وقوع بیش از 300 سیلاب در خوزستان طی 45 سال گذشته

به گزارش پیکوشو، به گزارش خبرنگاران، وزیر نیرو عصر امروز آدینه در حاشیه بازدید از مرکز مانیتورینگ سازمان آب و برق خوزستان گفت: بعد از یک دهه خشکسالی ما شاهد یک ترسالی هستیم که این موضوع جای شکرگذاری دارد.

وقوع بیش از 300 سیلاب در خوزستان طی 45 سال گذشته

وی با اشاره به نقش سدها در کنترل سیلاب اضافه نمود: بیشترین سدها هم از لحاظ تراز و همچنین حجم مخزن در دوران جمهوری اسلامی ساخته شده است و نقش مهمی در کنترل سیلاب دارند و از 12 میلیارد مترمکعب سیلابی که این روزها در استان جاری شده است، حدود 9 میلیارد آن توسط این مخازن نگهداری شده است که برای مصارف مختلف شرب، کشاورزی، صنعت، فراوری برق مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین حجم هایی هم به منظور حفظ محیط زیست و احیا تالاب ها رهاسازی شده است.

اردکانیان با اشاره به تعرض های اجرا شده شده به حد بستر رودخانه های استان خوزستان طی سال های گذشته، گفت: در طی سال های گذشته تعرض هایی به بستر و حریم رودخانه ها شده است که امروز زمان اعاده حق رودخانه ها است و سعی خواهیم کرد با همکاری مسئولین و مردم عزیز به این موضوع رسیدگی کنیم.

وزیر نیرو از پرداخت خسارت به کشاورزان آسیب دیده در سیل اخیر گفت و اظهار کرد: با همکاری مسئولین استان و پشتیبانی کشاورزان در کوشش هستیم تا خسارت ها را به حداقل برسانیم و چنانچه در مواردی اراضی کشاورزی آسیب ببینند، خسارت کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی توضیح داد: در 45 سال گذشته، بیش از 300 سیلاب در سطح استان خوزستان اتفاق افتاده است که تلفات جانی، تخریب منازل مسکونی، خسارت به زمین های کشاورزی و تلفات دامی را شاهد بودیم.

اردکانیان در ادامه گفت: امروز با گسترش فناوری، آگاهی مردم و همکاری همه دستگاه ها، بیشتر از مواهب این نزولات استفاده می کنیم.

وزیر نیرو بیان نمود: با توجه به وجود حجم عظیم برف که در حوزه های آبریز انباشته شده است، با اندکی افزایش دما یا بارش باران شاهد ذوب، بخش قابل توجهی برف خواهیم بود که از این حیث مخازن ما باید گنجایش این افزایش آورده را داشته باشند.

اردکانیان بر اهمیت پایداری سدها تاکید نمود و گفت: همانگونه که رئیس جمهور امروز در جمع مدیران سازمان آب و برق خوزستان تاکید داشت، پایداری سدها که ارتباط مستقیمی با امنیت و سلامت مردم دارد، یکی از موضوعات مهم است که ما با دقت فراوان این موضوع را دنبال می کنیم و این موضوع را جز اولویت های خود می دانیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 240

به "وقوع بیش از 300 سیلاب در خوزستان طی 45 سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع بیش از 300 سیلاب در خوزستان طی 45 سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید