد یک پیشنهاد است و از خود جوانان هم درخواست می کنم به این پیشنهاد فکر نمایند، اضافه نمود: از همه کارشناسانی که می توانند به تکمیل آن یاری نمایند هم دعوت می کنم تا نقاط ضعف و آسیب هایش را شناسایی نمایند. خودم هم در هر مناظره ای حضور پیدا می کنم تا در جهت برطرف مشکل گامی برداریم.

وی تاکید نمود: فکر می کنم بعد از انجام مطالعات و برطرف کردن ضعف های طرح اگر مجموعه دولت مجلس و قوه قضاییه بخواهند ظرف 6 ماه قابل اجراست. البته به شرطی که همه سازمان هایی که در این ارتباط بودجه می گیرند آن را بپذیرند. با این حال اگر این پیشنهاد هم رد گردد، مخالف پرداخت وام ازدواج به جوانان نیستم. فقط به دنبال یاری اساسی به جوانان هستم.

  • تشویق و مجازات برای وام گیرندگان

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در مورد نحوه اجرای این پیشنهاد (وام تجمیعی 2 میلیاردی) گفت: همه این موارد در قانون تسهیل ازدواج با بازنگری قابل ابلاغ است و کار جدید و پیچیده ای نیست. درواقع این موضوع در همان قانون هم مستتر است که باید بازنگری در قانون انجام گردد و برای اجرا مجدد به دولت ابلاغ گردد.

تندگویان در مورد فرایند نظارت بر اجرای صحیح این طرح گفت: در این خصوص تمهیدات و پیش بینی های لازم صورت گرفته است و ما در بحث کنترل، نظارت و اجرای این طرح یک سری موارد را در نظر گرفته ایم.

وی مطرح کرد: به همین دلیل ما برای 2 گروه باید تشویق و مجازات در نظر بگیریم. گروه اول افرادی هستند که از این وام به نحوه احسن و در راستای تمام اهداف آن استفاده نموده اند. یعنی زوجی که وامی را گرفته و در تمام بخش هایی که هدف پرداخت وام نیز بوده است، هزینه و سرمایه گذاری نموده اند. خب به این افراد باید یک سری مشوق ها داده گردد و به عنوان زوج های قانونمدار شناخته شوند.

این مسئول اضافه نمود: گروه دوم افرادی هستند که باید با اشد مجازات با آنان برخورد گردد. این گروه شامل افراد متخلف اعم از بهره بردار، شبکه بانکی و ... هستند. یعنی فردی که در فرایند دریافت یا اعطای این وام مرتکب تخلف شده است. چنین افرادی باید مجازات شوند و برایشان باید اشد مجازات نیز در نظر گرفته گردد تا افراد دیگر به فکر سودجویی از این وام نیفتند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 724

به "پرداخت وام 2 میلیارد تومانی به جوانان ، پیشنهاد معاون وزیر برای خانه دار شدن جوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام 2 میلیارد تومانی به جوانان ، پیشنهاد معاون وزیر برای خانه دار شدن جوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید