شلوغ کاری رسانه های بیگانه درباره ایدز در ایران ، کمبود دارو نداریم

به گزارش پیکوشو، رییس مرکز تحقیقات ایدز گفت: هیچ کمبودی در زمینه داروهای بیماران مبتلا به ایدز نداریم.

شلوغ کاری رسانه های بیگانه درباره ایدز در ایران ، کمبود دارو نداریم

به گزارش ایسنا، دکتر مینو محرز در نشستی خبری که درباره بیماری HIV / ایدز برگزار گردید اضافه کرد: عده ای اعلام کردند که داروهای تاریخ مصرف گذشته در اختیار بیماران HIV قرار گرفته است، اما این موضوع درست نیست و در حال حاضر نه تنها با کمبود دارو روبرو نیستیم، بلکه داروهای این بیماران تا یک سال پس از خاتمه تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.

وی با بیان اینکه بیمارستان امام خمینی (ره) بزرگترین بیمارستان ایران است و بیش از 1300 تخت دارد، گفت: قدمت این بیمارستان بسیار زیاد است؛ بطوریکه بعضی ساختمان های آن متعلق به زمان جنگ دنیای دوم است که مرکز تحقیقات ایدز نیز در این بیمارستان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ماهانه 700 بیمار مبتلا به HIV به مرکز تحقیقات ایدز مراجعه می نمایند، اضافه کرد: مرکز تحقیقات ایدز بهترین مرکز در حوزه بیماری ایدز در ایران و حتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می گردد. ایران در زمینه HIV حرف اول را در منطقه می زند. حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز که از نظر درآمدی وضعیت مناسبی دارند هم در این زمینه اقدام موثری انجام نداده اند و حتی مبتلایان به HIV را دیپورت می نمایند. متاسفانه در منطقه ما روند ایدز نسبت به سایر مناطق دنیا رو به افزایش است.

  • پیش به سوی جامعه ای عاری از ایدز

محرز با بیان اینکه 200 مرکز مشاوره و درمان ایدز در سراسر ایران وجود دارد، اضافه کرد: ما به عنوان بازوی وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات ایدز در کشور عمل می کنیم. هدف مان این است که جامعه ای عاری از ایدز را به نسل آینده تحویل دهیم. در کنار مرکز تحقیقات ایدز یک باشگاه یاران مثبت ایجاد نموده ایم که در جهت پیشگیری ثانویه در حوزه بیماران HIV کار می نماید.

  • تخمین وجود 60 هزار بیمار مبتلا به اچ آی وی در کشور

وی با تاکید بر لزوم آموزش و آگاهی رسانی به جوانان درباره بیماری HIV گفت: باید آنالیز کنیم که از چه حوزه هایی می توانیم به جوانان آموزش های بهتری ارائه دهیم. در حال حاضر فضای مجازی یکی از قسمت هایی است که می تواند برای ارائه این آموزش ها مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر 30 هزار نفر مبتلا به بیماری HIV در کشور شناسایی شده اند، اما تخمین می زنیم که حدود 60 هزار نفر بیمار مبتلا به HIV در کشور داشته باشیم. بنابراین هنوز تعداد زیادی از بیماران خودشان هم نمی دانند که مبتلا به HIV هستند. برای کشف آنها باید آموزش های لازم را ارائه دهیم تا افراد مشکوک به مراکز ایدز مراجعه نمایند و آزمایش دهند. جوانان باید بدانند که می توانند با رعایت رازداری و به صورت رایگان در مراکز ما تست دهند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز تاکید نمود: خوشبختانه مقامات حاکمیتی و دینی کشور هیچ گونه محدودیتی برای فعالیت های ما قائل نشدند. زمانی که ایدز در زندان ها به صورت اپیدمی رخ داد مقامات ارشد کشوری هم دستور دادند که هر کاری می توانید انجام دهید تا از این بیماری جلوگیری کنیم. هر چند که نگرش منفی بعضی مسئولان در اجرای برنامه ها باعث شده که آنطور که باید به این حوزه توجه نگردد، اما وظیفه ما پیشگیری از HIV است. باید نگرش های منفی درباره این بیماری را اصلاح کنیم و این کار تنها با آموزش مستمر میسر است.

  • اچ آی وی دیگر کشنده نیست

محرز با بیان اینکه عفونت HIV ایدز اصلا کشنده نیست، گفت: این بیماری با دارو قابل کنترل است و افراد مبتلا می توانند با مراقبت عمر معمولی داشته باشند. البته در دنیا هم بر روی درمان قطعی آن کار می نمایند. از طرفی تمام خدمات و داروهای مورد احتیاج بیماران مبتلا به ایدز به صورت رایگان به آنها ارائه می گردد، اما هیچ کس این موضوعات را نمی داند.

  • امکان پیشگیری از ابتلای نوزادانِ مادرانِ مبتلا به ایدز

وی درباره نحوه پیشگیری از ابتلای کودک در مادران باردار مبتلا نیز گفت: علی رغم هزینه بسیار زیاد اما وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از انتقال HIV از مادر به نوزاد اقداماتی انجام داده است؛ بطوریکه در حال حاضر همه زنان بارداری که به مراکز مراقبت بارداری دولتی مراجعه نمایند، تست HIV نیز از آنها گرفته می گردد و اگر نتیجه مثبت باشد، تحت مراقبت قرار می گیرند. زنان باردار مبتلا به HIV می توانند با مصرف دارو و بعد از تولد هم با شیر ندادن به نوزادشان از ابتلای او به HIV پیشگیری نمایند.

  • خاتمه 2100 بیمار مبتلا به اچ آوی که در سیل سال جاری، گم شدند

وی با اشاره به قدرت سیستم بهداشتی کشور در حوزه مراقبت از بیماران HIV گفت: در سیل اخیر بیش از 2100 بیمار مبتلا به HIV را گم نموده بودیم، اما سیستم بهداشتی وزارت بهداشت به خوبی عمل کرد و توانستیم آنها را پیدا کنیم و با هلیکوپتر و قایق، دارو و شیرخشک مورد احتیاج آنها را در اختیارشان قرار دادیم. شعار همکاران ما در وزارت بهداشت این بود که اجازه نمی دهیم سیل حریم بیماران را از بین ببرد؛ چرا که HIV هنوز هم در جامعه نوعی انگ محسوب می گردد و بیماران نمی خواهند دیگران متوجه بیماری شان شوند.

  • مهم ترین راه های انتقال ایدز

محرز با اشاره به مهم ترین راه های انتقال ایدز گفت: تماس جنسی، استفاده از سرنگ مشترک و انتقال بیماری از مادر آلوده به نوزاد از مهم ترین راه های انتقال ایدز محسوب می شوند. خوشبختانه وزارت بهداشت در حوزه استفاده از سرنگ مشترک، برنامه کاهش آسیب را اجرا کرد. یک زمان اپیدمی ایدز در زندان ها رخ داد که به وسیله برنامه کاهش آسیب و با توزیع متادون و سرنگ در زندان ها آن را کنترل کردیم که اقدامی بی نظیر در سطح دنیا بود. در حوزه تماس جنسی نیز باید آموزش های لازم را به جوانان ارائه دهیم تا سه اصل خویشتنداری، وفاداری و استفاده از وسایل پیشگیری را مورد توجه قرار دهند. بنابراین تماس های عادی مانند دست دادن، روبوسی کردن، استفاده از حمام یا توالت مشترک و ... راه انتقال ایدز محسوب نمی گردد. در عین حال در کشور مواردی را داشتیم که افراد مبتلا به HIV با یک فرد سالم ازدواج نموده و بچه دار شده اند و به صورت عادی زندگی می نمایند. بنابراین باید در این زمینه آگاهی رسانی کرد.

  • خدمات مراقبتی و درمانی رایگان برای ایدز

محرز با بیان اینکه تمام خدمات مربوط به بیماری HIV اعم از ارائه دارو و سایر خدمات مراقبتی و آزمایشگاهی به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد، گفت: حتی برای غیر ایرانیانی که در ایران ساکن هستند نیز این خدمات رایگان است.

  • ماجرای جوسازی علیه داروهای آچ آی وی

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت کمبود دارو و بعضی جوسازی ها مبنی بر در دسترس نبودن داروهای بیماران مبتلا به HIV و یا تاریخ گذشته بودن این داروها، گفت: بعضی افرادی که از سوی رسانه های خارجی علیه نظام، صحبت می نمایند در این باره شلوغ کاری کردند. در بعضی از این رسانه ها اعلام کردند که داروهای تاریخ مصرف گذشته در اختیار بیماران HIV قرار گرفته است تا از این طریق نگرانی این بیماران را فراهم نمایند، اما باید اعلام کنم که این موضوع درست نیست. در حال حاضر نه تنها با کمبود دارو روبرو نیستیم، بلکه داروهای این بیماران تا یک سال پس از خاتمه تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. ما در حال حاضر دارو را در دسترس داریم و اواخر مهرماه نیز داروهای جدید به دست مان می رسد. البته در آمدن داروهای جدید کمی فاصله افتاد، اما به سرعت با کارخانه سازنده تماس گرفتیم و گفتند حتی در صورت اینکه تاریخ دارو هم بگذرد، می توانند تا یک سال از داروی قدیمی استفاده نمایند. تمام اسناد و نامه های رسمی آن هم وجود دارد. بنابراین بیماران نگران دارو نباشند. ما مشکل دارو نداشتیم و نخواهیم داشت. یک سری داروی جدید هم اواخر مهر و یا اوایل آبان ماه توزیع خواهد شد. در حال حاضر هم با هیچ کمبود دارویی روبرو نیستیم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست دکتر سید علی دهقان - عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات ایدز ایران با بیان اینکه تا کنون پیشرفت های زیادی در دنیا در حوزه کنترل ایدز رخ داده است، گفت: در ایران نیز این اقدامات کنترلی را پا به پای دنیا پیش برده ایم؛ بطوریکه حتی در فاز نهایی بیماری ایدز هم در بعضی موارد می توانیم افراد را نجات دهیم. خوشبختانه داروهای موثری وجود دارد که می تواند به بیماران یاری نموده و کیفیت و طول عمرشان را عادی کند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل ما در این حوزه شناسایی بیماران است و مشکل دوم ما مراقبت های مزمنی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دهقانی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری از انتقال HIV از مادر آلوده به نوزاد، اقدامات خوبی در حال اجرا است، گفت: داروهایی که برای مادران باردار استفاده می گردد، هیچ گونه عارضه ای برای جنین ندارند. در عین حال رژیم دارویی که برای درمان بیماران HIV استفاده می کنیم همان رژیمی است که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 450

به "شلوغ کاری رسانه های بیگانه درباره ایدز در ایران ، کمبود دارو نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شلوغ کاری رسانه های بیگانه درباره ایدز در ایران ، کمبود دارو نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید