انتشار اشعار ضعیف افراد به نام پناهی و سپهری

به گزارش پیکوشو، روزنامه خراسان: چند روز پیش پرویز پرستویی در صفحه خود شعری را به اشتباه به قیصر امین پور نسبت داد و صدای همه علاقه مندان به شعر را درآورد. نسبت دادن شعر های جعلی به شاعران بزرگ کشورمان مانند سهراب سپهری، قیصر امین پور، احمد شاملو و حتی مهدی اخوان ثالث پدیده ای است که به دلیل رشد فضای مجازی و انتشار و خواندن اشعار از این راه، بیشتر به چشم می خورد.

انتشار اشعار ضعیف افراد به نام پناهی و سپهری

پویش مبارزه با نشر جعلیات در فضای مجازی به همین دلیل تشکیل شده و تلاش این گروه جمع آوری آثار منسوب به بزرگان ادبی و بررسی درستی یا نادرستی آن هاست. سینا بهمنش شاعر و یکی از اعضای این پویش درباره این موضوع حرف هایی دارد که در ادامه آن ها را خواهید خواند.

اولویت با اشعاری ا ست که بیشتر دیده می شوند

پویش مبارزه با نشر جعلیات، خرداد 94 به همت جمعی از دانشجویان ادبیات فارسی، تاریخ و جامعه شناسی دانشگاه تهران تشکیل شده است و هسته مرکزی این گروه را دانشجویانی تشکیل می دهند که از نشر جعلیات در فضای مجازی نگران و از عواقب فرهنگی آن آگاه اند. سینا بهمنش به پیکوشو می گوید:با فراگیر شدن اینترنت و شکل گیری فضا های مجازی و گروه های گفت وگو، افرادی برای جذب مخاطب شروع به تولید محتوای جعلی کردند. با توجه به علاقه ایرانیان به شعر،عده ای در جایگاه مروج مجازی فرهنگ و ادب قرار گرفتند و عده ای شاعر مجازی شدند. تاکنون 800 شعر که در فضای مجازی بیشترین تیراژ را داشته اند با روش شناسایی این پویش، مهر جعلی خورده اند.

بخشی از جاعلان، شاعران جویای نام هستند

این شاعر چند گروه را عامل جعل ادبی می داند. او می گوید:گروه اول با هدف ایجاد خدشه بر چهره شاعران مردمی این سرزمین ورود کرده اند. گروه دوم، دنبال این لذت هستند که ببینند روز به روز بر تعداد اعضای مجازی گروه، صفحه یا کانال و بساطی که درست کرده اند، افزوده می شود. روش کار گروه سوم این است که زیر شعر یا متنی از خود نام شاعر بزرگی را می نویسند. بعد از یک هفته که آن مطلب به واسطه نام یک شاعر بزرگ دست به دست شد و مورد توجه مخاطبان قرارگرفت، شروع می کنند به بیانیه دادن که شعر مرا به نام دیگری منتشر کرده اند. با این روش این شائبه را به وجود می آورند که چون شعر آن ها در حد آثار بزرگان است چنین اشتباهی شده و با مظلوم نمایی، حس ترحم مردم ساده دل را بر می انگیزند.

بزرگان شعر هدف جاعلان شعر هستند

اعضای پویش به طور مداوم در حال بررسی گروه ها و کانال های پرطرفدار هستند. بهمنش می گوید :با توجه به محدودیت زمانی و تعداد اعضای تیم اجرایی، اشعار با تیراژ بالا در اولویت هستند. بعد از این که شعری توسط کارشناسان پویش، جعلی تشخیص داده شد، پوستری از آن شعر با مهر جعلی تهیه و در نهایت، جعلی بودن آن شعر اعلام می شود. این شاعر در ادامه می گوید:جاعلان بیشتر این متون را به شاعران برجسته قدیمی نسبت می دهند از طرفی متاسفانه با ایجاد این تصور که آن اشعار پر از اشکال متعلق به بزرگان ادبیات کشورمان است، تصوری غلط از آن ها ایجاد می کنند و به قول سیدعلی صالحی می توان این عمل را به نوعی ترور شخصیت شاعران در نظر گرفت.

شعر جعلی با مطالعه قابل تشخیص است

با توجه به نشر بسیاری از شعرهای جعلی در فضای مجازی، مردم به صورت ناخودآگاه در روند انتشار اشعار جعلی قرار می گیرند. بهمنش با اشاره به شمشیر دو دم بودن فضای مجازی می گوید:مطالعه مهم ترین روش تشخیص است. کسی که چند کتاب از آثار حسین پناهی را خوانده باشد با نوع نگرش و زبان خاص او آشنا می شود و وقتی نام او را زیر دلنوشته یک نوجوان ببیند، می تواند درباره صحت موضوع شک کند. من هنوز هم به همه پیشنهاد می کنم کتاب بخوانند و به اینترنت اطمینان نداشته باشند. اگر به کتاب دسترسی ندارند، لااقل به سایت ها و صفحات معتبر مراجعه و صحت و سقم بسیاری از شعر ها را بررسی کنند.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 289

به "انتشار اشعار ضعیف افراد به نام پناهی و سپهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اشعار ضعیف افراد به نام پناهی و سپهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید