پیشنهاد قرنطیه 28 روزه خوزستان

به گزارش پیکوشو، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه برای کنترل و پیشگیری بیماری کرونا باید سیاست گذاری استانی و کشوری وجود داشته باشد گفت: در راستای دستورات رییس جمهوری پیشنهادات خود را به ستاد مرکزی کرونا ارایه کردیم.

پیشنهاد قرنطیه 28 روزه خوزستان

به گزارش ایرنا، دکتر فرهاد ابول نژادیان در نشست هم اندیشی با تعدادی از مدیران رسانه های استان اضافه کرد: درباره اعمال محدودیت ها هم با توجه به شرایط کلی و شرایط معیشتی، دولت تصمیم می گیرد و این که ما مثل یکی از استان های دیگر سه روز را اعمال محدودیت کنیم، این هیچ کمکی به ما نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: اگر قرار بر قرنطینه باشد باید حداقل 2برابر دوره کمون بیماری یعنی 2دوره 14 روزه طبق استاندارد یا دست کم یک دوره قرنطینه اعمال شود.

وی ادامه داد: در این دوره 14 روزه همه فعالیت ها باید باهم تعطیل شوند نه اینکه فقط ادارات را ببندیم و بازارچه های محلی ما باز باشند، که این مورد هم عملی نیست.

ابول نژادیا گفت: در هیچ کجای کشور بازاری مثل بازار عبدالحمید یا کیان اهواز پیدا نمی شود چرا که ما در ایام عید فطر کل بازار های اهواز را تعطیل کردیم، اما بازارچه های محلی را نتوانستیم به خاطر مسائل مختلف ببندیم.

وی اضافه کرد: مشکل ما در بخش شیوع کرونا در اهواز در مناطقی، چون کیانپارس یا امانیه اهواز نیست بلکه در حاشیه شهر مشکل داریم.

وی گفت: مردم مناطق حاشیه ای بخاطر شرایط معیشتی نمی توانند در منزل بمانند یا به خاطر مسایل فرهنگی در خانه نمی مانند، بسکمک از این ها به خاطر نان شب خود مجبورند هر روزکار کنند و نقطه آسیب ما هم همین جاست.

ابول نژادیان گفت: به هر حال ما امیدواریم با کمک رسانه ها و سازمان های دیگر بتوانیم مردم را برای رعایت پروتکل های بهداشتی اقناع کنیم، زیرا واقعیت این است که حساسیت مردم کم شده است و این حساسیت زدایی برای ما در مقابله با بیماری یک سم است.

وی گفت: شرایط همه استان ها هر هفته در ستاد ملی کرونا به ریاست رییس جمهوری پایش و رصد می شود وما هم به همراه استاندار به صورت ویدئوکنفرانسی در آن شرکت می کنیم.

وی گفت: مسائل استان هم در همان نشست بررسی می شود و اختیار تصمیم گیری درباره قرنطینه و محدودیت ها هم از استان گرفته شده و در اختیار ستاد ملی است.

ابول نژادی اضافه کرد: اگر ستاد ملی روز شنبه به جمع بندی خاصی دراین زمینه برسد حتما اعلام می شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز تاکید کرد: در حال حاضر باید همت خود را بر روی استفاده همگانی از ماسک متمرکز کنیم چرا که اگر 50درصد مردم از ماسک استفاده کنند و طبق مصوبه، پروتکل ها را در ادارات، بانک ها و سازمان ها رعایت کنیم شاید دیگر نیازی به اعمال بسکمک از محدودیت های فیزیکی نباشیم.

پیگیری روزانه وزیر بهداشت از شرایط خوزستان

ابول نژادیان گفت: وزیر بهداشت هر روز یک یا دو بار تماس تلفنی می گیرد و شخصا پیگیر اوضاع خوزستان، بیماران و شرایط تجهیزات درمانی ماست.

وی گفت: به عنوان مثال دو هفته قبل با کمبود دستکاه ونتیلاتور روبرو بودیم که فورا 13 دستگاه برای ما تامین کرده و تا روز شنبه برای استان ارسال شد.

وی با بیان اینکه خوزستان در حوزه زیرساخت واقعا شرایط نامناسبی دارد گفت: بیمارستان آموزشی رازی ما سی تی اسکن و دستگاه اکسیژن ساز نداشت که در این دوره تامین کردیم و بیمارستان طالقانی هنوز دستگاه اکسیژن ساز ندارد.

وی گفت:، اما یک دستگاه پرتابل برای این بیمارستان خریداری کردیم، بیمارستان سینا هم این دستگاه را نداشت و با کپسول خدمات می داد که باز هم اکسیژن ساز آن را وارد مدار کردیم.

کمبود تخت های ویژه در آبادان دزفول و اهواز

وی درباره ارائه آمار ابتلا به بیماری کرونا درخوزستان گفت: واقعا در ارایه آمار معذوریت داریم فکر می کنم دراین شرایط تنها چیزی که می توانیم بگوییم این است که شرایط دراستان پایدار است.

وی گفت: آمار فوتی های ناشی از کرونا در روز جاری نسبت به روز قبل کاهشی تر شده به طوریکه آمار قطعی فوتی های امروز استان پنج نفر بود.

وی اضافه کرد: ما چیزی را از مردم کتمان نمی کنیم، ولی ملزم به تبعیت از سیاست های وزارت هستیم لذا نمی توانیم بنا بر دستور وزارت آمار روزانه اعلام کنیم.

وی ادامه داد: در بحث تخت های خالی مسئله ای نداریم، ولی در تخت های ویژه مشکل داریم و با کمبود روبرو هستیم که قرار شده با ظرفیت سازی دوباره این کمبود را برطرف کنیم.

وی گفت: درحال تهیه دستگاه های ونتیلاتور هستیم، چون تهیه این دستگاه ها در اختیار هیات امنای ارزی وزارتخانه است.

وی گفت: دیروز با جان بابایی معاون درمان وزیر مساله کمبود را مطرح کردیم که وی هم قول داد دستگاه های مورد نیاز را تامین کنند.

ابول نژادیان با اشاره به کمبود تخت های آی سی یو در آبادان و دزفول گفت: علاوه بر اهواز ظرفیت تخت های مخصوص آی سی یو دراین دو شهر هم تکمیل شده، ولی دانشکده های بهبهان و شوشتر شرایط مناسبی دارند و مسئله ای ندارند و ما از آن ها خواسته ایم به بخش های دیگر استان کمک کنند و آن ها هم همین کار را کرده اند.

وی گفت: این شرایط را در کل استان داریم یعنی هرجا شرایط شهر ها سفید بوده امکانات را به شهر های قرمز گسیل کرده ایم و کماکان همان 9 شهر قبلی ما در شرایط قرمز قرار دارند.

وی درباره آمار مقایسه ای استان ها گفت: بروز بیماری در استان ما بالاست و هیچ بحثی دراین موضوع نیست، ولی اینگونه نیست که این شرایط مختص استان ما باشد و استان های دیگر هم هستند که بنا براعلام وزارت بهداشت در آنجا هم شرایط قرمز است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین با اشاره به بحث پرداخت های برزمین مانده و معوق نیرو های درمان استان گفت: درتلاشیم که پرداخت ها را به روز کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1094

به "پیشنهاد قرنطیه 28 روزه خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد قرنطیه 28 روزه خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید