آخرین جزئیات از نحوه برگزاری امتحانات دانش آموزان

به گزارش پیکوشو، تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اصل بر برگزاری امتحانات دانش آموزان به شیوه حضوری است، تاکید نمود حضور معلمان در مدارس فقط برای کلاس های درس حضوری است.

آخرین جزئیات از نحوه برگزاری امتحانات دانش آموزان

محسن حاجی میرزایی در حاشیه اختتامیه نهمین دوره مجلس دانشآموزی در جمع خبرنگاران به برگزاری امتحانات دانش آموزان اشاره و اظهار کرد: ما برای همه شرایط ها خودمان را آماده نموده ایم و اگر امکان برگزاری امتحانات به صورت حضوری باشد آن را برگزار می کنیم اما اگر ملاحظات بهداشتی اجازه برگزاری امتحانات را به شیوه حضوری ندهد امکان برگزاری به شیوه غیرحضوری فراهم است. همچنین برای برگزاری امتحانات به شیوه غیر حضوری بستر شاد را داریم و از میان مجموعه آزمون ها بعضی آزمون ها به ویژه در حوزه مهارت آموزی الزاما حضوری برگزار می گردد بنابراین با توزیع دانش آموزان و رعایت مقررات بهداشتی این امتحانات حضوری برگزار خواهد شد.

حاجی میرزایی با تاکید براینکه اصل بر این است تمام امتحانات حضوری باشد مگر اینکه ملاحظاتی اعلام گردد و اجازه برگزاری امتحانات به شیوه حضوری نباشد اضافه کرد: امسال کنکور برگزار گردید و ارزیابی وزارت بهداشت نشان داد مسئله ای پیش نیامده است هر زمان که امتحانات برگزار گردید اولویت با شیوه حضوری است اما اگر اجازه نداشته باشیم به صورت غیرحضوری برگزار می گردد. همچنین مرکز سنجش آموزش و پرورش تدابیر لازم را برای تمام پایه ها و دوره های تحصیلی پیش بینی نموده است.

هیچ خانواده ای مجبور نیست فرزندش را به مدرسه بفرستد

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که آیا همچنان کلاس های درس به شیوه حضوری برگزار می گردد بیان نمود: سیاست های ما منعطف است اگر ستاد کرونا اعلام کند کلاس های حضوری برگزار نگردد کلاس حضوری نداریم و در مناطقی که اعلام نمی نمایند حضور دانش آموزان در مدارس در اختیار خانواده ها است و هیچ خانواده ای مجبور نیست فرزندش را به مدرسه بفرستد.

اگر کلاس غیر حضوری باشد حضور معلمان الزامی نیست

وی درباره حضور معلمان در مدارس عنوان نمود: درباره معلمان اگر کلاس درس به شیوه غیر حضوری باشد نیازی به حضور در مدرسه نیست اما ما در مدرسه امکاناتی داریم که به معلمان یاری می نماید هم اکنون در ترجیح بعضی معلمان این است در مدرسه کار تدریس را انجام دهند اما درباره کادر اجرایی مدرسه چون مدرسه حلقه اتصال ما با دانش آموزان است باید حضور داشته باشند و مدرسه زمانی تعطیل می گردد که مسئولان بهداشتی تشخیص بدهند هیچ فردی نباید از خانه بیرون بیاید. مدارس هم مثل بقیه دستگاه های اجرایی فعلا باز هستند اما حضور معلمان تنها در شرایطی است که کلاس حضوری داشته باشیم و اگر کلاس غیر حضوری باشد حضور معلمان الزامی نیست.

وی به رشد آمار ثبت نام دانش آموزان اشاره نمود و گفت: بیش از 15 میلیون و 150 هزار دانش آموز در کل کشور ثبت نام نموده اند، در تمام پایه ها نسبت به سال قبل بیشتر از 100 درصد بوده است. در خصوص اتباع خارجی نیز کارت برای آنها از سوی وزارت کشور صادر می گردد و افرادی که از نظر وزارت کشور اجازه دارند ثبت نام می شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره شبکه شاد گفت: قطعاً افرادی که از شاد استفاده می نمایند شهادت می دهند هر روز نسبت به قبل امکانات آن بیشتر و مسائل کمتر شده است. تفاوت شاد با سایر بسترها این است که در شبکه شاد هر دانش آموزی باید احراز هویت گردد تا در کلاس معلم خود حضور داشته باشد. اطلاعات دانش آموزان در سامانه سناد قرار گرفته است و در روزهای آغاز سال تحصیلی این اطلاعات مدام تغییر می کرد و ثبت نام ها اضافه می شد. بخشی از اشکالات شاد به دلیل احراز هویت دانش آموزان بود و بخش دیگری از اشکالات به دلیل ترافیک شبکه است که از ساعت 10 صبح تا ظهر میزان زیادی از شاد استفاده می گردد و زیرساخت ها جوابگو نیست. جلسه ای را با همراه اول و شورای عالی فضای مجازی داشتیم که تصمیمات خوبی گرفته شد و همه مصمم هستند به شاد یاری نمایند تا مسائل حل گردد.

هم اکنون 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور تکمیل می گردد

حاجی میرزایی درباره برگزاری امتحانات نهایی در سه سال دوره متوسطه دوم و حذف کنکور بیان نمود: قانون یک قید دارد تا امتحانات نهایی در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار گردد تا 85 درصد از ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور تکمیل گردد اما هم اکنون 87 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور است بنابراین رقابت برای 13 درصد ظرفیت است و فعلاً این روش هم یاریی به آن نمی نماید. بعضی معتقدند امتحان نهایی باعث نوعی اضطراب می گردد بنابراین آیا صحیح است که آن را به سال های دیگر دوره متوسطه دوم گسترش دهیم و برای چه دستاوردی باید این کار را انجام دهیم؟ هم اکنون 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور تکمیل می گردد بنابراین چه نیازی به این کار است. در همین رابطه کارگروهی تشکیل شده است و در حال آنالیز هستند.

بابت حق التدریس به کسی بدهکار نیستیم

وی درباره توزیع سرانه به مدارس و پرداخت حق التدریس معلمان گفت: 240 میلیارد تومان از ابتدای امسال تا به امروز سرانه توزیع شده است که این رقم بی سابقه است و هر چقدر کمبود داشته باشند مجدد سرانه را دریافت می کنیم و همکاری سازمان برنامه بسیار خوب است. درباره موضوع حق التدریس نیز باید بگویم تمام حق التدریس ها را پرداخت کردیم و بابت حق التدریس به کسی بدهکار نیستیم؛ آنچه هنوز هست، اضافه کار است. باید محاسبه می شد چون مدارس از اسفند تعطیل شد و باید ارزیابی دقیق گردد که به میزانی که کار کردند، تصمیم گیری گردد. رقم آن پیش بینی شده و در حال رایزنی با سازمان برنامه و بودجه هستند تا آن را دریافت نمایند.

وزیر آموزش و پرورش در سرانجام درباره تعارض منافع گفت: بیش از 95 درصد این بخشنامه تحقق یافته است و یک بخش کوچکی مانده است که همین روزها انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1277

به "آخرین جزئیات از نحوه برگزاری امتحانات دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین جزئیات از نحوه برگزاری امتحانات دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید