جنجال برسر حقوق بازنشستگان

به گزارش مجله پیکوشو، جدال میان مجلس و دولت برسر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بالا گرفته است. در شرایطی که روز دوشنبه هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان، یک هفته به دولت فرصت داد تا نسبت به اصلاح مصوبه خود در خصوص افزایش 10درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام کند، روز گذشته شورای اطلاع رسانی دولت بیان کرد که هیات تطبیق مجلس از جایگاهی برای ابطال مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان برخوردار نیست.

جنجال برسر حقوق بازنشستگان

پیش از این ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با ایلنا، از ابطال مصوبه دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان اطلاع داده بود. وی بعلاوه درخصوص اعلام نظر هیات تطبیق مصوبات مجلس پیرامون مصوبه دولت در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان، با بیان اینکه هفته گذشته طی نامه ای مستندات خود را درخصوص مصوبه هیات دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان و نظر کمیسیون اجتماعی مبنی بر مغایرت این مصوبه با ماده 96 قانون تامین اجتماعی به هیات تطبیق مصوبات مجلس گفتیم، از پذیرش نظر کمیسیون اجتماعی ازسوی هیات تطبیق مصوبات اطلاع داد. وی بعلاوه تاکید نمود که بر اساس اصل 138 قانون اساسی این مصوبه برای تجدیدنظر به دولت ارسال خواهد شد.

او روز گذشته نیز در گفت وگو با ایلنا، در مورد نظر هیات تطبیق مصوبات مجلس پیرامون مغایرت مصوبه دولت با ماده 96 قانون تامین اجتماعی و فرآیند ابطال این مصوبه، گفت: براساس قانون نظر هیات تطبیق مصوبات مجلس مبنی بر مغایرت مصوبه هیات دولت با ماده 96 قانون تامین اجتماعی به صورت مکتوب به دولت اعلام می گردد و دولت یک هفته پس از وصول نامه مغایرت برای اصلاح مصوبه خود فرصت دارد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال عدم پذیرش این نظر از سوی دولت، عنوان نمود: دولت طی یک هفته پس از دریافت نامه مغایرت فرصت دارد و اگر مصوبه را اصلاح نکند یا این نظر را نپذیرد در آن شرایط مجلس براساس قانون این اختیار را دارد که مصوبه دولت پیرامون حقوق بازنشستگان را ابطال کند. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بعلاوه گفت: بعد از اصلاح مصوبه دولت درخصوص بازنشستگان مابه التفاوت ماه های گذشته پرداخت خواهد شد. علاوه بر رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، دوشنبه عصر قربان علی مهری، دبیر هیات آنالیز و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس نیز با اشاره به چندین جلسه کارشناسی و دعوت از نمایندگان دولت، سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان تامین اجتماعی و استماع نظرات آنها، اعلام نموده بود که در جلسه فوق العاده ای مصوبه دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مورد ایراد قانونی نهاده شد و لغو شد.

مهری بعلاوه گفت: دولت بعد از وصول ایراد هیات، یک هفته مهلت دارد تا نسبت به اصلاح مصوبه خود اقدام کند و در غیر این صورت یا عدم وصول پاسخ مستند و مستدل از سوی دولت، نظر هیات تطبیق قطعی شده و به دولت اعلام خواهد شد و پس از آن مصوبه دولت ملغی الاثر خواهد شد. ازسوی دیگر مجتبی توانگر، عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی نیز اعلام نموده بود که هیات تطبیق مصوبات، مصوبه هیات دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان را مغایر با قانون تشخیص داده و برای اصلاح به دولت ارجاع شده است.

پاسخ دولت

با تمام اینها، روز گذشته دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت گفت که به محض اینکه دولت از مجاری رسمی و مکاتبات مردمی اطلاع یافت که بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نسبت به مصوبه اندازه افزایش مستمری خود در سال 1401 گلایه مند هستند، رئیس جمهور، معاون اول خود را مامور رسیدگی به این موضوع کرد. شورای اطلاع رسانی دولت بعلاوه با بیان اینکه در جلساتی با حضور نمایندگان کانون های بازنشستگان و تشکل های مربوطه، تمهیداتی برای ارتقای معیشت و حمایت از قدرت خرید بازنشستگان اندیشیده شد، توضیح داد کمیسیون مربوطه در دولت نیز پس از اطلاع از بعضی برداشت های حقوقی مبنی بر اینکه مصوبه مربوط به افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی ممکن است مغایر با بعضی مواد قانونی باشد، با تشکیل جلسات کارشناسی، آنالیز این مغایرت احتمالی را در دستور کار قرار داده است.

در ادامه پاسخ دولت به مجلس درخصوص ابطال مصوبه دولت، آمده است: هیات آنالیز و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، به موجب قانون اجرای اصل 85 و 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه های اجرایی مربوطه، بازوی مشورتی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی برای حسن انجام وظایف محوله در دو اصل مذکور قانون اساسی است. این هیات بر اساس قانون و رویه های پیشین نظرات خود را در مورد مصوبات هیات دولت به ریاست محترم مجلس اعلام می نماید و اگر جمع بندی رئیس مجلس بر این بود که مصوبه مغایرتی با قوانین دارد، ایشان در مکاتبه با رئیس جمهور خواهان اصلاحیه و بازنگری در مصوبه مربوطه می گردد؛ بنابراین هیات تطبیق از جایگاهی برای ابطال مصوبات هیات وزیران برخوردار نیست و بر این اساس نقل قول منتشره از یکی از نمایندگان محترم مجلس در این زمینه دقیق به نظر نمی رسد.

این جدال درحالی میان مجلس و دولت درگرفته که با توجه به شرایط مالی کشور، بازنشستگان تامین اجتماعی طی روزهای گذشته در بسیاری از شهرهای کشور در اعتراض به اندازه افزایش حقوق خود با برگزاری تجمعاتی اعتراض نموده اند. روز گذشته نیز سید جواد حسینی کیا، نماینده مردم سنقر در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی مجلس، توضیح داد: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی حق این افراد است، دولت ورود کند و اجازه ندهد بازنشستگان بیش از این با مشکل روبرو شوند، چشم امید بازنشستگان به این افزایش حقوق است.

هیات دولت روز یکشنبه 15خرداد نظر خود را درباره افزایش مستمری بازنشستگان سایر سطوح حقوقی سازمان تامین اجتماعی اعلام و برخلاف مصوبه افزایش 38درصدی سایر سطوح حقوق بگیران شورای عالی کار و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، با ادعای هماهنگی میان اندازه افزایش حقوق پرداختی صندوق های بازنشستگی، نسبت به تصویب افزایش حقوق 10درصدی برای بازنشستگان اقدام کرد. تصمیمی که از همان روز با اعتراض بازنشستگان از یکسو و از سوی دیگر بعضی از نمایندگان مجلس روبه رو شد. در نهایت قرار شد تا هیات تطبیق مصوبات مجلس با مصوبات دولت این موضوع را آنالیز و نتیجه را اعلام کند. حالا به نظر می رسد اعلام نظر این هیات منجر به چالش میان مجلس و دولت شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2117

به "جنجال برسر حقوق بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال برسر حقوق بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید