درخشش ناشران ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان

به گزارش پیکوشو، ناشران ایرانی با حضور فعال و تاثیرگذار در نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان به عنوان بهترین شرکت کننده خارجی در این نمایشگاه شناخته شدند.

درخشش ناشران ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان

به گزارش پیکوشو به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، هفت ناشر ایرانی الهدی، راه ابریشم، آستان قدس رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد، بوستان کتاب، فرهنگستان هنر و مختومقلی فراغی گرگان در کنار رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد، با هشت غرفه بیشترین تعداد ناشران کشورهای خارجی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان را به جمهوری اسلامی ایران اختصاص دادند و به خاطر تنوع آثار ارائه شده و نیز طراحی غرفه ها به عنوان شرکت کننده برتر این نمایشگاه برگزیده شدند.

ناشران ایرانی در این نمایشگاه با ارائه 1100 عنوان کتاب به زبان های فارسی، انگلیسی، روسی و ترکمنی و در سطوح مختلف کودک و بزرگسال، میزبان خیل علاقه مندان ترکمنی به ویژه دانشجویان این کشور بودند. رایزنی فرهنگی ایران نیز با ارائه کتاب های نفیس با موضوعات مختلف بویژه گردشگری و ایرانگردی، همچنین عرضه بیش از 50 عنوان کتاب ترجمه شده به ترکمنی، مخاطبان را مهمان تاریخ، فرهنگ و معارف غنی ایران کرد.

تقدیر از پروفسور آلماز یازبردی اف، نویسنده شهیر ترکمن در غرفه رایزنی فرهنگی ایران، با حضور بهرام طاهری معاون سفیر و اعضای سفارت جمهوری جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، از جمله رویدادهای دیگر این نمایشگاه بود که نخستین تقدیر از این نوع در نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان به شمار می رود.

در حاشیه این نمایشگاه همایش کتاب راه همکاری و توسعه نیز برگزار گردید که رضا خانیان، رایزن فرهنگی ایران با ارائه مقاله ای با موضوع کتاب و کتابخوانی نزد ایرانیان به ریشه های تاریخی توجه ایرانیان به موضوع کتاب و اهمیت آن در ایران پس از انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

در طول برگزاری نمایشگاه، غرفه های ایران از سوی رشید مرداف -معاون رئیس جمهور و وزیر امورخارجه-، بهار گل عبدی یوا -معاون رئیس جمهور در امور فرهنگی- و آتا گلدی شاه مراد اف -وزیر فرهنگ ترکمنستان- مورد بازدید و تقدیر نهاده شد.

در مراسم خاتمهی این نمایشگاه که با حضور ناشران خارجی و داخلی، مقامات رسمی دولت ترکمنستان و شخصیت های فرهنگی این کشور برگزار گردید، ناشران ایرانی به عنوان بهترین شرکت کننده خارجی در این نمایشگاه به خاطر ارائه آثار متنوع و طراحی غرفه ها برگزیده شدند و دیپلم افتخار و لوح ویژه نمایشگاه از سوی رئیس اداره دولتی انتشارات ترکمنستان، به رایزنی فرهنگی کشورمان به عنوان مسئول و هماهنگ کننده حضور شایسته ناشران ایرانی اهداء شد. همچنین با دعوت مسئولین این نمایشگاه، رایزن فرهنگی کشورمان با حضور در صندلی هیئت رئیسه، جوایز و لوح یادبود نمایشگاه را به دیگر شرکت کنندگان اهدا کرد.

این نمایشگاه دو روزه که روز سه شنبه (14 آبان) با پیغام قربانقلی بردی محمداف -رئیس جمهور ترکمنستان- و با حضور رشید مرداف -معاون رئیس جمهور ترکمنستان-، وزرای فرهنگ و آموزش و سفرا، دیپلمات های خارجی مقیم عشق آباد و شخصیت های فرهنگی ترکمنستان افتتاح شده بود، شامگاه 15 آبان طی مراسمی به کار خود خاتمه داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 623

به "درخشش ناشران ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش ناشران ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب ترکمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید