9 شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ

به گزارش مجله پیکوشو، شورای رقابت صبح امروز (یکشنبه)، در پی اعتقاد خود بر انحصاری بودن بازار خودرو های سواری، دستورالعمل تنظیم بازار خودرو ها را ابلاغ و منتشر نموده که بر اساس آن 9 شرط برای خرید خودرو از کارخانه تعریف نموده است.

9 شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ

به گزارش ایسنا، طبق دستورالعمل شورای رقابت برای تنظیم بازار خودرو های سواری منصوب شورای رقابت، شرایط خرید خودرو برای متقاضیان تعریف شده است.

این شرایط به توضیح زیر است:

1- حداقل سن متقاضیان خرید خودرو 18 سال باشد.

2- دارابودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

3- متقاضیانی که طی 48 ماه گذشته صدور فاکتور خورو نزد شرکت های ایران خودرو و سایپا یا طی 24 ماه گذشته صدور فاکتور خودرو نزد دیگر شرکت ها داشته اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو ندارند.

4- متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند امکان ثبت نام و خرید خودرو ندارند.

5- انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص ثالث (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.

6- امکان صلح در قرارداد وجود ندارد.

7- عرضه نماینده خودرو موظف است روش های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله در رهن گرفتن سند خودرو، اتخاذ و اجرا نمایند.

8- امکان ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

9- مبلغی از بهای فروش خودرو باید در حساب خریدار موجود باشد که بر اساس نوع برنامه فروش متغیر است.

الف - در روش های فروش فوری یا فوق العاده، 50 درصد از مبلغ فروش خودرو (بر اساس بخشنامه اعلامی فروش) باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن مبلغ وجود ندارد.

ب- در روش پیش فروش، به میزان مبلغ پیش پرداخت (و بر اساس بخشنامه اعلامی فروش که با توجه به تبصره ماده 4) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف نمایندگان خودرو مصوب 1395 هیات وزیران، حداکثر تا 50 درصد از مبلغ فروش خودرو است، باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن مبلغ وجود ندارد.

تبصره: در صورتی که شرایط بازار از منظر عرضه و تقاضا متعال گردد به پیشنهاد کارگروه خودرو و تصویب شورای رقابت، محدودیت ها و شروط فوق می تواند با توجه به مدل خودرو و شرکت تعدیل و بازنگری گردد.

بر اساس این شروط 9 گانه تعریف شده، تنها شرط در رهن ماندن سند خودرو که حذف شده بود، مجدد اجرایی می گردد و الباقی همان شروطی است که در طرح های فروش خودروسازان لحاظ می شد.

البته گروه خودروسازی سایپا، شرط عدم خرید 48 ماهه را برای بعضی محصولات کمتر نموده بود.

بعلاوه شرط تعریف حساب وکالتی و واریز وجه مشخص به حساب تعریف شده در طرح های اخیر دو خودروساز اجرایی شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2227

به "9 شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید