واکنش چین به اظهارات رئیس پنتاگون درباره دریای چین جنوبی

به گزارش پیکوشو، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه اظهارات اخیر وزیر دفاع آمریکا را در مورد دریای چین جنوبی رد کرد.

واکنش چین به اظهارات رئیس پنتاگون درباره دریای چین جنوبی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل پیکوشو، هونگ لی در کنفرانس خبری روز سه شنبه خود تاکید نمود چین کشوری است که در برقراری ثبات و همچنین نظم بین المللی مشارکت دارد.

هونگ لی در واکنش به سخنان روز شنبه رئیس پنتاگون آمریکا گفت چین از صلح و ثبات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام حمایت می نماید.

اشتون کارتر بارها اعلام نموده است که چین چالشی برای نظام بین المللی محسوب می گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید نمود نظام فعلی بین المللی بر اساس اصول منشور سازمان ملل متحد راسخ است که مشترکا با همکاری جامعه بین المللی برقرار می گردد.

وی گفت بیشتر اصول اساسی به احترام متقابل به حاکمیت ارضی و سرزمینی و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها مربوط می گردد.

هونگ لی گفت نظام بین المللی را نمی توان توسط هر فردی در آمریکا و بر طبق نظر شخصی خود تعریف کرد.

وی در خصوص آزادی کشتیرانی در دریای چین جنوبی نیز تاکید نمود موضع چین در رابطه با این موضوع روشن و غیر قابل تغییر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین گفت پکن حق دارد در اراضی خود ساخت و ساز انجام دهد چون جزایر نانشا از زمان های گذشته تا به امروز جزئی از خاک این کشور بوده است.

هونگ لی گفت :این موضوع هیچ خسارتی به دیگر کشورها وارد نمی نماید و بر آزادی کشتیرانی در این منطقه نیز هیچ تاثیر منفی ندارد.

وی همچنین تاکید نمود چین همواره به حل مسالمت آمیز مشاجرات به وسیله مذاکره و همچنین مشورت بر اساس حقایق مورد احترام تاریخی و حقوق بین المللی متعهد بوده است.

این مقام دولت چین همچنین گفت پکن مایل است با دیگر کشورهای عضو انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به آ سه آن به منظور تامین صلح و ثبات در دریای چین جنوبی همکاری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین گفت موضع پکن منطقی و قانونی است و طرف آمریکایی حق ندارد اظهارات غیر مسئولانه را در این رابطه مطرح کند.

هفته گذشته اشتون کارتر به منظور اثبات تعهد آمریکا در خصوص آزادی کشتیرانی در دریای چین جنوبی با یک ناو هواپیمابر آمریکایی وارد این منطقه شد.

هانگ لی گفت این اقدام باعث ضربه جدی به حاکمیت و امنیت چین شده و تنش ها را در دریای چین جنوبی افزایش می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در سرانجام تاکید نمود : کاملا واضع است که چه کسی مقررات بین المللی را نقض نموده و مشکل ساز است.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 733

به "واکنش چین به اظهارات رئیس پنتاگون درباره دریای چین جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش چین به اظهارات رئیس پنتاگون درباره دریای چین جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید