2 سال حبس مجازات آبروریزی و نشر خبر دروغ در فضای مجازی

به گزارش مجله پیکوشو، خبرنگاران : اگر نشرخبر دروغ به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی واقع گردد، در مورد قابل گذشت بودن آن اختلاف نظر وجود دارد. نظر اکثریت بر غیر قابل گذشت بودن آن است.

2 سال حبس مجازات آبروریزی و نشر خبر دروغ در فضای مجازی

امروزه فضای مجازی بخش جدانشدنی از زندگی بشر است. با این وجود افرادی هستند که با سودجویی و سوءاستفاده از این امکانات و فضا، اقدام به نشر اطلاعات کذب و نادرست می نمایند و منجر به انتشار دروغ در جامعه می شوند. از این رو قانون گذار با این افراد برخورد قانونی می نماید.

که در فضای مجازی به دست آن ها رسیده است، واقعیت دارد یا نه اقدام به نشر آن می نمایند. این افراد اغلب گمان می نمایند چون خود ایجادنماینده مطلب دروغ نبوده اند در مورد نشر آن نیز مسئول نخواهند بود. درصورتی که اگر ثابت گردد کسی با قصد ضربه زدن به دیگری و با داشتن سوء نیت اقدام به انتشار دروغ نموده است، طبق قانون مجرم است.

علاوه بر مجازات جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی، مجازات نشر اکاذیب در فضای مجازی در ماده 18 قانون جرائم رایانه ای معین شده است.

طبق آن: هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی (دروغ) را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد، اعمالی را بر خلاف حقیقت، راسا یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام های رسمی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه به وسیله یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد گردد یا نگردد، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

جرم انتشارخبر دروغ قابل گذشت است؟

جرم نشر اکاذیب اگر به شیوه سنتی واقع گردد و مشمول مندرجات ماده 698 قانون مجازات اسلامی بگردد یا اگر به وسیله مطبوعات صورت پذیرد قابل گذشت است.در صورت شکایت شاکی خصوصی تعقیب آغاز و با گذشت وی تعقیب متوقف خواهد شد. لکن اگر نشر اکاذیب به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی واقع گردد، در مورد قابل گذشت بودن آن اختلاف نظر وجود دارد. نظر اکثریت بر غیر قابل گذشت بودن آن است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2115

به "2 سال حبس مجازات آبروریزی و نشر خبر دروغ در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 سال حبس مجازات آبروریزی و نشر خبر دروغ در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید