تصاویر انتقال آخرین تابوت باستانی در خوزستان ، سرانجام فصل کاوش در جوبجی

به گزارش پیکوشو، معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: با انتقال آخرین تابوت به دست آمده از پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه بسته شد.

تصاویر انتقال آخرین تابوت باستانی در خوزستان ، سرانجام فصل کاوش در جوبجی

پیکوشو - احمدرضا حسینی بروجنی گفت: آخرین تابوت حاصل از عملیات کاوش و نجات بخشی سال 97 در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز پس از مرمت اولیه و حفاظت توسط کارگروه اشیای تاریخی زیر نظر معاونت میراث فرهنگی خوزستان و با نظارت کارشناس اموال تاریخی و تیمی زبده با حضور کارشناسان ارشد باستان شناس و مرمت اشیای تاریخی به محل امن انتقال یافت.

او با اشاره به مراحل استحکام بخشی و انتقال این تابوت توضیح داد: طی هفت روز کار سخت و طاقت فرسا، در ابتدا بقایای انسانی درون تابوت با دقت و ظرافت خاص تثبیت نهایی شد و سپس با جداسازی مرحله به مرحله تابوت از بستر خاک، نسبت به استحکام بخشی آن اقدام شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان اظهار کرد: پس از بانداژ و مفتول کشی این اثر ارزشمند، عملیات بلوک و تثبیت قسمت زیرین تابوت به اتمام رسید و به منظور طی مراحل نهایی نجات بخشی و مرمت به محل امنی انتقال داده شد.

او از راه اندازی موزه باستان شناسی رامهرمز در عمارت تاریخی صمیمی این شهر در آینده ای نزدیک اطلاع داد و اضافه کرد: بر اساس پیش بینی کارشناس امور موزه های استان، موزه تاریخی رامهرمز در طبقه بالاییِ کوشک میانی عمارت طراحی خواهد شد و طبقه زیرین عمارت به سایت اداری و پژوهشی و بزرگ ترین آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی فرهنگی شرق خوزستان تبدیل خواهد شد.

حسینی بروجنی گفت: با نظر مساعد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، یکی از پنج مخزن امن و استاندارد اشیای تاریخی استان قرار است در شهرستان تاریخی رامهرمز ساخته گردد.

او توضیح داد: با خاتمه انتقال آخرین تابوت حاصل از کاوش و نجات بخشی جوبجی، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه باستانی بسته شد و با تأمین اعتبار، ادامه عملیات کاوش و نجات بخشی به زودی از سر گرفته می گردد.

فصل پنجم عملیات کاوش و نجات بخشی در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پاییز سال 1397 به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع و طی این کاوش ها در تیر امسال سه عدد تابوت سفالی در این منطقه کشف شد.

منبع: چمدان
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 542

به "تصاویر انتقال آخرین تابوت باستانی در خوزستان ، سرانجام فصل کاوش در جوبجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر انتقال آخرین تابوت باستانی در خوزستان ، سرانجام فصل کاوش در جوبجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید