چرایی رشد کُند فناوری موج میلی متری در دنیا و ایران

به گزارش پیکوشو، رییس پنجمین کنفرانس موج میلیمتری و تراهرتز با بیان اینکه فناوری فرکانس بالا در جهت نیل به اهداف عالیه خود در چنددهه اخیر پیشرفت های زیادی داشته است، گفت: فناوری فرکانس بالا در دسترسی به پهنای باند زیاد،کاهش ابعاد مدار و افزایش سرعت و ظرفیت سیستم به منظور به کارگیری در مخابرات، پزشکی، مهندسی پزشکی و امنیت پیشرفت های زیادی داشته است.

چرایی رشد کُند فناوری موج میلی متری در دنیا و ایران

به گزارش پیکوشو دکتر عبدالعلی عبدی پور امروز در پنجمین کنفرانس موج میلیمتری و تراهرتز که در دانشگاه امیرکبیر در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه فناوری موج میلی متری جزو آن طیف امواج الکترومغناطیسی است که نیازمند کار جدی، دانش فنی بالا و هزینه بالا است، گفت: همین مساله شاید یکی از عواملی باشد که موجب رشد کند این فناوری در دنیا و ایران شده است. به منظور دسترسی به این فناوری قطب علمی سیستم مخابرات رادیویی فرکانس بالا دانشگاه امیرکبیر و قطب علمی سیستم های الکترومغناطیس کاربردی دانشگاه تهران جلسه ای داشتند که در آن جلسه این کنفرانس طراحی شد و تصمیم گرفته شد که این کنفرانس هر دو سال یکبار و به صورت یک درمیان در دانشگاه های امیرکبیر و تهران برگزار گردد تا بتوانیم آخرین نتایج تحقیقاتی در این زمینه را ارائه دهیم. وی با بیان اینکه دکتر فرجی دانا به نوعی بنیانگذار این کنفرانس بوده اند، گفت: رشد این کنفرانس مرهون کوشش همکاران در این دانشکده و دانشگاه های دیگر است. امید همه ما به دانشجویان است که در سخت ترین شرایط و کمترین امکانات فعالیت های ریشه ای در حوزه موج میلی متری انجام داده اند و ادامه خواهند داد. استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره تفاوت های پنجمین دوره کنفرانس موج میلی متری و تراهرتز با دیگر دوره ها، اظهار کرد: تفاوت این کنفرانس با دیگر دوره های این کنفرانس این است که به دلیل اعتمادی که ما به استادان و پژوهشگران داخلی داریم، همه سخنرانان مدعو از داخل ایران بوده اند، درحالی که سال های گذشته همکاران از دانشگاه های خارج از کشور هم تشریف می آوردند؛ هم چنین تعداد مقاله های خارجی در این دوره کنفرانس تقریبا دو برابر شده است. عبدی پور ادامه داد: 60 مقاله در این کنفرانس دریافت کردیم که هر کدام از مقاله ها را سه دوره داوری و بیش از پنج جلسه آنالیز کردیم و در نهایت موفق شدیم 27 مقاله و یک سخنران کلیدی را انتخاب کنیم. رییس پنجمین کنفرانس موج میلی متری و تراهرتز در ادامه با اشاره به اینکه در بعضی قسمت ها مثل تراهرتز و بخش اندازه گیری از لحاظ امکانات با برخی کشورها همسطح هستیم، اظهار امیدواری کرد در بخش پزشکی بتوانیم این فناوری را به اشتراک بگذاریم و همه دنیایان و از جمله ایرانیان از این فناوری استفاده نمایند و بتوانیم بخش پزشکی را در این بخش غنی کنیم. وی در خاتمه از کمیته برگزار نماینده، کمیته علمی، رؤسای نشست های تخصصی، مولفان، داوران، رئیس دانشکده و دانشجویان قدردانی کرد.

دکتر طالبی، رئیس دانشکده برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در پنجمین کنفرانس موج میلی متری و تراهرتز گفت: موج میلی متری و تراهرتز در صنعت ارتباطات، موبایل، فناوری زیستی و اینترنت اشیا اهمیت دارد. طالبی با تشکر از برگزارنمایندگان این کنفرانس، گفت: اولین دوره این کنفرانس به همت دو قطب معتبر دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر برگزار شده تا استادان و محققان آخرین یافته های علمی خود را به اشتراک بگذارند. وی درباره داوری مقالات گفت: فرآیند کاملا منصفانه و جدی ای پشت داوری مقالات بوده است و همه مقالات سه دوره داوری داشتند که به طور کاملا علمی صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 179

به "چرایی رشد کُند فناوری موج میلی متری در دنیا و ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی رشد کُند فناوری موج میلی متری در دنیا و ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید