تا به حال انفجاری به این بزرگی دیده نشده!

به گزارش مجله پیکوشو، ایسنا نوشت: گروهی از ستاره شناسان می گویند به طور تصادفی یک انفجار کیهانی را کشف کرده اند که تا به حال چیزی در مقیاس آن مشاهده نشده است.

تا به حال انفجاری به این بزرگی دیده نشده!

ستاره شناسان بزرگترین انفجار کیهانی را که تا به امروز شاهد بوده اند، کشف کرده اند و می گویند این انفجار بیش از سه سال به طول انجامیده است.

ستاره شناسان باور دارند این انفجار موسوم به AT2021lwx، کار یک ابر گازی بزرگ (هزاران برابر بزرگ تر از خورشید) است که پس از بیرون آمدن از مدارش به داخل یک سیاه چاله فرستاده شد. تکه هایی از ابر بلعیده شده و یک صفحه غبارآلود بزرگ شبیه به دونات را در اطراف سیاه چاله ایجاد کرده است.

ستاره شناسان گفتند که چنین رویدادهایی نادر هستند اما چیزی در این مقیاس پیشتر مشاهده نشده است.

دکتر فیلیپ وایزمن(Philip Wiseman)، پژوهشگر دانشگاه ساوت همپتون(Soton) و سرپرست این پژوهش گفت: ما به طور تصادفی به این کشف دست یافتیم. زمانی که در جستجوی نوعی ابرنواختر بودیم، این رویداد از طریق الگوریتم جستجوی ما تعیین شد. بیشتر ابرنواخترها و رویدادهای اختلال جزر و مدی، پیش از محو شدن فقط چند ماه دوام می آورند. بنابراین، روشن ماندن یک رویداد به مدت بیشتر از دو سال بسیار غیرعادی بود.

این پژوهش نشان می دهد که انفجار واقعی حدود هشت میلیارد سال نوری قبل رخ داده است.

انفجار AT2021lwx نخستین بار در سال 2020 از طریق تسهیلات بررسی اجرام گذرای زویکی یا زدتی اف(ZTF) در کالیفرنیا شناسایی شد و متعاقبا با سامانه هشدار نهایی برخورد سیارک به زمین(ATLAS) مستقر در هاوایی نیز مورد تایید قرار گرفت. با وجود این، اطلاعاتی در مورد مقیاس این انفجار در دست نبود.

سال گذشته، ستاره شناسان شاهد درخشان ترین انفجار ثبت شده بودند که یک انفجار پرتو گاما به نام GRB 221009A بود. اگرچه روشنایی این انفجار بیشتر از AT2021lwx بود اما فقط برای کسری از زمان دوام داشت. این بدان معناست که انرژی کلی منتشرشده از طریق انفجار AT2021lwx بسیار بیشتر بود.

وایزمن گفت که این رویدادها می توانند کلید درک چگونگی تغییر مراکز کهکشان ها به مرور زمان باشند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1402 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2263

به "تا به حال انفجاری به این بزرگی دیده نشده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به حال انفجاری به این بزرگی دیده نشده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید