رونمایی از سامانه جامع میراث فرهنگی با حضور دکتر مونسان

به گزارش پیکوشو، در آیین رونمایی از سامانه جامع میراث فرهنگی، معاون میراث فرهنگی کشور، مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به شکل حضوری و معاونان میراث فرهنگی استان ها به شکل مجازی حضور داشتند.

رونمایی از سامانه جامع میراث فرهنگی با حضور دکتر مونسان

دکتر علی اصغر مونسان در آیین رونمایی از این سامانه گفت: این سامانه می تواند به انتقال دانش و تجربه یاری کند. بخشی که قرار است به عنوان میراث بانان به آن اضافه گردد مهم است و حجم پایش و حفاظت از آثار تاریخی را با توجه به این که آثار تاریخی بسیاری در کشور وجود دارد، بالا می برد.

او اضافه کرد: بخش میراث بانان موجب می گردد تا کارشناسان واقعی نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خود را مطرح و ثبت نمایند. بر روی این سامانه، بخش ارتباط با مردم با نام میراث بانان تعریف گردد تا تعامل دو سویه با مردم ایجاد گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی کار ارزشمندی است و یکی از نکات مهم آن افزایش سرعت عملیات به ویژه در حوزه میراث فرهنگی است، با توجه به مصوبه هیئت وزیران باید طی یک سال آینده جواب استعلام ها ظرف 48 ساعت پاسخ داده گردد. باید تا چند ماه آینده این امکان فراهم گردد.

دکتر مونسان اعلام کرد: یکی از مزایای دیگر راه اندازی این سامانه، ارتقای شفافیت، افزایش اطمینان و اعتماد به داده ها و بهبود خدمت به مردم است. همچنین سامانه جامع میراث فرهنگی می تواند پایش، کنترل و نظارت دقیق تر را ایجاد کند و در هزینه ها و زمان نیز صرفه جویی کند.

ایجاد زمینه صدور پروانه بازسازی و احیا و بهره برداری با راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه گفت: بر روی این سامانه بخش بازسازی و احیا واقع شده است و تصمیم داریم بخش ثبت آثار، موزه ها و پایگاه ها نیز به آن اضافه گردد تا زیرساختی برای مدیریت یکپارچه در کشور ایجاد گردد.

او ضمن تشکر از بخش مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری و معاونت توسعه مدیریت ومنابع برای یاری در راه اندازی این سامانه توضیح داد: ایجاد زمینه صدور پروانه بازسازی و احیا و بهره برداری، الکترونیکی کردن فرآیند شورای فنی استان ها، زیرساخت ارتباط سراسری درخواست تعمیر و بازسازی املاک بخش خصوصی، هوشمندسازی عرصه ها و حرایم آثار و بافت های تاریخی، الکترونیکی کردن فرآیند کمیته ها و شوراهای راهبردی، زیرساخت ثبت و یکپارچه سازی اسناد مشخصات مالکیت عرصه آثار تحت حفاظت، ایجاد میز خدمت مجازی برای دریافت درخواست های نگهداری، احیا و بازسازی بناهای بخش خصوصی از دیگر بخش های این سامانه به شمار می رود.

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی در ادامه اعلام کرد: در سامانه جامع میراث فرهنگی برنامه ریزی شده تا 80 میلیون ایرانی، کاربر این سایت شوند. در فاز اول همکاران و افرادی که با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری می نمایند و در فاز بعدی میراث بانان هم می توانند عضو شوند.

سامانه جامع میراث فرهنگی به نشانی memoria.mcth.ir سامانه ای تخصصی در زمینه مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی کشور با مدیریت دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به عنوان زیرساخت جامع و الکترونیکی با کد و واحد شناسایی یکتا و بر زیرساخت کاداستر - مکان مبنای کشوری بوده که در مدت یک سال طراحی شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1649

به "رونمایی از سامانه جامع میراث فرهنگی با حضور دکتر مونسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سامانه جامع میراث فرهنگی با حضور دکتر مونسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید