جوانان ما باید میراث زنده را بشناسند تا از خطر بی هویتی در امان بمانند

به گزارش مجله پیکوشو، ایلنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، جوانان ما باید میراث زنده را بشناسند تا از خطر بی هویتی در امان بمانند.

جوانان ما باید میراث زنده را بشناسند تا از خطر بی هویتی در امان بمانند

دومین نکوداشت چهره های ماندگار میراث فرهنگی ایران پنجشنبه 25 خرداد جاری برگزار می گردد.

حجت الله ایوبی (رئیس مرکز مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران) درباره اهمیت برگزاری این رویداد برای حفظ میراث فرهنگی کشور گفت: برگزاری این رویداد برای من خیلی باعث خوشحالی است.

وی ادامه داد: برنامه نکوداشت از این جهت برای بنده مهم است که نگاه و رویکرد ما به میراث فرهنگی فقط بنا، ساختمان و دستاوردهای مادی تمدن و زندگی بشر نیست.

ایوبی اظهار داشت: حفظ، نگهداری و رسیدگی به بناها هم بسیار حائز اهمیت بوده و اهمیت خودش را دارد. طبیعتا میراث فرهنگی هم این وظیفه را انجام می دهد.

رئیس مرکز مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران اضافه نمود: شاید تصور اولیه مردم از میراث فرهنگی فقط رسیدگی به بناهای مادی تاریخی و ثبت شده و حفظ محصول مادی تمدن بشری باشد.

وی ادامه داد: اینکه وزارت میراث فرهنگی، بسیار هوشمندانه و درست افکار عمومی را به این نکته توجه می دهد که میراث معنوی و میراث نمادین فرهنگی و علمی یک جامعه که محصول یک تمدن تاریخی و یک فرهنگ است؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و باید آن ها را دید، شناخت، معرفی کرد و به آنها افتخار کرد، برای بنده یک رویکرد خوب، درست و قابل قبول است.

دبیر کل پیشین کمیسیون ملی یونسکو ایران یادآور شد: بنده هر جا مسئولیت داشتم در حد توان اندک خود این مسئولیت را انجام داده ام. یونسکو هم یک فصلی را به عنوان میراث زنده بشری دارد که شخصیت های برجسته را به تعبیری ثبت می نماید.

وی درباره راهکارهای پربارتر شدن دومین نکوداشت چهره های ماندگار میراث فرهنگی ایران گفت: وقتی اجماع ذهنی و فکری در بین مدیران ارشد کشور اتفاق افتد که بچه های ما اگر بخواند بنای تاریخی را حفظ نمایند و میراث معنوی را پاس بدارند، باید میراث زنده را بشناسند و احتیاج داریم که به آنها آدرس و نشانی بدهیم، قطعا اقدامات مناسبی شکل خواهد گرفت.

ایوبی اضافه نمود: این افرادی که از آنها تجلیل کردیم یا تجلیل خواهید کرد، هیچ کدام انتظار ندارند و شاید علاقه ای هم به تجلیل نداشته باشند. تجلیل از آنها در حقیقت خواست ماست و باید خواست مدیران کشور باشد.

رئیس مرکز مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران اضافه نمود: همه کسانی که دغدغه گرفتار بی هویتی شدن نسل جوان و نوجوان را دارند، باید در این و انفسای بی هویتی جهانی، آدرس ها و نشانی درست به این نسل بدهند و این افراد را برجسته نمایند.

ایوبی درباره شاخص های معرفی مفاخر اعلام کرد: در این نکوداشت نباید نگاه دولتی و سیاسی حاکم باشد و افرادی که واقعا برای میراث فرهنگی ایران کوشش نموده و زحمت کشیده اند؛ از هر دسته، جناح، فکر و اندیشه معرفی شوند. بنابراین مراسم باید جوری برگزار گردد که خود مردم، علاقمندان به مسائل فرهنگی و اهالی فرهنگ و میراث فرهنگی که خانواده بزرگی هستند، صاحب این مجلس باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2275

به "جوانان ما باید میراث زنده را بشناسند تا از خطر بی هویتی در امان بمانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوانان ما باید میراث زنده را بشناسند تا از خطر بی هویتی در امان بمانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید