یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش مجله پیکوشو، هشتمین مرحله یارانه نقدی دولت رئیسی این ماه هم طبق روال ماه های قبل بیستم آذر ماه واریز می گردد. با این تفاوت که یارانه یلدایی به بعضی از افراد تعلق نمی گیرد.

یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش تجارت نیوز، یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی آذر ماه این ماه هم باید در تاریخ بیستم به حساب سرپرستان خانوار واریز گردد. اما آنگونه که وزیر اقتصاد اعلام نموده یارانه یلدایی به تمام 9 دهک درآمدی تعلق نمی گیرد و یارانه بعضی از افراد قطع می گردد.

هفته گذشته بود که احسان خاندوزی از اتمام آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک اطلاع داد و گفت مقدمات کار فراهم شده، روند آزماشی اجرای طرح کالابرگ صورت گرفته و قرار است یارانه یکی از استان ها قطع گردد و مردم این استان به جای یارانه نقدی، کالابرگ دریافت نمایند.

اما یارانه نقدی دیگر استان ها به قوت خود باقی است و پرداخت می گردد.

پس از آن بود که سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت یارانه یلدایی مردم استان هرمزگان قطع می گردد و این گروه یارانه نقدی نمی گیرند و به جای آن کالابرگ یا همان کوپن الکترونیک دریافت می نمایند.

البته هنوز هیچ کدام از مقامات دولتی محل اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک را اعلام ننموده اند و تعیین نیست که آیا استان محل اجرای طرح کالابرگ هرمزگان است یا جای دیگر.

بر این اساس می توان گفت کل 9 گروهی که قبل از این مشمول یارانه نقدی بودند همچنان یارانه را دریافت می نمایند، اما بعضی از این افراد مشمول یارانه نقدی می شوند و عده معدودی شامل یارانه غیرنقدی.

پرداخت آخرین یارانه دولت رئیسی

در صورت صحت حرف خاندوزی، یارانه آذرماه آخرین یارانه نقدی است که مردم دریافت می نمایند و بعد از این یارانه یلدایی، مردم سراسر کشور مجبور به دریافت کالابرگ هستند.

البته دولت چندان با پرداخت کالابرگ موافق نیست و بیشتر مدافع پرداخت یارانه نقدی است. حتی رئیس سازمان برنامه و بودجه هم گفته بود که سال آینده دولت یارانه 400 هزار تومانی پرداخت می نماید.

بعضی معتقدند که دولت بر اساس بودجه امسال موظف به پرداخت یارانه نقدی است، اما این احتمال وجود دارد که در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1402، دولت به سمت پرداخت یارانه نقدی برگردد و آن را توزیع کند.

پیش از این هم بعضی از اقتصاددانان اعلام نموده بودند که اصولا زمانی که دولت بین مردم پول یا همان یارانه نقدی توزیع می نماید به سادگی نمی تواند آن را حذف کند و باید به پرداخت آن ادامه بدهد.

نگرانی دیگری که در این باره وجود دارد این است که آیا دولت می تواند طرح توزیع کالابرگ را به درستی و بدون خطا اجرا کند یا نه. این نگرانی عمد های است که سبب شده این طرح تا به امروز اجرا نگردد.

به عبارت دیگر اجرای چنین طرح بزرگی در 31 استان کشور احتیاج به زیرساخت و بستر هایی دارد؛ بستر هایی که بخشی از بدنه دولت می گوید آن را ایجاد نموده و مسئله ای در اجرا وجود ندارد، اما بخش دیگر میگویند این زیرساخت ها جواب نمی دهد و احتمالا دولت در اجرای این طرح بزرگ با مشکل روبرو می گردد.

مردم یارانه نقدی می خواهند یا کالابرگ؟

اما نگاه مردم چیست و آن ها هوادار پرداخت یارانه نقدی هستند یا یارانه کالایی؟ از سال 89 تا به امروز دولت هر ماه یارانه نقدی را به حساب مردم واریز نموده است. یارانه ای که علی رغم ارزش اسمی و واقعی آن به مردم این اجازه را داده که خودشان درباره نحوه هزینه کرد آن تصمیم بگیرند. اما حالا دولت می گوید که مردم باید کالابرگ دریافت نمایند و همین مساله باعث واکنش مردم شده است.

بسیاری از آن ها میگویند یارانه پرداختی 300 و 400 هزار تومانی یک خانوار چهار نفره به حدود یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 600 هزار تومان می رسد و بسیاری از آن ها از این یارانه برای پرداخت اجاره و یا سایر هزینه های خود استفاده مینمایند. در نتیجه تصمیم میگیرند خودشان تصمیم گیرنده شیوه هزینه کرد یارانه باشند نه اینکه دولت برای آن ها تصمیم بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 آذر 1401 بروزرسانی: 8 آذر 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2190

به "یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید