تور ارزان ارمنستان: افتتاح نمایشگاه هنر قاجار در ارمنستان با حضور سفیر ایران

به گزارش مجله پیکوشو، سفیر ایران در ارمنستان، نمایشگاه هنر قاجار و جلد پنجم کتاب فرامین فارسی در این کشور را رونمایی کرد.

تور ارزان ارمنستان: افتتاح نمایشگاه هنر قاجار در ارمنستان با حضور سفیر ایران

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در آستانه سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان، موزه ماتناداران ایروان(موزه اسناد تاریخی ارمنستان) عصر روز پنجشنبه چهارم آذرماه شاهد برگزاری برنامه رونمایی از جلد پنجم کتاب فرامین فارسی ماتناداران و افتتاح نمایشگاه هنر قاجار بود.

در شروع این مراسم که با حضور عباس ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، سیدحسین طباطبائی رایزن فرهنگی سفارت و شمار زیادی از شخصیت های علمی و فرهنگی و علاقمندان فرهنگ و هنر برگزار گردید، واهان دِر غوندیان رئیس موزه ماتناداران با اشاره به در پیش بودن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و ارمنستان، به معرفی ابتکار مشترک موزه ماتنادارن و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با عنوان روزهای فرهنگ ایران در ماتنادران پرداخت و اضافه نمود: این روزهای فرهنگی را با برگزاری دوره آموزشی ترمیم نسخ خطی فارسی که با مساعدت رایزنی فرهنگی و با حضور استاد ملکیان به خوبی انجام پذیرفت، شروع کردیم و امروز خوشحالیم که با دو رویداد همزمان برنامه ای دیگر از روزهای فرهنگ ایران در ماتناداران را برگزار می کنیم.

وی سپس به معرفی اجمالی مجموعه فرامین فارسی ماتناداران که به همت خانم کریستینه کوستیکیان تهیه و تدوین شده است و پنجمین جلد آن رونمایی شد، پرداخت و نیز به اختصار نمایشگاه هنر قاجار در ماتناداران را معرفی کرد.

در ادامه برنامه خانم کریستینه کوستیکیان به بیان تاریخچه تدوین و لیست نگاری فرامین فارسی ماتناداران پرداخت و ضمن تمجید از زنده یاد پروفسور پاپازیان که مبتکر این طرح پژوهشی بود، مراحل ادامه کار آن مرحوم را تا به امروز و انتشار پنجمین جلد از این مجموعه تشریح کرد.

عباس ظهوری ایران در ارمنستان سخنران بعدی این برنامه بود که ضمن تشکر از همه سازماندهندگان این کار ارزشمند، بازخوانی تاریخ روابط دو کشور دوست و همسایه را از ضروریات عصر حاضر خواند و کوشش پژوهشگران و دانشمندانی که در این راستا به آفرینش های علمی می پردازند را غیرقابل توصیف خواند.

سفیر ایران ابراز امیدواری کرد با تداوم این فعالیت ها، از تحریف واقعیات تاریخی جلوگیری گردد و حقایق رویدادهای گذشته این منطقه در اختیار نسل کنونی و نسل های آینده قرار گیرد.

خانم ایوِت تاجاریان پژوهشگر هنر ایران و مبتکر و مجری نمایشگاه هنر قاجاری در ماتناداران به اختصار مراحل تهیه، مستند نگاری و آماده سازی آثاری که در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است را برشمرد و آن را حاصل بیش از چهار سال کوشش مستمر در جهت گزینش مناسب ترین آثار موجود در موزه و شماری از آثار مجموعه شخصی خود خواند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1907

به "تور ارزان ارمنستان: افتتاح نمایشگاه هنر قاجار در ارمنستان با حضور سفیر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ارمنستان: افتتاح نمایشگاه هنر قاجار در ارمنستان با حضور سفیر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید