برقراری روابط با تهران شرط ایرانیان کانادا در حمایت از احزاب است

به گزارش پیکوشو، خبرنگاران آنلاین:نایب رئیس موسسه صلح و دیپلماسی در تورنتو، سبد آرای حزب لیبرال کانادا را نسبت به انتخابات سال 2015 رو به کاهش دانست و گفت: جامعه ایرانیان کانادا از احزابی حمایت می نمایند که خواستار برقراری روابط با تهران باشند.

برقراری روابط با تهران شرط ایرانیان کانادا در حمایت از احزاب است

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

یونس زنگی آبادی دوشنبه 22 مهر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت انتخابات مجلسی کانادا اضافه نمود: در این انتخابات برای 338 کرسی رای گیری انجام می گردد.

زمان رسمی برگزاری انتخابات مجلسی کانادا 21 اکتبر (29 مهرماه) اعلام شده است. البته روند آن از آدینه گذشته آغاز شده و مردم زودتر از موعد رای دادن را آغاز نموده اند که نتیجه آن 21 اکتبر اعلام خواهد شد.

زنگی آبادی با یادآوری این که در انتخابات سال 2015، حزب لیبرال با کسب 187 کرسی برای تشکیل دولت، به ائتلاف با احزاب دیگر احتیاج نداشت، گفت: در آن دوره حزب محافظه کار نیز 97 کرسی، حزب نئودموکرات 40 کرسی، حزب سبز 2 کرسی و حزب بلاک کبکوا 10 کرسی را به درست آوردند.

این فعال سیاسی در کانادا افزود: سیستم انتخاباتی کانادا، مجلسی است و هر حزبی بتواند بیشترین تعداد کرسی های مجلس را به دست آورد، می تواند دولت تشکیل دهد اما اگر هر حزبی به ویژه دو حزب اصلی لیبرال و محافظه کار نتوانند اکثریت کرسی ها را به دست آورند، مجبورند با حزب دیگری ائتلاف نمایند تا دولت تشکیل گردد.

زنگی آبادی اظهار کرد: اگر حزب لیبرال برای تصویب لایحه ای در مجلس نتواند اکثریت را به دست آورد، مجبور است حمایت حزب دیگری همچون نئودموکرات(دموکرات جدید) یا حزب سبز را به دست آورد.

او ادامه داد: دولت ائتلافی به معنای این نیست که باید وزیری از آن احزاب در کابینه حضور داشته باشد بلکه لازم است به بعضی مواضع احزاب ائتلافی احترام بگذارد و در لایحه های تصویبی، مواضع آن ها نیز لحاظ گردد.

زنگی آبادی با بیان این که اکنون 2 حزب اصلی در کانادا رقابت بسیار نزدیکی با هم دارند، افزود: براساس نظرسنجی های صورت گرفته، احتمال تشکیل دولت حداکثری بسیار کم است و همچون سال 2015 دولت لیبرال قادر به تصاحب بیشتر کرسی ها نخواهد بود.

او گفت: هر کدام از این احزاب در صورت کسب کرسی، باز هم احتیاجمند حمایت احزاب دیگر خواهند بود تا بتوانند دولت تشکیل دهند؛ دو حزبی که می توانند این نقش موثر را در تشکیل دولت بازی نمایند، نئودموکرات و سبزها هستند. براساس نظر سنجی ها حزب نئودموکرت احتمال کسب کرسی های بیشتری نسبت به حزب سبز دارد.

نایب رئیس موسسه صلح و دیپلماسی در تورنتو اضافه نمود: اگر دولت آینده از حزب لیبرال باشد، به احتمال زیاد باید با حزب نئودموکرات ائتلاف تشکیل دهد زیرا با آنها هم سوتر است. از طرفی اگر حزب محافظه کار برنده انتخابات گردد، احتمال ائتلاف حزب نئودموکرات با آنها بسیار اندک است.

او گفت: اگر محافظه کاران کرسی بیشتری به دست آورند مجبورند با حزب سبز یا حزب بلاک کبکوا ائتلاف نمایند؛ این به معنای آن است که دولت آینده بسیار ضعیف خواهد بود.

زنگی آبادی پیش بینی کرد:در صورت تحقق این روند، در یک یا دو سال آینده انتخابات خواهیم داشت زیرا دولت تشکیل شده نخواهد توانست بودجه را تصویب کند؛ وقتی شمار اعضای احزاب مخالف بیشتر از حزب حاکم باشد، در آن صورت مجبورند که انتخابات جدیدی برگزار نمایند.

دلایل افت محبوبیت لیبرال ها

او درباره دلایل افت محبوبیت حزب لیبرال به ویژه جاستین ترودو در چهار سال گذشته نیز گفت: این مساله به موضوع های مختلفی ارتباط دارد؛ اتفاقاتی رخ داد که سبب رسوایی ترودو شد؛ برای یک شرکت فعال در کبک پرونده فسادی مطرح شد اما نخست وزیر کانادا کوشش کرد با فشار گذاشتن بر وزیر دادگستری در روند قضایی این شرکت دخالت کند.

نایب رئیس موسسه صلح و دیپلماسی اضافه نمود: ترودو می خواست روند قضایی پرونده فساد این شرکت با دولت سابق معمر قذافی در لیبی، انجام نگردد. آن هم به این دلیل که مشاغل زیادی در استان کبک از بین می رفت. شرکت نیز تهدید نموده بود در صورت مجرم شناخته شدن، از کانادا خواهد رفت که پیامد آن از دست رفتن چندین هزار شغل بود.

زنگی آبادی یادآور شد:ترودو سعی کرد با دخالت در این پرونده، از روند قضایی آن جلوگیری کند؛ با عمومی شدن این موضوع از سوی وزیر دادگستری، پیامدهای آن گریبانگیر ترودو شد و برای او هزینه ساز شد.

او انتشار فیلم و عکس هایی از دوران جوانی ترودو را دومین دلیل کاهش محبوبیت حزب لیبرال دانست و شرح داد: در این تصاویر، ترودو چهره خود را سیاه نموده و در مهمانی های مختلف ظاهر شده بود. بسیاری صفاتی همچون نژادپرست را به او دادند و در نهایت ترودو مجبور به عذرخواهی شد و پذیرفت که اشتباه نموده است.

این فعال سیاسی در کانادا اظهارکرد: علاوه بر آن، موضوع سیاست خارجی نیز به این حزب ضربه زد. منتقدان ترودو به دلیل آنکه نتوانست با کشورهایی همچون ایران روابط برقرار کند و روابط آنها با سعودی ها و حتی چین تیره شد، به انتقاد از او پرداختند.

زنگی آبادی یادآورشد: حتی روابط کانادا با روسیه نیز تعریفی ندارد به گونه ای که خانم کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا ممنوع الورود به روسیه است. این یکی از انتقادهای مطرح شده به ترودو است که وزیر خارجه ای انتخاب نموده که نمی تواند به روسیه برود.

آینده روابط با ایران

زنگی آبادی در پاسخ به این پرسش که تاثیر این انتخابات بر آینده روابط با ایران چگونه خواهد بود نیز شرح داد: در این زمینه بهترین حالت، تشکیل دولت لیبرالی است که با حمایت نئودموکرات شکل بگیرد. مواضع این دو حزب، تجدید روابط با ایران است؛ هرچند حزب نئودموکرات مواضع نرمتری نسبت به لیبرال دارد.

او پیش بینی کرد در صورت انتخاب شدن حزب لیبرال، با توجه به بازگشت مریم ممبینی به کانادا، مذاکرات بین دو کشور از سر گرفته گردد زیرا یکی از دلایل قطع مذاکرات با ایران، ممنوع الخروجی خانم ممبینی بود.

این فعال سیاسی در کانادا تاکید نمود: اطمینان دارم اگر دولت لیبرال دوباره انتخاب گردد و حمایت حزب نئودموکرات را داشته باشد، مذاکرات با ایران را آغاز خواهد نمود. دستیار مجلسی وزیر خارجه کانادا به تازگی و البته پیش از آزادی خانم ممبینی اعلام نموده بود که حاضریم دوباره با ایران مذاکره کنیم و روابط را گسترش دهیم.

او در پاسخ به این پرسش که دولت ترودو سه سال پیش از موضوع سید امامی برای تجدید روابط با ایران فرصت داشت اما چرا استفاده نکرد، گفت: مسایلی که متاسفانه پیش آمد، در چهارسال زمامداری حزب لیبرال در روابط ایران و کانادا اثر گذاشت.

نایب رئیس موسسه صلح و دیپلماسی در تورنتو اضافه نمود: از زمانی که نخست وزیر آغاز انتخابات را اعلام می نماید هیچ یک از اعضای دولت، سمت رسمی دولتی نخواهند داشت و اعضای حزب محسوب می شوند. از این رو نه ترودو نخست وزیر است و نه فریلند وزیر خارجه. بنابراین نمی توان انتظار موضع گیری یا اقدامی درباره روابط با ایران داشت اما پس از انتخابات به طور حتم اتفاقاتی خواهد افتاد.

این فعال سیاسی در کانادا تاکید نمود: اگر حزب محافظه کار به هر شکلی دولت تشکیل دهد، روابط ایران و کانادا از این نیز بدتر خواهد شد زیرا آنها خواهان تحریم بیشتر ایران هستند.

گرایش ایرانی های کانادا

زنگی آبادی درباره گرایش جامعه ایرانیان مقیم کانادا به احزاب حاضر در انتخابات نیز گفت: جامعه ایرانیان کانادا با امضای طومار 16 هزار نفری، خواهان برقراری روابط ایران و کانادا شده اند؛ در واقع اکثریت ایرانیان مقیم کانادا خواهان برقراری با تهران هستند. با توجه به این خواسته، این جامعه به هر نماینده ای رای خواهند داد که به حل این مشکل و برقراری دوباره روابط یاری کند.

نفتا و ترامپ

او درباره تاثیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر آینده حزب لیبرال نیز گفت: تنها بحثی که لیبرال ها به آن افتخار می نمایند و حمایت جامعه کانادایی را به دست آورده اند، بحث نفتا بود که اعتقاد دارند جلوی دولت ترامپ ایستادند.

نایب رئیس موسسه صلح و دیپلماسی اضافه نمود: انتخاب خانم فریلند پس از روی کار آمدن دولت ترامپ بود که مواضع سخت تری را نسبت به وزیر خارجه سابق کانادا داشت و توانست در مذاکره با آمریکا موفقتر عمل کند. اینکه جلوی ترامپ ایستادگی نمایند و در قرار داد یو اس ام سی اس نیز توانسته اند منافع کانادا را تامین نمایند، نقطه مثبتی برای ترودو بوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 431

به "برقراری روابط با تهران شرط ایرانیان کانادا در حمایت از احزاب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری روابط با تهران شرط ایرانیان کانادا در حمایت از احزاب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید