خبرنگاران افزایش 4 برابری فراوری بذرهای الیت و سوپر الیت برنج در کشور

به گزارش مجله پیکوشو، تهران - خبرنگاران - رییس موسسه تحقیقات برنج کشور از 4 برابر شدن فراوری بذرهای پیش پایه در طبقات الیت و سوپر الیت طی سه سال اخیر اطلاع داد.

خبرنگاران افزایش 4 برابری فراوری بذرهای الیت و سوپر الیت برنج در کشور

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، مریم حسینی با بیان اینکه این میزان افزایش، فراوری بذور الیت از 6 تن به 25 تن رسیده است، افزود: یکی از وظایف موسسه تحقیقات برنج کشور، فراوری طبقات پیش پایه الیت و سوپر الیت برنج است و جهش فراوری این بذور منجر به افزایش فراوری بذور گواهی شده برنج و توسعه صنعت بذر می گردد.

حسینی با بیان این که بذور الیت و سوپر الیت، پایه بذور مادری و گواهی شده هستند، اظهارداشت: بذور گواهی شده ای که توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تایید شده باشد، دارای خلوص بالای 98 درصد، قوه نامیه بالای 80 درصد و عاری از بیماری و علف های هرز هستند و منجر به افزایش عملکرد، کاهش هزینه های فراوری، بالا رفتن خلوص برنج سفید و در نهایت افزایش درآمد کشاورزان می گردد.

وی افزود: تا چند سال گذشته فراوری بذور گواهی شده در استان های گیلان و مازندران پایین بود، اما با جهش فراوری بذور الیت و سوپر الیت، فراوری بذور گواهی شده نیز در حال افزایش است.

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور، کل بذور گواهی شده مورد احتیاج استان های گیلان و مازندران را با احتساب این که همه برنجکاران از این بذور استفاده نمایند، حدود 18 تا 20 هزار تن مطرح نمود.

وی خاطر نشان کرد:در حال حاضر 18 درصد کل برنجکاران استان های شمالی از بذور گواهی شده و بقیه از بذور خود مصرفی استفاده می نمایند.

حسینی با تاکید بر ضرورت استفاده کشاورزان از بذور گواهی شده بر اساس استانداردهای جهانی بذر در فراوری برنج کشور، گفت: ظرف پنج سال آینده میزان مصرف بذور گواهی شده در شالیزارهای کشور باید به حدود 40 تا 50 درصد برسد و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه برنامه مدون 10 ساله داشته که پنج سال آن را پشت سر گذاشته ایم.

وی افزود: در حال حاضر مشکلاتی در زمینه زیرساخت فراوری بذر برنج وجود دارد و بسته های حمایتی در زمینه فراوری و فرآوری بذر می تواند ضمن افزایش کیفیت بذور فراوریی به پائین نگه داشتن قیمت نهایی نیز یاری کند.

حسینی با بیان این که در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی با اختصاص یارانه به بذر برنج، قیمت بذر را تا حدودی کنترل می نماید، شرح داد: با توسعه صنعت بذر و فراهم آوردن زیر ساخت های لازم می توان ضمن افزایش کمیت بذور، کیفیت و خلوص بذور را مطابق استاندارد جهانی بذر حفظ کرد.

وی ادامه داد: از آنجا که تعداد کشاورزان شالیکار به دلیل شرایط خرده مالکی بسیار زیاد است، توجه به دسترسی آسان و سریع کشاورزان به بذور و ترغیب آنها به استفاده از بذور گواهی شده می تواند به افزایش کمیت و کیفیت برنج داخلی یاری موثری کند.

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور، افزود: مکانیزه شدن برداشت برنج در مزارع و فرصت محدود برای خشک کردن شلتوک، فرایند احتیاج کشاورزان به بذور گواهی شده را تسریع بخشیده و به همین دلیل فراوری بذور نیز افزایش مناسبی داشته و این فرایند بایستی ادامه پیدا کند.

وی خواهان حمایت بیشتر از صنعت فراوری بذور گواهی شده کشور شد و اظهارداشت: بذور طبقه گواهی شده توسط بخش خصوصی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و اتحادیه های تعاون روستایی فراوری و توزیع و برنامه ریزی در مورد میزان و چگونگی فراوری توسط معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های جهاد کشاورزی استان های گیلان و مازندران انجام می گردد.

حسینی در ادامه تشریح فعالیت های موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: موسسه علاوه بر فراوری طبقات پیش پایه بذر در دو حوزه بهنژادی و بهزراعی فعالیت می نماید و هدف از مجموعه این فعالیت ها در زمینه معرفی ارقام جدید و ارایه دستورالعمل های فنی به کشاورزان، افزایش عملکرد در واحد سطح، بهبود کیفیت برنج داخلی، کاهش هزینه های فراوری و افزایش درآمد کشاورزان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1678

به "خبرنگاران افزایش 4 برابری فراوری بذرهای الیت و سوپر الیت برنج در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش 4 برابری فراوری بذرهای الیت و سوپر الیت برنج در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید