پشت پرده ریزش بورس چیست؟ ، فرضیه توطئه علیه دولت چقدر جدی است؟

به گزارش پیکوشو، به گزارش خبرنگاران، پس از ریزش های اخیر بازار سرمایه و سقوط شاخص کل بازار سهام از کانال دو میلیون به یک میلیون و 550 هزار واحد و همچنین عملی نشدن دستورات دولت در بازار سهام به فرضیه احتمال توطئه برای بی اعتبار کردن دولت روحانی دامن می زد. اما پشت پرده ریزش های اخیر بورس چیست؟

پشت پرده ریزش بورس چیست؟ ، فرضیه توطئه علیه دولت چقدر جدی است؟

حامیان همین دولت بازار را منفی کردند

حمید اسدی، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران خاطرنشان کرد: حقیقی ها در بازار سرمایه به بی اعتبار بودن کلام حقوقی ها و اینکه نمی توان روی حمایت حقوقی در بازار سرمایه تکیه کرد پی برده است، برای همین حقیقی ها با توجه به ورود نقدینگی یک درصدی از صندوق توسعه و قیمت 25 هزار تومانی دلار در بازار به ارزنده بودن بیشتر سهم های بازار سهام پی برده اند و دست به خرید در بازار زدند.

او در رابطه با فرضیه توطئه پشت پرده علیه بورس و ثمره دوران دولت روحانی اضافه نمود: کسانی که این بازار را منفی کردند حامیان همین دولت بودند. حقوقی هایی مانند پتروشیمی خلیج فارس که از بازار نوسان گیری می کنند از همین دولت هستند. برای اینکه این بازار مثبت یا منفی باشد حداقل مبالغی بالغ بر 20 تا 30 هزار میلیارد تومان سرمایه لازم است و هر کسی هم که این بازار را منفی کند خودش ضرر خواهد کرد، پس حالا منابع در کشور در دسترس کیست؟

او در سرانجام تاکید کرد: در اینکه بازار سرمایه را حقوقی ها منفی کردند شکی نیست، حقوقی ها ثابت کردند که به بازار سرمایه متعهد و به سازمان بورس وفادار نیستند و هر لحظه ممکن است برای منافع شخصی به بازار سهام ضربه بزنند. زمانی که شاخص روی دو میلیون واحد بود حقوقی ها می خواستند با اصلاح بازار نوسانی جزئی از بازار بگیرند ولی چون بازار ترسید و بی اعتماد شد ریزش ادامه پیدا کرد و خود حقوقی ها نیز بازار را حمایت نکرند.

اگر توطئه ای هست صرفا در حد توئیتر است

محمد خبر ی زاد، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس خاطرنشان کرد: با وجود خبر تخصیص یک درصد از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سهام اما امروز شاهد خرید بیشتر حقیقی در بازار سهام بودیم. بهتر است کمترین منابع از این صندوق وارد بازار سهام گردد، ریزا عواقب جانبی مانند افزایش تورم، چاپ پول و افزایش پایه پولی به همراه دارد و بهتر است استفاده حداقلی از این منابع گردد.

او در رابطه با پشت پرده ریزش بورس گفت: نقدینگی در بازار نبود و حالا که سهم ها به ارزندگی رسیده است نقدینگی به بازار بازمی گردد و بازار به سمت سیر صعودی خواهد رفت، اما این انتظار که سیر صعودی بازار سریع باشد بی جا است، همچنین توطئه علیه ثمره دوران دولت روحانی در بازار سهام شاید صرفا در توئیتر برخی از افراد باشد اما عملا کاری از پیش نمی برد و از فضای مجازی فراتر نخواهد رفت.

بازی اصلی بازار جای دیگری است

محمدمهدی عشریه، کارشناس بازار سرمایه نیز در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: در بحث تولیدات شرکتی 80 درصد محصولات کمترین سود را به شرکت ها می رسانند و سود اصلی در 20 درصد محصولات یک شرکت است، الان بازار سهام ما نیز در این حالت واقع شده است و 80 درصد از سهامداران حقیقی که سرمایه چندانی نیز ندارند در بازار متضرر شدند اما بازی و سود اصلی در دست 20 درصدی است که بازی گردان اصلی بازار سهام محسوب می شوند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1235

به "پشت پرده ریزش بورس چیست؟ ، فرضیه توطئه علیه دولت چقدر جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده ریزش بورس چیست؟ ، فرضیه توطئه علیه دولت چقدر جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید