دور جدید مذاکرات برجامی در وین، غنی سازی 60 درصدی و آچمز شدن غرب

به گزارش مجله پیکوشو، خبرنگاران، گروه بین الملل - عبدالحمید بیاتی؛ وین پایتخت اتریش از امروز پنجشنبه بار دیگر میزبان گفتگوهای برجامی ایران و کشورهای 4+1 است. البته همانند هفته گذشته نمایندگان آمریکا نیز در وین حضور دارند، اما در مذاکرات ایران و 1+4 حاضر نخواهند بود بلکه دیپلمات های غربی اخبار جلسه را برای آنها برده و پیشنهادات واشنگتن را به داخل جلسه منتقل می نمایند.

دور جدید مذاکرات برجامی در وین، غنی سازی 60 درصدی و آچمز شدن غرب

مذاکره غربی ها قبل از شروع گفتگوها با ایران

در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، وزرای امور خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا در بروکسل پایتخت بلژیک دیدار و پیرامون تحولات بین المللی از جمله برجام گفت وگو کردند.

وزارت امور خارجه آلمان و آمریکا با صدور بیانیه هایی جداگانه اعلام کردند که دیپلمات ها دراین جلسه پیرامون همکاری های فرا آتلانتیک از جمله بحران اوکراین و روسیه، ایران، افغانستان و یمن بحث و گفتگو کردند.

موضع آمریکا

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه بار دیگر با ادعای تعهد دولت جو بایدن به تداوم مذاکرات هسته ای گفت که ایالات متحده و ایران روز پنجشنبه 26 فروردین گفتگوهای غیرمستقیم خود را با هدف احیای توافق برجام در وین از سر می گیرند.

سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران توضیح داد که ایالات متحده تمایلی به اضافه کردن بر برآورد های موجود در مورد علل و منشأ حملات آخر هفته گذشته (در تأسیسات هسته ای نطنز) ندارد.

ساکی با بیان این که گفتگوهای دیپلماتیک - هرچند به طور غیر مستقیم - در وین از سر گرفته می گردد، اضافه کرد: ما می دانیم که فرایندی طولانی در پیش خواهد بود اما بی تردید آن را به عنوان یک نشانه مثبت می بینیم.

او در بخش دیگری از سخنانش، از سر گیری مذاکرات با جمهوری اسلامی را گامی رو به جلو توصیف کرد و گفت: تصور ما این است که آن ها (مقامات ایران) قصد دارند فردا (در مذاکرات) حاضر شوند.

جن ساکی پیش تر روز سه شنبه از اقدام تحریک آمیز جمهوری اسلامی برای شروع غنی سازی اورانیوم در سطح 60 درصد ابراز نگرانی نموده بود.

موضع آژانس

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (چهارشنبه) در گفتگو با شبکه ان اچ اکی ژاپن ضمن ابراز امیدواری برای حصول پیشرفت در مذاکرات امروز (پنجشنبه) کمسیون مشترک برجام در وین تأکید کرد که مقام های جمهوری اسلامی، آژانس را در جریان تصمیمات خود برای شروع غنی سازی 60 درصد قرار داده و بازرسان آژانس در تأسیسات نطنز حضور دارند.

گروسی در این گفتگو تأیید کرد که ایران آژانس را در جریان تصمیم خود برای شروع غنی سازی 60 درصد قرار داده است و بازرسان آژانس در تأسیسات هسته ای نطنز حضور دارند.

مدیرکل آژانس ادامه داد: این روزها، روزهای مذاکرات دیپلماتیک است و آژانس بین المللی انرژی اتمی از نزدیک آن را دنبال می نماید.

رافائل گروسی در مورد دور دوم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام که تا ساعاتی دیگر در وین برگزار خواهد شد گفت که این مذاکرات، بسیار مهم است و برآیند این گفتگوها تأثیر زیادی بر توافق میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در مورد بازرسی ها از تأسیسات هسته ای خواهد داشت.

وی سپس ادامه داد در صورت عدم توافق طرفین برجام تا آخر ماه می (اواسط خردادماه)، احتمالاً آژانس مجبور گردد گفتگوهای دوجانبه ای را با مقام های ایران برای یافتن یک راهکار انجام دهد.

موضع طرف های اروپایی

روز گذشته تروئیکای اروپا در بیانیه ای مشترک به تصمیم ایران برای شروع غنی سازی 60 درصدی واکنش نشان داده و درباره آن ابراز نگرانی کرد.

این بیانیه از سوی سخنگویان وزیران خارجه این سه کشور صادر شده است.

در بیانیه سخنگویان وزرای خارجه این سه کشور اروپایی عضو برجام آمده است: دولت های فرانسه، آلمان و بریتانیا با نگرانی شدید در جریان اعلامیه ایران درباره شروع غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته که ایران با آژانس در روز 13 آوریل مکاتبه کرد، قرار گرفتند. این یک تحول جدی است زیرا فراوری اورانیوم بسیار غنی شده گامی مهم در جهت فراوری سلاح اتمی است. ایران احتیاج متقاعدنماینده ای برای غنی سازی در این سطح ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما همچنین نگرانی خود را درباره خبرها مبنی بر برنامه ایران برای نصب 1000 سانتریفیوژ دیگر در نطنز که به شکلی قابل توجه توانایی غنی سازی ایران را افزایش می دهد، ابراز می کنیم. اعلامیه ایران بخصوص از این جهت قابل تأسف است که در زمانی است که همه طرف های برجام و آمریکا گفت وگوهای اساسی با هدف یافتن یک راهکار دیپلماتیک برای احیای برجام را شروع نموده اند.

اخبار تائید نشده

در این میان خبری نیز در میان خبرنگاران حاضر در وین دهان به دهان می چرخد و آن اینکه: نمایندگان بعضی از کشورهای عربی خاص ضد برجام، به طور مجزا و در قالب تشکل عربی، مثل زمانی که سعود الفیصل در زمان مذاکرات منجر برجام برای سنگ اندازی به وین رفت و با آمریکایی ها و اروپایی ها دیدار کرد، دوباره در وین حاضر شده اند تا مانع پیشرفت باشند.

آچمز شدن غرب

نکته ای که در این رابطه مهم است توجه به این نکته است که هر چند کشورهای غربی وقوع خرابکاری هفته گذشته در تأسیسات هسته ای نطنز را محکوم کردند اما در باطن از وقوع چنین حادثه ای شاد بودند چون فکر می کردند که با انجام چنین اقداماتی ایران موضع بالاتر را در مذاکرات وین از دست داده و مجبور به موافقت با خواسته های آنها می گردد.

بویژه آنکه بلافاصله بعد از خرابکاری هفته گذشته رسانه های غربی گزارش دادند که با این حمله ایران تا 9 ماه دیگر نمی تواند به سطحی که از قبل از وقوع حمله داشت بازگردد. اما اقدام ایران در اعلام شروع غنی سازی 60 درصدی موجب شد تا این فرضیه غربی ها نقش برآب گردد.

طرف های اروپایی برجام که با ورود بایدن به کاخ سفید بطور کلی گوش به فرمان آمریکا شده اند و کوشش داشتند تا خواسته های واشنگتن را در مذاکرات وین به ایران دیکته نمایند با این اقدام جمهوری اسلامی کاملاً خلع سلاح شده اند.

واکنش این کشورها به شروع غنی سازی 60 درصدی در ایران و عصبانیت آنها از این اقدام به خوبی نشان می دهد که اکنون ابتکار عمل در دستان جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

در مورد مذاکرات امروز نیز سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پیش از شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام اظهار کرد: جلسه کمیسیون مشترک امروز مجدداً شروع به کار خواهد نمود. ما ظرف دو روز گذشته رایزنی های فشرده ای را با هیئت های مختلف داشتیم و امروز مجدداً کار را به صورت رسمی تر خودش شروع می کنیم.

عراقچی با بیان اینکه امیدواریم کارگروه ها در اسرع وقت تشکیل جلسه دهند و ما فرایند مورد نظر را طی بکنیم، گفت: همانطور که قبلاً گفتیم ما به دنبال مذاکرات فرسایشی و مذاکراتی که زمان بر و هدفش مذاکره برای مذاکره باشد نیستیم.

وی اضافه کرد: این مساله را به روشنی امروز در نشست کمیسیون مشترک برجام خواهیم گفت و بر همین جهت حرکت می کنیم. اگر مذاکرات به سمت سازنده ای که ما انتظار داریم پیش برود، ادامه پیدا می نماید و در غیر این صورت متوقف خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1656

به "دور جدید مذاکرات برجامی در وین، غنی سازی 60 درصدی و آچمز شدن غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور جدید مذاکرات برجامی در وین، غنی سازی 60 درصدی و آچمز شدن غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید