هرآنچه باید از خواص امگا 6 بدانید

به گزارش مجله پیکوشو، محققان بر این عقیده اند که همواره باید تعادلی بین امگا 3 ها و امگا 6 ها در بدن برقرار باشد تا سالم تر بمانیم. در این مطلب بیشتر به امگا 6 ها خواهیم پرداخت و مقدار احتیاج بدن به آن ها را نیز عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

هرآنچه باید از خواص امگا 6 بدانید

خواص امگا 6

امگا 6 یک اسید چرب ضروری است که برای سلامتی مطلوب ضروری است اما نمی تواند به تنهایی به وسیله بدن فراوری گردد. اسیدهای چرب امگا 6 مانند امگا 3 اسیدهای چرب ضروری هستند که تنها به وسیله غذا و مکمل به دست می آیند. اسیدهای چرب امگا 6 برای مغز بسیار مهم هستند و در رشد و تکامل نقش اساسی ایفا می نمایند.

با این وجود این اسید چرب غیر اشباع (PUFA) بیشتر از حفظ مغز در نظم خوب بدن موثر است. علاوه بر این، امگا 6 رشد پوست و مو را تحریک می کند، سلامت استخوان را حفظ می کند، به تنظیم متابولیسم یاری می کند، سیستم فراوری مثل را سالم نگه می دارد و این فهرست همچنان ادامه دارد و فایده های بسیار دیگری هم دارد.

با این شرایط آیا اسیدهای چرب امگا 6 برای شما مفیدند؟ این چیزی است که شما باید در خصوص این اسید چرب ضروری و اینکه چگونه بر سلامتی شما تاثیر می گذارد، بدانید.

مزایای اسیدهای چرب امگا 6

به کاهش درد عصب یاری می نماید
مطالعات نشان می دهد که استفاده از اسید گاما لینولینیک (GLA) - یک نوع اسید چرب امگا 6 - ممکن است علائم درد عصب را در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی در درازمدت کاهش دهد. نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که می تواند در نتیجه دیابت با کنترل ضعیف اتفاق بیفتد.

یک مطالعه در مجله مراقبت دیابت نشان داد که دریافت GLA به مدت یک سال به اندازه قابل توجهی در کاهش علایم نوروپاتی دیابتی در مقایسه با دارونما، موثرتر بود. گرچه تحقیقات بیشتری مورد احتیاج است، اما این می تواند اثرات گسترده ای داشته باشد و ممکن است برای افرادی با شرایط مختلف با درد عصب، از جمله سرطان و HIV مفید باشد.

ممکن است آرتریت روماتوئید را درمان کند
آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن التهابی است که با علایم ورم مفاصل مثل درد مفاصل، سفتی و ورم مفاصل تعیین می گردد. اگر چه درمان سنتی معمولا شامل استفاده از داروهای تجویزی و درمان فیزیکی است، انواع ویژه ای از اسیدهای چرب امگا 6 می توانند به کاهش علایم یاری نمایند.

به طور خاص، روغن پامچال شب از دانه های گیاهی بومی آمریکا به دست می آید و حاوی 7 تا 10 درصد GLA است. شواهد اولیه حاکی از آن است که روغن پامچال شب ممکن است درد، تورم و سفتی صبح را کاهش دهد.

فرایند تعیین شدن تاثیرات ممکن است 6 ماه طول بکشد، اما ممکن است در واقع فرایند پیشروی این بیماری را متوقف نکند، که به این معنی است که هنوز هم ممکن است آسیب های مفصلی رخ دهد.

برای درمان آرتریت روماتوئید، بنیاد آرتروز دریافت روزانه 540 میلی گرم تا 2.8 گرم روغن پامچال شب در دوزهای تقسیم شده را پیشنهاد می نماید، اما توصیه می گردد قبل از استفاده از مکمل ها ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

می تواند به کاهش علایم اختلال بیش فعالی کم توجهی (ADHD) یاری کند
اختلال بیش فعالی کم توجهی، که به ADHD نیز مشهور است، شرایطی است که می تواند هم بچه ها و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند علائمی نظیر بی توجهی، بیش فعالی، و نوسانات روحی را در پی داشته باشد.

یک مطالعه خارج از سوئد، بر درمان موضوعات با اختلال بیش فعالی کم توجهی (ADHD)با استفاده از مکمل امگا 3 و امگا 6 را آنالیز کرد. این مطالعه شامل مجموعا شش ماه آزمایش با 75 کودک و نوجوان بوده است.

در حالی که اکثریت آن ها به درمان امگا 3 و امگا 6 پاسخ ندادند، یک گروه از 26 درصد با بیش از 25 درصد کاهش علائم اختلال بیش فعالی کم توجهی واکنش نشان دادند. پس از شش ماه، 47 درصد بهبود در علائم را نشان دادند.

فشار خون را کاهش می دهد
فشار خون بالا یک شرایط جدی است که می تواند نیروی خون را در مقابل دیواره های شریانی افزایش دهد، فشار اضافی بر روی ماهیچه قلب وارد کند و در طول زمان آن را تضعیف می نماید.

مطالعات نشان می دهد که GLA به تنهایی یا همراه با روغن ماهی امگا 3 ممکن است به کاهش علائم فشار خون بالا یاری کند. در حقیقت، یک مطالعه بر روی مردان با فشار خون بالا نشان داد که دریافت روغن انگور سیاه، که نوعی روغن حاوی مقادیر زیاد GLA است، می تواند به طور قابل توجهی فشار خون انقباضی را کاهش دهد.

خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد
سازمان های بهداشتی مانند انجمن قلب آمریکا اغلب توصیه می نمایند که روغن های گیاهی حاوی چربی های اشباع نشده مانند اسید لینولئیک را جایگزین چربی های اشباع شده کنید تا خطر بیماری های قلبی عروقی کاهش یابد.

البته، به خاطر داشته باشید که زمانیکه نوبت به روغن های گیاهی می رسد، بعضی از انتخاب ها بهتر از دیگران هستند، چرا که بسیاری از آن ها اغلب بسیار تصفیه شده و از محصولات اصلاح شده ژنتیکی مشتق می شوند، که باید از آن ها اجتناب گردد.

با این حال، اسید لینولئیک می تواند از منابع دیگری نیز مانند آجیل و دانه به دست آید. گردو به طور خاص، یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 6 است که در حدود 11 گرم اسید لینولئیک و نیز اندازه خوبی از اسید چرب امگا 3 است که می تواند به حفظ متعادل کردن اسیدهای چرب شما یاری کند.

از سلامت استخوان پشتیبانی می نماید
همانطور که سن ما بیشتر می گردد، به تدریج بافت استخوان هایمان را در طول زمان از دست می دهیم، و منجر به افزایش خطر شکستگی استخوان می گردد.

مطالعات انجام شده در کالیفرنیای جنوبی و منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان می دهد که اسیدهای چرب چند غیر اشباع (PUFA) می توانند به حفظ ساختار اسکلتی ما یاری کند، و گزارش می دهد که هم مردان و هم زنان در هنگام دریافت چربی های امگا 6 و امگا 3، شاهد بهبود سلامت استخوان های کفل و ستون فقرات بودند.

علاوه بر این، نسبت این اسیدهای چرب ضروری نیز ممکن است وارد عمل گردد. محققان گزارش داده اند که خوردن یک نسبت بالاتر از اسیدهای چرب امگا 6 نسبت به اسیدهای چرب امگا 3 با کاهش تراکم معدنی استخوان در ناحیه مفصل ران برای هر دو جنس همراه است و این نشان می دهد که اعتدال در مصرف اسیدهای چرب در رژیم غذایی نیز بسیار مهم است.

مواد غذایی و مکمل های امگا 6

با این حال چه غذاهایی حاوی امگا 6 زیاد است؟ انواع مختلفی از اسیدهای چرب امگا 6 وجود دارد و بیشتر از روغن های گیاهی مانند اسید لینولئیک به دست می آیند. اسید لینولئیک در بدن به GLA تبدیل می گردد. GLA در چندین روغن گیاهی از جمله روغن پامچال شب، روغن گل گاوزبان و روغن دانه انگور سیاه یافت می گردد.

گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، آجیل و دانه نیز منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 6 هستند. با این حال، انتخاب مواد غذایی ارگانیک، فرآوری نشده و غیر اصلاح شده ژنتیکی برای به حداکثر رساندن مزایای بالقوه امگا 6 نکته ای حائز اهمیت است.

مکمل های امگا 6 نیز در دسترس هستند، اما همواره بهتر است که مواد مغذی مورد احتیاج بدن را به وسیله منابع غذایی دریافت کنید. نه تنها این اسیدهای چرب امگا 6، به تامین چربی های ضروری مورداحتیاج شما یاری می کند، بلکه شامل اندازه زیادی از ویتامین های مهم، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها نیز هستند.

در اینجا فهرستی از انواع مختلف اسیدهای چرب امگا 6 که می توانید آن ها را به دست آورید، وجود دارد:

اسید لینولئیک
روغن سویا، روغن ذرت، روغن گلرنگ (گل خشت) ، روغن آفتابگردان، روغن بادام زمینی، روغن پنبه دانه، روغن سبوس برنج
اسید آراشیدونیک
روغن بادام زمینی، گوشت، تخم مرغ، محصولات لبنی
GLA
دانه های شاهدانه، اسپیرولینا، روغن پامچال شب، روغن گل گاوزبان، روغن دانه انگور سیاه
غذاهای سرشار از امگا 6
گلرنگ

روغن هسته انگور

روغن آفتابگردان

روغن تخم خرفه

روغن ذرت

روغن گردو

روغن پنبه دانه

روغن سویا

روغن کنجد

عوارض امگا 6

متاسفانه، رژیم غذایی معمولی آمریکایی، عمدتا حاوی اسید های چرب امگا -6 قابل توجهی نسبت به اسیدهای چرب امگا -3 است، به خصوص به این علت که امگا 6 در بسیاری از غذاهای ناسالم مانند سس سالاد، چیپس، پیتزا، غذاهای پاستا و گوشت فرآوری شده مانند سوسیس قرار گرفته است.

چرا زمانی که امگا 6 به اندازه زیاد مصرف گردد، مضر است؟ مصرف بیش از حد روغن های گیاهی، یا اسیدهای چرب می تواند به التهاب یاری کند و خطر بیماری های جدی مانند بیماری های قلبی، سرطان، آسم، ورم مفاصل و افسردگی را افزایش دهد و این یکی از دلایلی است که شما باید مصرف امگا 6 خود را در حد میانه حفظ کنید.

از طرف دیگر، این اسیدهای چرب کاملا برای حفظ سلامت کلی حیاتی هستند، بنابراین نباید آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. در عوض، در مصرف غذاهای حاوی امگا 3 و امگا 6 در رژیم غذایی خود تعادل را برقرار کنید و از منابع ناسالم اسیدهای چرب امگا 6 جلوگیری کنید.

گرچه میانه رژیم غذایی غربی حاوی امگا 6 نسبت به امگا 3 حدود 15 به 1 است، نسبت پیشنهاد شده باید برای سلامتی مطلوب نزدیک به 2 به 1 باشد.

افراد با شرایط خاص مثل اگزما، پسوریازیس، ورم مفاص و یا دیابت باید قبل از مصرف مکمل های امگا 6 با پزشک خود مشورت نمایند.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1885

به "هرآنچه باید از خواص امگا 6 بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه باید از خواص امگا 6 بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید