اردوغان: ابوظبی هر یاری نظامی که بتواند به حفتر ارائه می دهد

به گزارش مجله پیکوشو، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران حین پرواز بازگشت از برلین، درباره مسائل مختلفی از جمله بحران لیبی، شرایط ادلب در سوریه و حمایت بعضی کشور ها از حفتر صحبت کرد.

اردوغان: ابوظبی هر یاری نظامی که بتواند به حفتر ارائه می دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ادامه حمایت های خود از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج، گفت که آنکارا هر کاری لازم باشد برای صلح و ثبات در این کشور انجام می دهد.

اردوغان در مصاحبه با خبرنگاران حین پرواز بازگشت از آلمان، ضمن اشاره به تداوم کوشش های دیپلماتیک ترکیه برای بازگرداندن ثبات به لیبی، شرح داد تمام اقدامات لازم را برای حمایت از دولت وفاق ملی و متوقف کردن حملات نیرو های موسوم به ارتش ملی لیبی (به سرکردگی خلیفه حفتر) اجرا می نمایند.

به نوشته وبگاه روزنامه دیلی صاباح، وی ضمن اشاره به مذاکراتی که در جریان کنفرانس برلین درباره راه های انتها دادن به بحران لیبی انجام شد، گفت: مسئله حیاتی این است که حفتر موضع ستیزه جویانه خود را انتها دهد. حفتر از ماه آوریل، طرفی بوده که تمام توافق ها را نقض نموده و به دولت مشروع [لیبی]حمله نموده است.

روز یکشنبه سران کشور های آلمان، فرانسه، روسیه و ترکیه به همراه نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برلین گردهم آمدند و طی نشستی به آنالیز راه چاره های انتها دادن به بحران نبود دولت در لیبی و برقراری آتش بس جهت توقف نبرد های مسلحانه چندین ساله صحبت کردند.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه آنکارا وظایف خود را برای رسیدن به راه چاره دیپلماتیک جهت انتها دادن بحران لیبی انجام داده، تاکید نمود کشورش آماده است در صورت عدم پایبندی حفتر به تعهدات آتش بس، تدابیر لازم را اجرا کند.

اردوغان با انتقاد از بعضی مخالفت ها با اعزام نیروی نظامی به لیبی، به بعضی گروه های شبه نظامی روس فعال در طبرق اشاره نموده و گفت: گروه واگنر 2500 نیروی امنیتی آنجا دارد. چرا کسی از آن انتقاد نمی نماید. فقط واگنر نیست، پنج هزار سرباز سودانی هم هستند. علاوه بر آن، نظامیان چاد و نیجر هم حضور دارند.

وی همچنین توضیح داد مزدوران سودانی و آفریقایی که در حال یاری به نیرو های حفتر هستند، توسط امارات عربی متحده به آنجا برده شده و دولت ابوظبی هر حمایت نظامی بتواند برای حمایت از طبرق انجام می دهد.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه فائر السراج، مسئولی است که شورای امنیت سازمان ملل او را به رسمیت شناخته است. حفتر چینن شرایطی ندارد.

اردوغان ضمن اشاره به کوشش حفتر برای ساخت موانعی در راستا های منتهی به بنادر نفتی لیبی جهت تصرف آنها، ادامه داد: امروز [غسان]سلام (فرستاده سازمان ملل در امور لیبی) و [مایک]پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) تفکرات خود درباره بنادر نفتی را علنی کردند... این ثابت کرد که در شرایط بسیار مهمی هستیم.

وی با بیان اینکه ترکیه با تروریست های ارتش ملی لیبی (نیرو های حفتر) سر میز مذاکره نمی نشیند، شرح داد: آقای [ولادیمیر]پوتین (رئیس جمهور روسیه) به من گفت که حفتر را خودش برطرف و رجوع می نماید، و اگر ما نیز بتوانیم سراج را راضی کنیم، پس می توانیم مشکل را حل کنیم.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به تماس هایی که با روسیه بر سر موضوع ادلب در سوریه دارند، اضافه کرد: آن ها (مسکو) اکنون گروه هایی را که ما معارضان میانه رو می دانیم، به عنوان تروریست می دانند، با این ادعا که به روسیه صدمه زده اند. با این حال به او (پوتین) گفتم اگر آن گروه ها را تروریست می دانید، پس رژیم [بشار]اسد که کل کشورش را زیر سیطره تروریسم گرفته است.

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن ها دولت مستقر در طرابلس است که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته و مورد حمایت ترکیه واقع شده است و دیگری دولتی که در شهر طبرق در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات عربی متحده، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی از جمله روسیه حمایت می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 802

به "اردوغان: ابوظبی هر یاری نظامی که بتواند به حفتر ارائه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: ابوظبی هر یاری نظامی که بتواند به حفتر ارائه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید