جهش یک باکتری در شامپانزه ها، احتمال سرایت به انسان

به گزارش مجله پیکوشو، تا به امروز تنها دو نوع از این باکتری شناخته شده بودند: یک نوع در سطح بذر های غلات در خاک و دیگری در جهاز هاضمه حیوانات و انسان که علایمی شبیه به عوارض مشاهده شده در شامپانزه ها داشته است.

جهش یک باکتری در شامپانزه ها، احتمال سرایت به انسان

ساختار ژنتیکی شامپانزه 98/8 درصد با انسان مشترک است

یک بیماری که در مرکز حمایت حیوانات سیرالئون موجب مرگ ده ها شامپانزه شده، ممکن است برای انسان خطرناک باشد. خبر شیوع این باکتری مرگبار که اخیرا شناسایی شده، در شماره هفته گذشته نشریه نِیچِر کامیونکِیشِنز منتشر شده است.

از سال 2005 تا به امروز، 56 شامپانزه نژاد وسترن، که به شدت در معرض انقراض است، از یک بیماری ناشناخته در مرکز حمایت حیوانات تاکوگاما مرده اند. شگفت اینجا است که این بیماری و عواقب آن، تنها در این مرکز دیده شده است.

عوارض بیماری با اختلالات عصبی، استفراغ و اسهال آغاز می گردد. شامپانزه های سالم تعادل خود را از دست می دهند، شکم هایشان متورم می گردد و پایان به رغم مداوای پزشکی جان می سپارند. یک تیم تحقیقات بین المللی، این بیماری را سندروم جهازهاضمه و سلسله اعصاب در جانوران (ای اوچی اس) توصیف نموده است.

اکنون پس از پنج سال پژوهش، این بیماری به یک نوع جدید باکتری موسوم به سارسینا تروُگلوُ دایتی نسبت داده شده که متعلق به خانواده باکتری های سارسینا جنوس است. (این عنوان از نام علمی شامپانزه پَن تروگلودایتیس، گرفته شده است)

تا به امروز تنها دو نوع از این باکتری شناخته شده بودند: یک نوع در سطح بذر های غلات در خاک و دیگری در جهاز هاضمه حیوانات و انسان که علایمی شبیه به عوارض مشاهده شده در شامپانزه ها داشته است.

بنا به گزارشی که در سال 2013 در این نشریه به چاپ رسید، این باکتری به ایجاد زخم دستگاه گوارش و آمفیزماتیک جهاز هاضمه می انجامد که یک بیماری نادر و بالقوه مرگبار است و در آن، کیسه های هوا در مخاط جهاز هاضمه زخم و التهاب ایجاد می نماید.

هرچند رد پای این باکتری در انسان یافت نشده، اما با توجه به این که ساختار ژنتیکی شامپانزه 98/8 درصد با انسان مشترک است، احتمال آن که این ارگانیزم به انسان سرایت کند هم وجود دارد.

پژوهشگران به پلاسمودیوم فالسیپاروُم، عامل بیماری مالاریا در انسان به عنوان یک نمونه دیگر نیز اشاره می نمایند که زمانی تصور می شد با انسان، تکامل یافته، اما اخیرا روشن شده است که این ارگانیزم از گوریل های وسترن به انسان منتقل شدند. عفونت های دیگر از جمله ابولا و اچ آی وی نیز از تیره میمون ها به انسان جهش یافتند.

تونی گلدبرگ، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و یکی از نویسندگان این گزارش که از ابتدا بر این تحقیقات نظارت داشته، به نشریه میلواکی جورنال سِنتینِل گفته است: تن ها تعداد کمی پاتوژن وجود دارد که به شامپانزه ها محدود می گردد و انسان را بیمار نمی نماید. به همین گونه، پاتوژن های اندکی وجود دارند که محدود به انسان ها است و در شامپانزه ها بیماری ایجاد نمی نماید.

در این پژوهش آمده است که پاسخ بسیاری پرسش ها در موارد ابتلا به ای ان جی اس، در هاله ابهام است. برای نمونه، چرا موارد این بیماری همه ساله، بدون دلیل مشخصی، در ماه مارس اوج می گیرد. اما دکتر گلدبرگ می افزاید که برخلاف ویروس کووید-19، این باکتری موجب یک همه گیری نخواهد شد و واگیر هم ندارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1537

به "جهش یک باکتری در شامپانزه ها، احتمال سرایت به انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش یک باکتری در شامپانزه ها، احتمال سرایت به انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید