پیش بینی زوال شناختی با بررسی الگوهای راه رفتن

به گزارش مجله پیکوشو، پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود دریافته اند که می توان با بررسی الگوهای راه رفتن، زوال شناختی را پیش بینی کرد.

پیش بینی زوال شناختی با بررسی الگوهای راه رفتن

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه وسترن، پژوهشگران برای نخستین بار پیروز شده اند به بررسی این موضوع بپردازند که چگونه الگوهای متفاوت راه رفتن افراد مسن می توانند بر تشخیص دقیق تر انواع متفاوت زوال عقل و آلزایمر اثر بگذارند.

گروهی از پژوهشگران کانادایی به سرپرستی دانشگاه وسترن(Western University)، الگوهای راه رفتن و عملکرد مغز 500 شرکت کننده را در یک آزمایش بالینی مورد بررسی قرار دادند.

دکتر مانوئل مونترو اوداسو(Manuel Montero-Odasso)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما شواهد دیرینه ای داریم که نشان می دهند مسائل شناختی مانند حافظه ضعیف و اختلال عملکرد اجرایی می توانند پیش بینی کننده زوال عقل باشند. اکنون می بینیم که عملکرد حرکتی به ویژه نحوه راه رفتن نیز می تواند به تشخیص انواع متفاوت بیماری های عصبی کمک کند.

مونترو اوداسو به خاطر پژوهش در مورد رابطه میان تحرک و کاهش شناختی، در جهان شهرت دارد. وی، پیشگام رویکردها و روش های جدید تشخیصی برای پیشگیری و مقابله با زوال عقل زودرس به شمار می رود. همچنین مونترو اوداسو، گروهی شامل 22 پژوهشگر و شش کارآموز را راهنمایی می کند.

این پژوهش، اختلالات راه رفتن را در طیف های شناختی گوناگون از جمله افراد دارای پارکینسون، اختلال شناختی خفیف، آلزایمر، انواع فراموشی و همچنین بیمارانی که از نظر شناختی سالم بودند، مورد بررسی قرار داد.

نتایج این بررسی نشان داد که داشتن تنوع زیاد در راه رفتن، با عملکرد شناختی پایین تر در ارتباط است. این بررسی توانست بیماری آلزایمر را با 70 درصد دقت شناسایی کند.

فردریکو پروچینی فاریا(Frederico Perruccini-Faria)، از پژوهشگران این پروژه گفت: شواهد به دست آمده از این پژوهش، نخستین شواهد قوی هستند که نشان می دهند تغییرپذیری راه رفتن، یک نشانگر مهم برای فرایندهایی است که در مناطقی از مغز رخ می دهند که هم با اختلال شناختی و هم با کنترل حرکتی در ارتباط هستند. ما در این پژوهش نشان داده ایم که تنوع زیاد در راه رفتن به عنوان یک نشانگر این اختلال شناختی می تواند بیماری آلزایمر را به صورت قابل اعتمادی تشخیص دهد.

مونترو اوداسو ادامه داد: این تنوع راه رفتن را می توان مانند نوعی آریتمی درک کرد. شاید کادر درمان بتوانند این مورد را نیز مانند ارزیابی ضربان قلب به واسطه نوار قلب، در تنظیمات بالینی مورد بررسی قرار دهند.

ریچارد کامیکیولی(Richard Camicioli)، استاد دانشگاه آلبرتا(University of Alberta) و از پژوهشگران این پروژه گفت: داشتن تنوع در راه رفتن می تواند به عنوان یک نشانگر حرکتی برای بررسی کاهش شناختی و بیماری های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد و یک آزمایش بالینی برای بیماران به ویژه بیمارانی باشد که از فناوری پوشیدنی استفاده می کنند.

پژوهش آنها در مجله Alzheimers & Dementia به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1535

به "پیش بینی زوال شناختی با بررسی الگوهای راه رفتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی زوال شناختی با بررسی الگوهای راه رفتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید